علم و دانش

قابل توجه والدین؛ چگونه آزار جنسی شدن فرزندمان را تشخیص بدهیم؟

bahman-azimi-gif

اتهام آزار جنسی چند کودک توسط مایکل جکسون، فوق ستاره فقید عالم موسیقی بار دیگر مساله آزار و سوء استفاده جنسی از کودکان را در کانون توجه جهانیان قرار داد. در مستند دو قسمتی که از HBO پخش شد، وید رابسون و جیمز سیفچوک، جکسون را به سوءاستفاده جنسی از خود در دوران کودکی متهم کردند. رابسون هم اکنون 36 ساله و سیفچوک 40 ساله، قبل از این راز خود را مسکوت نگه داشته و حتی از جکسون دفاع کرده بودند.

به گفته دکتر جیلیان رابرتز، روانکاو کودک و یکی از استادان دانشگاه ویکتوریا، امتناع قربانیان آزار جنسی از افشای راز خود، غیرمعمول نیست. بسیاری از قربانیان به دلیل احساس شرمندگی و ننگ از گزارش آن خودداری می کنند.
آزار جنسی کودک می تواند شامل تماس جنسی با کودک، برهنه کردن آلت تناسلی در برابر کودک، گرفتن عکس و فیلم مستهجن از کودک و غیره باشد. آزار جنسی نه تنها بر سلامت جسمی و روحی کودک اثر می گذارد، بلکه عوارض و پیامدهای آن در بزرگسالی نیز او را رها نمی کنند. از آنجا که سوء استفاده جنسی می تواند بسیار آسیب زا باشد، رفتار کودک آسیب دیده ممکن است تغییر کند. از جمله کودک ممکن است منزوی شده و یا در حین بازی به شکلی نحوه آزار شدنش را بازسازی کند و یا حین بازی با دوستانش رفتارهای جنسی از خود بروز بدهد.

به گفته کارشناسان انجمن حمایت از کودکان انتاریو، کودکی که تحت آزار جنسی قرار دارد، دارای نشانه ها و علائم فیزیکی است. از جمله گلودرد مکرر، عفونت ادراری، شب ادراری، مکیدن انگشت شصت، بی اشتهایی و اختلال خواب.
کودکی که تحت آزار جنسی قرار دارد احتمالا از در آوردن لباس برای حمام کردن امتناع می کند و مایل نیست با یک فرد بزرگسال خاص تنها بماند. کودک همچنین در ناحیه شرمگاه درد یا سوزش احساس می کند.

حتی اگر کودک آزار را تکذیب کند، چنانچه یک فرد بزرگسال کودک را در خطر احساس کند، بایستی از او حمایت نماید. بهترین کار، تماس والدین با سازمان حمایت از کودکان یا نهاد مشابه در استان می باشد. یک مددکار مجرب و کارآزموده می تواند توصیه های ارزشمندی را ارائه نماید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0