مقالاتمقالات اجتماعی

قرص های ضدبارداری: رعایت دیدگاه پاپ مقدم بر نتیجه مطلوب

سوزان واکر- بخش خبری رسانه سراسری استرالیا

روش توصیه شده به زنان برای استفاده از قرص های ضدبارداری در خلال 60 سال گذشته، به شکلی غیرلازم احتمال مصرف نادرست از آنها را افزایش می دهد. در نتیجه سبب ایجاد مخاطره بارداری ناخواسته می شود. زیرا انواع گوناگون این قرص ها برای استفاده 21 روزه، و عدم مصرف در 7 روز بعد در نظر گرفته شده اند. 7 روزی که زنان در خلال آن خونریزی دارند، و به نظر می رسد عادت ماهانه شان بگونه ای منظم رخ می دهد.

اما این برهه به هیچ روی لازم نیست. کمااینکه من در سال 2015 و کوتاه مدتی پیش از مرگ کارل جراسی (پدر قرص های ضدبارداری) پای سخنرانی اش نشستم. او در آن سخنرانی گفت که در اواخر دهه 1950 هفت روز مصرف نکردن این قرص ها و در نتیجه خونریزی در این برهه، تلاشی برای تشویق پاپ به تایید گونه نوین پیشگیری از بارداری بود. زیرا نشان می داد، مصرف این قرص ها در دوره طبیعی عادت ماهانه (که در خلال آن زن ها قدرت باروری ندارند) خللی ایجاد نمی کند.

البته همه می دانیم، آن تلاش موفقیت آمیز نبود. چراکه پاپ پل ششم استفاده از وسایل مصنوعی پیشگیری از بارداری را ممنوع کرد. با این حال آن 7 روز همچنان به قوت خود باقی مانده است.

این باقی ماندن ایجاد مشکل می کند. زیرا به سبب 7 روز مورد اشاره احتمال بارداری افزایش می یابد. چراکه میزان هورمون های ضدبارداری در بدن عاملی حیاتی برای توقف تخمک گذاری است، که بدون آن بارداری صورت نمی گیرد. در عین حال برای این کار تقریبا به اندازه مصرف 7 روزه قرص های ضدبارداری لازم است. اما زمانی که در آن 7 روز مورد اشاره قرصی خورده نمی شود، میزان هورمون های مذکور کاهش پیدا می کند. مساله ای که به نوبه خود احتمال بارداری را افزایش می دهد. کمااینکه اگر مصرف قرص ها از شب نهم پس از روند توقف از سر گرفته نشود، تخمک گذاری صورت می گیرد.

البته اگر گاهی استفاده از این قرص ها فراموش شود، احتمال اینکه میزان هورمون های مذکور به سطح خطرناکی کاهش یابد، وجود ندارد. اما مصرف نکردن آگاهانه آنها آن هم برای 7 روز متوالی، میزان این هورمون ها را به اندازه قابل توجهی کم می کند. حال اگر احتمال فراموشی یک بار پیش یا پس از این برهه را هم در نظر بگیریم، روند ماجرا به کلی عوض می شود. در مقابل در صورت کاهش این دوره 7 روزه به برهه ای 4 روزه و شمار سالانه اوقاتی که زنان از قرص های ضدبارداری استفاده نمی کنند، سبب کم شدن مخاطره تخمک گذاری و در نتیجه بارداری ناخواسته می شود.

روش نوین قرص های ضدبارداری

به همین سبب در حال حاضر پزشکان بالینی هوادار آنند، که زنان در ابتدا چهار و یا پنج بسته از قرص های مورد اشاره را بگونه ای مستمر مصرف کنند. سپس یک هفته و یا 4 روز از استفاده از آنها خودداری نمایند. این روش از جمله برای جلوگیری از تحریک مداوم ضخیم شدن دیواره رحم کافی است، که می تواند سبب رشد بیش از حد بافت های ناسالم در درون و دهانه رحم شود.

در حال حاضر برخی از زنان دو یا سه بسته از این قرص ها را بگونه ای مستمر مصرف می کنند. سپس چند روزی از استفاده از آنها خودداری می نمایند. با این هدف که به بیماری هایی مانند میگرن مبتلا نشوند، که از عوارض از بین رفتن هورمون های مربوطه هستند.

اما چنین استفاده ای از قرص های ضدبارداری جاافتاده، بدون مجوز است. به این مفهوم که مسئولیت زیان های ناشی از مصرف اینچنینی آنها به عهده تجویزکننده، و نه تولیدکننده، می باشد.

خونریزی کم و یا توقف خونریزی

روش های مورد اشاره در کنار کاهش احتمال تخمک گذاری، همچنین سبب می شوند روزهای خونریزی زنان نیز کمتر گردد. اما بسیاری از زنان نگرانند که اگر هر ماه خونریزی نداشته باشند، سلامتی و توان باروری شان آسیب ببینند. زیرا باورهایی از این دست رایج هستند که اگر خونریزی رخ ندهد، خون عادت ماهانه در درون بدن تشکیل می شود. یا اینکه بدن به پاکسازی نیاز دارد، و این نیاز از طریق خونریزی برطرف می شود. امکان دارد اینگونه باورها، از جمله ناشی از سوء تفاهم در مورد دلایل خونریزی باشد.

از دیگر سو شمار زیادی از زنان و دختران از کاهش روزهای خونریزی استقبال می کنند. زیرا سبب می شود خونریزی نتواند، در زندگی اجتماعی شان اختلال ایجاد نماید. مثلا ناچار شوند، برخی از روزها به خاطر خونریزی از مدرسه یا محل کارشان غیبت کنند. در عین حال کاهش روزهای خونریزی از لحاظ اقتصادی نیز، مقرون به صرفه تر است.

در نهایت اینکه تصمیم در مورد داشتن یا نداشتن خونریزی، باید به صورت انفرادی از سوی خود زنان و با توجه به روش زندگی شان گرفته شود. زیرا روش ماهانه 21 در مقابل 7 روز که بر دلایل اجتماعی مانند رسوم – و نه علمی- استوار است، دیگر نباید مبنای مصرف قرص های ضدبارداری قرار بگیرد.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان