صفحه اصلی / اخبار / قوانین انتاریو مانع اهدای کبد پیوندی به زن جوان اقوام نخستین
A

قوانین انتاریو مانع اهدای کبد پیوندی به زن جوان اقوام نخستین

تورنتو- دلیله ساندرز، زن جوان اینوک (از اقوام نخستین کانادا) که از عارضه کبدی حاد رنج می برد، به دلیل اینکه نتوانسته به مدت 6 ماه، الکل را ترک کند، واجد شرایط عمل جراحی پیوند کبد تشخیص داده نشده است.

این در حالیست که چندین نفر برای اهدای کبد پیوندی به ساندرز اعلام آمادگی کرده اند. تلاش آنها برای اهدای عضو به دلیله به دلیل قوانین انتاریو که پیش شرط اجتناب از نوشیدن الکل به مدت 6 ماه قبل از عمل پیوند را تعیین کرده، بی نتیجه مانده است.  

کریمه سعد، وکیلی که نمایندگی ساندرز را به عهده دارد می گوید که موکل 26 ساله و خانواده اش منتظر دریافت نتایج آزمایشات در مورد آخرین وضعیت جسمانی دلیله هستند تا مشخص شود، آیا به پیوند عضو نیاز دارد یا خیر.

ساندرز که هفته گذشته مبتلا به نارسایی شدید کبد تشخیص داده شد، از بیمارستانی در اتاوا به بیمارستان عمومی تورنتو منتقل شد، تا توسط پزشکان کلینیک پیوند عضو مورد معاینه قرار بگیرد. به گفته ساندرز و اعضای خانواده اش، او از 4 ماه قبل نوشیدن الکل را متوقف کرده بود. در حالی که مقررات حاکم بر Trillium Gift of Life Network، که اعضای بدن اهدایی را در انتاریو تامین می کند، شرط  6 ماه را برای بیماران واجد شرایط پیوند کبد تعیین کرده است.

برخی جراحانی که عمل پیوند را انجام می دهند، با تاکید بر کمبود شدید عضو اهدایی اعلام کردند که متاسفانه برخی از بیماران الکلی، پس از عمل پیوند نوشیدن الکل را از سر گرفته و باعث از کار افتادن کبد اهدایی می شوند. به همین دلیل بایستی بیماری که کبد اهدایی را دریافت می کند، با دقت انتخاب شود تا شانس موفقیت آمیز بودن عمل پیوند، به حداکثر برسد.

دلیله ساندرز یکی از فعالان حقوق زنان اقوام نخستین می باشد. خواهر او به نام لرتا در سال 2014 در هالیفکس به قتل رسید. او می گوید که از ماه ها قبل نوشیدن الکل را کنار گذاشته بود، اما به دلیل فشار روحی حضور و ادای شهادت در جلسات <تحقیق ملی در مورد زنان و دختران مفقود یا به قتل رسیده>، مجددا به آن روی آورد.  


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *