اخباراخبار جهان

قتل چند زن مشهور در عراق به دست محافظه کاران مذهبی

عراق- تصاویر ضبط شده از ترور تارا الفارس تکان دهنده بود. در فیلم، یک مرد موتورسیکلت سوار در کنار اتومبیل متوقف شده و از شیشه پایین کشیده شده، سه گلوله به سوی الفارس شلیک می کند و زن جوان را در خیابانی در بغداد به قتل می رساند. ترور این زن جوان در روز روشن، برای عراقی هایی که سال ها جنگ و خونریزی را تجربه کرده بودند، اتفاقی آشنا و در عین حال تکان دهنده بود. زنی که به قتل رسید، شخصیت سیاسی یا مقام دولتی نبود. او ملکه زیبایی سابق بود؛ یکی از 4 زن عراقی که در فاصله اندک از یکدیگر در عراق به قتل رسیدند.

4 قربانی یکدیگر را نمی شناختند، اما سبک زندگی آنها، حداقل در سال های اخیر دارای وجه اشتراک فراوان بود. همه در جامعه حضور داشتند و اسباب نارضایتی محافظه کاران عراقی که ایده های خاصی در مورد حقوق زنان داشتند را فراهم کرده بودند. قتل این 4 زن، باب بحث و گفتگو را در مورد وضعیت زنان طی 15 سالی که از اشغال عراق توسط آمریکا می گذرد، باز کرد. قبل از قتل الفارس 22 ساله که جمعه گذشته رخ داد، سواد العلی، کنشگر حقوق زنان در بصره در حین سوار شدن به اتومبیل اش با شلیک گلوله از پای در آمد. آگوست سال جاری، دو زن عراقی دیگر به نام راشا الحسن و دکتر رفیفی الیاسیری (جراح زیبایی) در فاصله یک هفته از یکدیگر به قتل رسیدند. الیاسیری، 32 ساله با لقب <باربی عراق> شناخته می شد و حامی استقلال زنان بود.

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق می گوید که این قتل ها تصادفی نبودند. وی قول شناسایی و برخورد قاطع با مهاجمان را داده است.

الفارس، مادر مجرد مطلقه ای بود که در 16 سالگی ازدواج کرده بود. او 2.7 میلیون دنبال کننده در اینستاگرام داشت و در توییتر، فیسبوک و YouTube نیز دوستداران فراوانی داشت. الفارس که از مادر لبنانی تبار شیعه و پدر مسیحی عراقی به دنیا آمده بود، تسلیم دیدگاه های محافظه کارانه حاکم بر کشورش نشد. واکنش به قتل او، ضد و نقیض بود. برخی آن را محکوم کرده و برخی دیگر آن را تایید کردند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان