Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / فیلم کتاب سبز، منتخب تماشاچیان در جشنواره تورنتو

فیلم کتاب سبز، منتخب تماشاچیان در جشنواره تورنتو

 

اگر حتی پیش‌نمایش (تریلر) فیلم Green book یا <کتاب سبز> را دیده باشید، از اینکه این فیلم جایزه <بهترین فیلم به انتخاب تماشاچیان> را در جشنواره‌ بین‌المللی فیلم تورنتو از آن خود کرد، شگفت زده نمی‌شوید. فیلم که ساخته‌ <پیتر فَرِلی> است، یک اثر درام تاریخی است که در دهه 1960 روایت می‌شود و <مهارشالا علی> و <ویگو مورتنسن> در آن بازی کرده‌اند. در فیلم، <علی> در نقش یک پیانیست سیاهپوست به نام <دان شرلی> ظاهر شده و <مورتنسن> نقش یک راننده‌ استخدام‌شده به نام <تونی لیپ> را ایفا کرده است. این دو، که گویی از دو دنیای متفاوت هستند، در طول سفر <شرلی> برای کنسرت‌هایش در ایالات جنوبی آمریکا، به آهستگی، یک رابطه دوستانه با هم پیدا می‌کنند.

پیش از برنده شدن فیلم  Green Book، دو فیلم If Beale Street Could Talk اثر <بری جنکینز> و Roma اثر <آلفونسو کورون>، به ترتیب در جایگاه‌های اول و دوم رقابت برای جایزه‌ <بهترین فیلم به انتخاب تماشاچیان> قرار داشتند.

بردن جایزه‌‌ تماشاچیان در جشنواره‌ فیلم <تورنتو>، از سوی اهالی سینما، عموما به عنوان نخستین گام به سوی حضور در جوایز اسکار، به شمار می‌رود. برای نمونه، در سال گذشته فیلم Three Billboards Outside Ebbing Missouri این جایزه را از این جشنواره دریافت کرد. این فیلم سپس به مراسم جوایز آکادمی راه یافت و نامزد هفت جایزه‌ <اسکار> شد که جایزه‌ < بهترین فیلم سال> نیز در میان آنها بود؛ گرچه نام برنده‌ نهایی این جایزه، یعنی فیلم Shape of Water در میان سه فیلم برگزیده جشنواره <تورنتو> نبود.

اما از میان گروه‌های دیگر جشنواره‌ <تورنتو>، فیلم The man Who Feels No Pain ساخته‌ <واسان بالا> جایزه‌ تماشاچیان بخش ویژه‌ Midnight Madness را از آن خود کرد. در همین گروه، فیلم‌های Halloween ساخته‌ <دیوید گوردون گرین> و Assassination Nation اثر <سم لوینسون>، به ترتیب در جایگاه دوم و سوم این طبقه‌بندی قرار گرفتند. در بخش <مستند> نیز، فیلم Solo برنده‌ جایزه‌ تماشاچیان شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *