صفحه اصلی / مقالات / قانونی شدن ماری جوانا برای مصارف غیردرمانی تا پیش از اول ژوئیه 2018

قانونی شدن ماری جوانا برای مصارف غیردرمانی تا پیش از اول ژوئیه 2018

Leeza

واکنش ها به گام عملی جهت قانونی شدن ماری جوانا برای استفاده تفریحی

روز سیزدهم ماه جاری دولت مرکزی لایحه کاشت، داشت، فروش و مصرف ماری جوانا برای موارد غیرپزشکی/ تفریحی را تقدیم مجلس ملی کرد. این اقدام نخستین گام عملی شدن قول جاستین ترودو در مبارزات انتخابات سراسری 2015 محسوب می شود. لیبرال ها امیدوارند این لایحه تا پیش از اول ژوئیه 2018 مورد نقد و بررسی دقیق قرار بگیرد، و از تصویب این مجلس و سنا بگذرد.

البته یک لایحه دیگر نیز در این پیوند مطرح می باشد، که برای قوانین رانندگی سخت تر جهت پیشگیری از پشت فرمان نشستن در هنگام شنگول و نشئه بودن، در نظر گرفته شده است. کمااینکه در چنین حالتی بسته به اینکه تا دو ساعت پس از مصرف بیش از اندازه ماری جوانا، تصادف منجر به زیان های مالی یا کشته شدن کسی شود، می تواند از 1000 دلار جریمه نقدی تا حبس ابد به همراه داشته باشد.

در صورت تصویب لوایح مورد اشاره هر فرد از 18 سال به بالا می تواند، تا 30 گرم ماری جوانای خشک و یا تر و تازه داشته باشد. البته استان ها و اقلیم ها می توانند، بر اساس قوانین خود سن قانونی را بالاتر ببرند. همچنین مصرف کنندگان اجازه دارند تا 4 بوته از این گیاه را در خانه خود بکارند، و یا از خرده فروش ها بخرند.

برای سرپیچی از هر یک از بندهای مربوطه نیز، محکومیت هایی در نظر گرفته شده است. مثلا اگر کسی بدون مجوز قانونی از داشتن میزان مورد نظر تخطی کند به و یا به افراد زیر سن قانونی ماری جوانا بفروشد، جریمه نقدی، و یا تا 14 سال زندانی می شود.

در پایان جلسه مجلس دنیل لبوثیلیه، رالف گودیل، جودی ویلسن- ریبولد و جین فیلپات، به ترتیب وزرای درآمد ملی، ایمنی عمومی، دادگستری، و بهداشت و درمان دولت ملی، و همچنین بیل بلر منشی مجلسی نخست وزیر ترودو، در یک کنفرانس خبری به پرسش ها پاسخ دادند.

جاستین ترودو بارها گفته که هدف از قانونی کردن ماری جوانا محدودیت دسترسی افراد زیر سن قانونی به آن، و بستن راه سود کلان ناشی از داد و ستدش برای گروه های خلافکار است. بیل بلر نیز که از سوی وی برای روند مربوطه منصوب شده، در همان کنفرانس خبری گفت هیچ طرحی برای ترویج استفاده از ماری جوانا وجود ندارد. بلکه خرید، فروش و استفاده از آن در خارج از چهارچوب مربوطه، همچنان جرم تلقی خواهد شد. براساس اظهارات وی دولت متبوعش مدت ها در این مورد با ایالت هایی مانند واشنگتن و کلرادو مشورت کرده، تا بیاموزد که چه اقداماتی کارایی داشته، و یا نداشته اند. وی در مورد تفاوت عملکرد دولت متبوعش با اینگونه ایالت ها افزود: این لایحه کاملا بر سلامتی و چگونگی کاهش زیان های اجتماعی در پیوند با تولید، توزیع و مصرف ماری جوانا، تمرکز دارد. اقدامی که سبب می شود از بسیاری از خطراتی دور بمانیم که در نقاطی پیش آمده اند، که به حداکثر رسانی درآمد حاصله تمرکز اصلی بوده است.

واکنش ها

از دیگر سو مسایلی مانند روش فروش به صورت پستی یا در مغازه ها، و زیان های مصرف ماری جوانا به ویژه برای جوانان، از بحث برانگیزترین ها می باشند. کمااینکه کولین کری نماینده محافظه کار مجلس ملی و منتقد رسمی وزیر بهداشت و درمان در مورد کارا بودن عملی دور نگه داشتن افراد زیر سن قانونی، و متوقف کردن راننده های خلافکار نشئه، می گوید: نخست وزیر در این مورد قول داده است. اما واقعا هیچ شفافیتی وجود ندارد.

کلی لیچ از نامزدهای رهبری این حزب در سطح ملی و دیگر نماینده این مجلس حتی یک روز پیش از تقدیم این لایحه به مجلس متبوعش، برای چندمین بار مخالفت خود را با آن ابراز کرد. کمااینکه در آن روز با اشاره به اینکه ماری جوانا ماده مخدری خطرناک است، قول داد در صورتی که به رهبری حزبش انتخاب، و در نهایت نخست وزیر شود، قانون مربوطه را لغو خواهد نمود. وی با اشاره به اینکه خودش جراح ماهیچه-استخوان کودکان است، گفت در مورد چنین قانونی شدنی دلنگرانی های جدی وجود دارد.

