مقالاتمقالات اجتماعی

قضاوت و سرزنش مادران؛ معضلی در فضای مجازی و واقعی

ناتالی استچیسون – هافینگتون پست

همان طور که مثل قدیمی می گوید همسایه ها یاری کنید! و امروز والدین با عضویت در شبکه های اجتماعی، گروه های فیس بوکی، و یا گپ زدن با والدین دیگر واقعا به دنبال این یاری هستند. 

اما، به گزارش هافینگتون پست، این گروه ها همیشه هم حمایت و یاری مورد نیاز کسانی را که تازه پدر یا مادر شده اند برآورده نمی کنند. همان طور که احتمالا همه ما در قسمت نظرات دیده ایم، خیلی اوقات والدین به جای یاری، از طرف گروه های اینترنتی یا اطرافیان، به خاطر انتخاب های متفاوت شان سرزنش و  قضاوت های منفی دریافت می کنند. در تحقیق انجام شده توسط TODAY Parents حدود 70 درصد والدین اظهار کرده اند که به خاطر متفاوت بودن حتی مورد تحکم و زورگویی دیگران قرار گرفته اند. برای کسانی که مورد این رفتار قرار می گیرند، این جمع همسایه ها بیشتر باعث احساس تنهایی و طردشدگی می شود.

لین استفنسون مادر یک کودک 18 ماهه در مصاحبه با هافپست کانادا می گوید: الان بیشتر تمایل دارم حرف هایم را برای خودم نگه دارم. هرچند گاهی خودم را سرزنش می کنم، اما دیگر راحت نیستم با دیگران حرف بزنم.

او می گوید پیوسته احساس می کند مورد قضاوت دیگران است، چون کودک 18 ماهه اش در طول شب شیر می خورد و در تخت کنار خودش می خوابد. او می گوید این قضاوت ها از همه طرف سرازیر می شوند، از خانواده، دوستان، گروه فیس بوک، همکاران، و دیگر والدین. مدام به او گفته می شود اصلا بیدار شدن و شیر خوردن کودک در این سن نرمال نیست و با خواباندن نوزاد کنار خودت او را بد عادت می کنی. او دانما می شنود که دارد اشتباه می کند. 

 

 

معضل تحکم به مادران و ایجاد احساس گناه در آنها

مطالعات اخیر نشان می دهد این رفتار نادرست همچنان زنده و پرطرفدار است به طوری که 80 درصد از نسل جدید مادران آن را تجربه کرده اند. تحقیق دیگری در سال 2017 نشان داد 61 درصد مادرانی که کودکان 0 تا 5 سال دارند می گویند به خاطر انتخاب هایشان در مسایلی از قبیل تربیت، رژیم غذایی و خواب فرزندانشان، مورد انتقاد قرار می گیرند. نیمی از این مادران، روابط خود را با کسانی که پیوسته آنها را مورد قضاوت قرار می دهند، (از جمله اعضای خانواده، دوستان و مادران دیگر) قطع کرده اند. این انزوای خودخواسته، در شرایطی که مادر شدن به خودی خود تنهایی و دوری از فعالیت های اجتماعی را به دنبال دارد، معضل دیگری است. بر اساس مطالعات سال 2018 در انگلیس، 82 درصد مادران بعد از به دنیا آمدن فرزندشان احساس تنهایی می کنند، و این احساس مخاطراتی را برای سلامت روحی و جسمی آنها ایجاد می کند.

کارشناسان برای گریز از این احساس، توصیه می کنند مادران با خانواده و دوستان یا در گروه های اینترنتی بیشتر وقت بگذرانند، یعنی دقیقا با همان افرادی که آنها را پیوسته مورد قضاوت می دهند.

بله این زورگویی است

مری کلر می گوید هرچند عجیب به نظر می رسد والدینی که سعی دارند فرزند خود را مهربان تربیت کنند خودشان به دیگران زور بگویند، باید بدانیم که بله، این دقیقا عین زورگویی و قلدری است. تحقیر انتخاب دیگران باعث می شود شما نسبت به انتخاب خودتان احساس بهتری پیدا کنید. 

و این رفتار در میان افراد متعلق به یک گروه اجتماعی مرسوم است که سعی کنند با سرزنش دیگران، جایگاه خود را بالا ببرند. 

به گفته هیتر کویینلن، روان درمانگر، متلک پرانی، قضاوت، رک گویی و طرد کردن می تواند باعث ایجاد استرس شدید در طرف مقابل شده و روابط بسیار ناسالمی را در بین مادران ایجاد کند. 

دکتر کتلین الن معتقد است کناره گیری از این گونه افراد برای محافظت از خود ضروری است. او می گوید: به یاد داشته باشید خود را از این گونه مادران در شبکه های اجتماعی دور کنید و از قرار گرفتن دائم در معرض قضاوت آنها اجتناب کنید.

استفنسون هرچند اکنون با دیگران درباره رفتارش با فرزندش صحبت نمی کند، اما از انتخاب های مادرانه خود پشیمان نیست: من با انتخاب های خودم زندگی می کنم و از آنها راضی هستم. این جوابی است که حالا به مردم می دهم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *