علم و دانش

قرص انسولین جایگزین آمپول؛ تحول در درمان دیابت

پژوهشگران آمریکایی از موسسه تکنولوژی ماساچوست، قرص انسولین جدیدی ساخته ‌اند که می ‌تواند میلیون ‌ها بیمار دیابتی را از تزریق‌ روزانه نجات دهد. این قرص می تواند در برابر اسید معده و آنزیم های گوارشی دوام بیاورد و بی انکه هضم شود به روده کوچک برسد. قرص در روده کوچک شکسته شده و سوزن های میکروسکوپی درون آن با گیره به دیواره روده می چسبند و محتویات انسولین را تزریق می کنند. سوزن ها از ماده ای ساخته شده اند که پس از تزریق، جذب بدن فرد می شوند. 

نحوه عملکرد این قرص در نشریه Nature  منتشر شده است. کپسول های حاوی سوزن حدود 30 میلیمتر طول دارند و با همان موادی از انسولین پر شده اند که در تزریق سرنگی به کار می رود. 

پیش از این تلاش‌ های فراوانی برای ساخت قرص جانشین سرنگ برای بیماران دیابتی انجام شده بود، اما این تلاش‌ها با شکست مواجه شده بودند چرا که دیواره کپسول‌ ها نمی توانستند در برابر اسید معده دوام آورند و در نتیجه با هضم شدن زودتر از موعد هورمون محتوی آن خیلی زود در بدن آزاد می‌ شد. قرص جدید از پلیمری ساخته شده است که می ‌تواند در محیط‌ های اسیدی بالا دوام آورد.

پرفسور استر کافارل سالوادور، که تحقیق زیر نظر او انجام شده است، گفت برای سوزن ها سه بازوی نگهدارنده طراحی شده است تا بتوانند قدرت کافی را برای ایستادن روی جداره دیواره روده کوچک داشته باشند.

حدود 420 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری دیابت هستند و تخمین زده می‌ شود این رقم ظرف 20 سال آینده دوبرابر شود.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!