به سبب اینگونه نگرانی ها پژوهش در مورد تاثیرات استفاده از ماری جوانا و مواد مشابه با کمک نهادهای معتبری چون آکادمی ملی علوم، مهندسی، و دارویی/ واحد بهداشت و درمان/ هیئت بهداشت جمعیت و عملکردهای بهداشتی/ و کمیته تاثیرات ماری جوانا بر سلامتی/ صورت می گیرد. جامعه پزشکی نیز مراقب خواهد بود که دولت مرکزی توصیه محدودیت فروش به افراد از 18 سال به بالا را که آقای ترودو پیشتر به عنوان مصالحه ای منطقی به آن اشاره کرده، مدنظر قرار دهد. اتحادیه روانپزشکان کانادا به عنوان جزئی از این جامعه هشدار داده که با توجه به مشکلات مصرف ماری جوانا برای افراد جوان تر، حداقل سن استفاده از آن 21 سال در نظر گرفته شود. همچنین برای جوانان تا 25 سال محدودیت هایی از جمله کیفیت ماری جوانای مصرفی برقرار گردد. زیرا استفاده زودهنگام و همچنین مستمر این گیاه می تواند بر حافظه، توانایی توجه، هوشیاری و توانایی پیگیری افکار، اثر منفی داشته باشد. همچنین سبب نارسایی ها و برخی مسایل روانی دیگر گردد.

همزمان دولت منتظر نتایج اعمال آزمایشی چنین قانونی از جمله استفاده از فناوری های در پیوند با ردگیری رانندگان متخلف نشئه در برخی از شهرهای کانادا است.

از دیگر سو سه تن از نمایندگان حزب دمکرات نویی مجلس ملی از اینکه دولت اجازه می دهد احتمال بالقوه تنبیه هزاران کانادایی به سبب اقداماتی رخ دهد که پس از تصویب این لایحه قانونی محسوب خواهند شد، به شدت از دولت انتقاد کردند. به همین سبب هم خواستار بخشش افرادی هستند، که پیشتر به سبب ارتکاب اینگونه اقدامات مجرم شناخته شده اند.

در مورد فروش به صورت پستی و یا در مغازه ها، هفت شرکت دست اندرکار در بخشی از نامه ای که به جین فیلپات و سایر وزرا نوشته اند، آورده اند: بدون بازاریابی در فروشگاه ها، آموزش به مصرف کنندگان در مورد محصولاتی که می خرند و کمک به آنها جهت درک تفاوت این محصولات، مشکل خواهد بود.

در مقابل افرادی مانند چاک ریفیچی رئیس شرکت ملی دسترسی به ماری جوانا که با استفاده کنندگان برای مصارف درمانی همکاری دارد، فروش آن از طریق پست را بهترین حالت می دانند.

به نام ملت و به کام دولت؟!

قانونی کردن ماری جوانا می تواند از طریق وضع مالیات، برای دولت های مرکزی و استانی درآمد کلانی داشته باشد. به همین سبب رزالی وینوچ تحلیلگر خط مشی موسسه پژوهشی و غیرانتفاعی سی. دی. هائو از معتبرترین نهادهای مورد اعتماد، یک روز پیش از تقدیم لایحه مذکور در نامه ای سرگشاده به وزیر دادگستری نوشت که دولت باید به دقت مرز بین دلنگرانی ها در مورد سلامت جامعه، و درآمدزایی را مدنظر قرار دهد. زیرا اگر برای ماری جوانا مالیات های سنگین وضع کند، بازار سیاه همچنان به تلاش هایش جهت کنترل ادامه می دهد. در صورتی هم که مالیات خیلی کم باشد، امکان دارد به سبب کاهش قیمت و قانونی شدن ماری جوانا، مصرف آن افزایش پیدا کند. بنابراین اگر دولت بهای هر گرم آن را در همین 9 دلار کنونی بازار سیاه حفظ نماید و تنها بر فروشش مالیات ببندد، می تواند از بازار قانونی سالانه درآمدی 675 میلیون دلاری کسب کند. اما اگر هدفش درآمد سالانه یک میلیارد دلاری باشد، تنها حدود نیمی از بازار قانونی می شود.

اشاره وی به گزارش ژانویه گذشته بازارهای جهانی بانک تجارت صنعتی کانادا/ سی آی بی سی است، که برآورد کرده بود دولت از طریق مالیات بستن بر ماری جوانای قانونی شده، می تواند سالانه درآمدی 5 میلیارد دلاری کسب کند. البته نخست وزیر گفته میزان این درآمد هر قدر که باشد، صرف برنامه های درمان اعتیاد، پشتیبانی از سلامت روانی و آموزشی، خواهد شد.

از دیگر سو می توان گفت، ممکن است منشأ موضعگیری های منتقدان سیاسی دولت، رقابت باشد. اما نتایج پژوهش های علمی بی طرف را نمی توان نادیده گرفت. کمااینکه نتایج تحقیقات دکتر رابرت پاور از دانشگاه کینگ لندن و همکارانش که اخیرا در نشریه علمی موسوم به روانپزشکی مولکولی منتشر شد، از جمله نشان می دهد استفاده از ماری جوانا احتمال ابتلاء به جنون جوانی را افزایش می دهد.

هواداران ثابت قدم امنیت عمومی هم می گویند: در مواردی که عملا شاهد بوده ایم، دیده ایم که تاثیرات ماری جوانا بر عملکرد مغز، می تواند به این امنیت صدمات جدی بزنند. بنابراین قانونی کردن این ماده بدون در نظر گرفتن اینگونه تاثیرات، بالاترین زیانی است که از این طریق متوجه امنیت عمومی می شود.

بدتر اینکه برخی افراد و به ویژه جوانان در حالی پشت فرمان می نشینند، که هم کله شان از میگساری داغ است، و هم به سبب مصرف ماری جوانا شنگولند. اقدامی که میزان خطرهای بالقوه را به شدت افزایش می دهد. چراکه تاثیرات منفی این مصرف دوگانه، بر کارکرد مغز بسیار شدیدترست.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *