مقالاتمقالات اجتماعی

قضات بازنشسته تجربه خود را به فروش می گذارند

به گزارش وبسایت Real Woman Of Canada، فرق قضات بازنشسته با قضات شاغل در آن است که گروه اول دیگر متعهد به اصولی مانند دوری از فعالیت ها و جانبداری های سیاسی نیستند. این موضوع باعث مشکلاتی در انسجام عملکرد دستگاه قضایی کانادا شده است، زیرا برخی قضات بازنشسته دیوان عالی اکنون تجربه خود را به فروش می گذارند. این مسئله زمانی افشا شد که ماریو دیون، کمیسر اخلاقی، به موضوع فشار جاستین ترودو بر جودی ویلسون ریبولد، دادستان سابق، رسیدگی کرد و آن را غیراخلاقی و خیانت در امانت یافت.

این گزارش اطلاعات نگران کننده دیگری را نیزدر برداشت: سه قاضی بازنشسته دیوان عالی، فرانک لاکوبوچی، جان میجر و بورلی مک لچلن در این مناقشه سیاسی مداخله داشته اند. بر اساس گزارش دیون، فرانک لاکوبوچی، که در سال 2004 از مقام قضاوت بازنشسته شد، در جایگاه مشاور حقوقی شرکت مهندسی سی ان سی- لاوالن در مونترال ابقا شد و برای لاپوشانی اتهامات فساد علیه این شرکت با دولت ترودو لابی کرد. لاکوبوچی در مقام مشاور حقوقی شرکت، از تجربه خود برای منصرف کردن دادستان از پیگیری اتهامات استفاده کرد. وی در این راستا نظر همکاران بازنشسته خود، جان میجر و بورلی مک لچلن را نیز جویا شد و با مشاوره به مقامات دولتی، بدون اطلاع دادستان کل، مقامات دولتی را متقاعد کرد مک لچلن را برای کمک به دادستان در تبرئه شرکت از اتهاماتش معرفی کنند که خانم ریبولد مشاوره با مک لچلن را نمی پذیرد.

دیون در گزارش خود آورده است:

تلاش مقامات بلندپایه دولتی برای وادار کردن خانم ویلسون-ریبولد به گرفتن مشاوره از شخصی خارج از دادگستری، در حالی که می دانستند مضمون این مشاوره چه خواهد بود، و همچنین ارائه گزینشی اطلاعات و مدارک، در نظر من، تلاش دوباره ای برای تغییر نظر دادستان کل محسوب می شود.

هرچند نمی توان گفت رفتار این قضات بازنشسته و اظهار نظر حقوقی در شرایط پیچیده سیاسی غیرقانونی بوده است، اما احساس می شود که قضات بازنشسته دادگستری تجربه خود را به فروش گذاشته اند. به طور خلاصه، جای تامل دارد کسی که نام و اعتبار خود را از حضور در مقام قضاوت به دست آورده است، خود را وارد جانبداری علنی از منافع یک شرکت کند. در واقع، این قضات دخالت مستقیم در تلاش برای برگرداندن نظر دادستان کل داشته و در مقام وکلای مدافع پولی، استعداد و اعتبار خود را در جهت منافع یک شرکت فاسد خرج کرده اند.در واقع رفتار این سه قاضی نشان می دهد در لابی گری های شرکت سی ان سی- لاوالن نقش مستقیم داشته اند، و نظرات آنها سلاح جاستین ترودو برای اعمال فشار بر دادستان کل بوده است. فرض بر آنست که قضات هنگام تصمیم گیری در مورد اختلافات، مستقل و بیطرف باشند و نه اینکه به عنوا وکیل مدافع جانبدارانه عمل کنند. در واقع این سه قاضی از تجربه و جایگاه خود برای کسب درآمد از مشتریان مشکل دار، با جیبهای پرپول، استفاده می کنند. این در حالی است که شاکیان پرونده توانایی پرداخت هزینه این مشاوران حقوقی را، که در این پرونده امتیازات قابل توجهی به نفع سی ان سی-لاوالن گرفتند ندارند.  

با توجه به اینکه قضات درآمد بسیار بالایی دارند و سالانه حدود 400 هزار دلار در زمان اشتغال، و دو سوم همین مبلغ را دوران بازنشستگی دریافت می کنند، برخلاف بسیاری از مردم در کانادا، بازنشستگی راحتی را می گذرانند. بنابراین، قضات بازنشسته ای که به کارهای حقوقی برمیگردند، در حقیقت با قراردادن نام و نشان خود در اختیار مشتریان ثروتمند یا موسسات حقوقی، و تحصیل درآمدهای کلان، از اعتبار دادگستری سوءاستفاده می کنند. و این غیرقابل قبول است.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0