اخباراخبار کانادا

قول جو بایدن به ترودو مبنی بر کمک آمریکا به آزادی شهروندان کانادایی زندانی در چین

 

اتاوا- جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا طی اولین دیدار و گفتگوی مجازی با جاستین ترودو، قول داد که به فرایند آزادی فوری دو شهروند کانادایی زندانی در چین کمک خواهد کرد.
بایدن و ترودو، پس از خاتمه جلسه دو ساعته، با صدور بیانیه های مشترک بر تجدید همکاری های دو جانبه در مورد موضوعات مختلف، تاکید کردند.
بایدن متعهد شد از کانادا در آنچه دولت لیبرال بازداشت خودسرانه مایکل اسپاوور و مایکل کوویگ از سوی چین می خواند، حمایت کند. این دو کانادایی دو سال قبل، در پی بازداشت منگ وانژو، مدیر شرکت Huawei در ونکوور، توسط مقامات چین بازداشت شدند. بسیاری از کارشناسان، بازداشت آنها را مقابله مثل پکن به بازداشت منگ وانژو می دانند. هرچند پکن هرگونه ارتباط بین این پرونده ها را رد کرده است.
اعلام آمادگی بایدن برای کمک به آزادی شهروندان کانادایی در حالی بود که یک روز قبل نمایندگان مجلس از تمام احزاب سیاسی کانادا (به جز اعضای کابینه ترودو) به اتفاق آرا، برخورد رژیم چین با اقلیت مسلمان اویغور را نسل کشی اعلام کردند.
طی جلسه سه شنبه 23 فوریه بین رهبران آمریکا و کانادا، درباره موضوعات دیگر نیز صحبت و توافق هایی حاصل شد. برای مثال هر دو کشور بر سر تدوین استراتژی مشترک برای ساخت باتری برای اتومبیل های الکتریکی، یافتن راهکار کاهش انتشار متان، تعیین اهداف قوی تری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای قبل از اجلاس بعدی آب و هوایی سازمان ملل در اواخر سال جاری با یکدیگر توافق کردند.
در حالی که ترودو و بایدن بر اهمیت حیاتی مقابله با پاندمی COVID-19 تاکید کردند، هیچ نشانه ای مبنی بر آمادگی آمریکا برای به اشتراک گذاشتن واکسن های ساخت داخل با کانادا، مشاهده نشد. همانطور که می دانید آمریکا اولین 100 میلیون دوز واکسن فایزر/بیونتک ساخت میشیگان را برای شهروندان خود، اختصاص داده است. کانادا که امکان تولید واکسن داخلی را ندارد، نیاز خود را از اروپا تامین می کند.
پیتر اوتول، رهبر حزب محافظه کار کانادا، قبل از برگزاری جلسه بایدن و ترودو با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ترودو می بایست از بایدن سوال کند آیا می توانیم انتظار دریافت واکسن از بزرگترین همپیمان خود را داشته باشیم؟ نخست وزیر همچنین باید موضوع لغو پروژه Keystone XL و معافیت کانادا از سیاست بایدن مبنی بر حمایت از تولیدات آمریکایی را با رئیس جمهور مطرح کند.
کن نیومن، مدیر اتحادیه United Steelworkers طی مصاحبه سه شنبه با تورنتو استار، ضمن استقبال از تجدید روابط دوستانه با آمریکا، در خاتمه دوران پر تنش ریاست جمهوری ترامپ، تاکید کرد که ترودو در معاف کردن کانادا از سیاست های حمایت گرایانه بایدن از تولیدات آمریکایی و تعرفه های گمرکی بر محصولات وارداتی، موفق نبوده است و بدون شک این مساله به از بین رفتن هزاران فرصت شغلی در کانادا منجر خواهد شد.
بایدن طی کمپین های انتخاباتی اش قول حمایت 2 تریلیون دلاری از شرکت های آمریکایی را داد، که می تواند دست تولیدکنندگان فولاد، سیمان و سایر کالاهای کانادایی را از بازار آمریکا کوتاه کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست