صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / فیلم  I, Tonya و بازی فوق‌العاده مارگو رابی

فیلم  I, Tonya و بازی فوق‌العاده مارگو رابی

فیلم I, Tonya (اینجانب، تونیا هستم…) روایتی خنده‌دار و در عین‌ حال غمگین است از لجاجت و پشتکار، در حد اعلای آن. فیلم بر اساس داستان زندگی تونیا هاردینگ، اسکیت‌باز آمریکایی ساخته شده: زنی که با نام‌هایی نظیر بی‌فرهنگ، سفیدپوست آشغال، و شرور سنگدل به او ناسزا می‌گفتند. او البته از اعمال شریرانه هم ابایی نداشت که شاید معروف‌ترین آنها، لاپوشانی حمله‌ شنیع شوهر سابقش به حریف ورزشی او نانسی کریگان بود. شوهر او در سال 1994، چند  عدد گنده‌لات مزدور را استخدام کرد که به نانسی حمله کنند و آنها نیز زانوی نانسی را با باتوم خرد کردند.

مارگو رابی، در بازی بی‌نظیری که در نقش تونیا می‌کند، زیاد خود را محدود نکرده و به لابه‌لای شخصیت او می‌رود. رابی، زنی را تصویر می‌کند که دارد می‌جنگد تا از روزهای حقیرانه‌ آغازین به بالاترین جایگاه در حرفه‌اش برسد، موهای وز و شلخته‌ای دارد، تندخو و خشمگین است و صورتش در هنگام اسکیت شبیه یک جانور وحشی می‌شود که یا از درد است یا به خاطر قدرت‌نمایی. مارگو رابی، البته مجبور شده زیبایی طبیعی اش را برای بازی در این نقش، پنهان کند.

آلیسون جَنی هم که برای بازی در نقش مادر تونیا، جایزه‌ گُلدن گلوب را از آن خود کرد، در این نقش عالی ظاهر شده است. او شخصیت لانووا مادر تونیا را به تصویر می‌کشد، زنی که به صورت زنجیره‌ای سیگار می‌کشد، و علاوه بر مادر، مدیر برنامه‌ تونیا هم هست و معتقد است آزار دادن، در شخص انگیزه ایجاد می‌کند. در صحنه‌ای از فیلم، شخصی با ترس‌ و لرز از لانـووا می‌خواهد که تا وقتی در زمین اسکیت است، سیگارش را کنار بگذارد. لانووا هم با صدایی نخراشیده می‌گوید: نگران نباش، سیگارمو بی‌سروصدا می‌کشم!

مثل خیلی فیلم‌های دیگر از این نوع، صحبت درباره‌ وفاداری فیلم به واقعیت زیاد است. اما به نظر می‌رسد که فیلم حداقل از یک لحاظ به تونیا و زندگی اش کاملا شبیه است: فیلم هم مثل او، حتی کمترین توجه یا احساسی نسبت به نانسی، زانویش و آنچه بر او گذشت، نمی‌کند.

فیلم I, Tonya به صورت یک مستند-کمدی ساخته شده که گاهی کسالت‌آور می‌شود. داستان، از قول تونیا و مادرش روایت می‌گردد که با گریم، پیر شده‌اند و از روزهای سخت گذشته سخن می‌گویند. آلیسون جَنی هم در نقش لانووا، با کپسول اکسیژن تنفس می‌کند، همچنان غر می‌زند و با یک طوطی روی شانه‌اش بازی می‌کند. بخش‌هایی از فیلم را هم صدای روی تصویر روایت می‌کند.

hamidreza-safipour

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *