صفحه اصلی / مقالات / فواید دور هم غذا خوردن خانواده ها برای فرزندان
Multigenerational family toasting at outdoor table

فواید دور هم غذا خوردن خانواده ها برای فرزندان

در جهان پرتنش و پررقابت امروز که در واقع فناوری های گوناگون آن را هدایت می کنند، اعضای خانواده وقت زیادی را صرف کارهایی می نمایند، که آنها را جدا از همدیگر انجام می دهند (یا اینکه دست کم کارهایشان ربط چندانی به یکدیگر ندارد). بنابراین دور هم غذا خوردن همه روزه، باید از فوریت های همه این اعضا محسوب شود. زیرا چنین کاری حتی اگر ترتیب دادن اش بسیار مشکل باشد، حتما به تلاشی که برای تحقق آن به عمل می آید، می ارزد. این امر به ویژه در مورد خانواده های تازه وارد از جمله نومهاجران به کانادا مصداق دارد، که در بدو ورود به کشور منتخب خود با چالش های گوناگون مانند جاافتادن در این کشور/ وقت زیاد گذاشتن برای کار پیدا کردن/ مسایل در پیوند با ثبت نام فرزندان در مدارس، و سپس آغاز روزها و ماه های نخست درس خواندن آنها، و سایر امور در پیوند با این تحصیلات/ و دیگر مسایل خانوادگی/ روبرو هستند.

البته چنین غذا خوردنی تنها از دیدگاه تغذیه مناسب، اهمیت ندارد. بلکه از برخی پیامدهای ترسناک نبودن روزمره در جمع خانوادگی نیز، پیشگیری می کند. زیرا واقعیت این است که کودکانی که در خانه آنها غذا خوردن دور هم بخشی از برنامه روزانه نیست، احتمال دخیل شدن شان در شمار متعددی از رفتارهای نامناسب و ناسالم به اندازه چشمگیری بیشتر می باشد.

بر اساس گفته های دست اندرکاران دانشکده پزشکی کودکان آمریکا آنچه در ادامه می آید، تنها معدودی از مزیت ها و منافعی است که والدین می توانند با احراز اطمینان از اینکه اعضای خانواده بگونه ای منظم سر میز غذا حاضر شوند، برای فرزندان خود فراهم آورند.

روابط جنسی، مواد مخدر، مشروبات الکلی و دوستان ناباب کمتر:

خوب از مسایل بزرگتر آغاز کنیم. نوجوانانی که بگونه ای مستمر در غذا خوردن خانوادگی مشارکت می کنند، احتمال مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی شان کمتر است. همچنین کمتر به سراغ فعالیت های جنسی می روند. در عین حال شمار دوستان شان که در اینگونه رفتارهای توأم با مخاطره دخیل باشند، کمتر است.

آیا خود این موارد دلایل بسیار خوبی برای احراز اطمینان از این نیستند، که اعضای خانواده باید تا حد امکان و بگونه ای منظم سر میز غذا حاضر شوند؟

وضعیت تحصیلی مناسب تر:

احتمال اینکه نوجوانانی که بگونه ای مستمر (دست کم سه بار در هفته) در غذا خوردن خانوادگی مشارکت می کنند، در مقایسه با آن دسته از همگنان خود که هفته ای دو بار یا کمتر چنین مشارکتی دارند، در مدرسه نمره های بهتری بگیرند، بیشتر است.

برقراری ارتباط:

غذا خوردن دور هم اعضای خانواده این موقعیت را فراهم می کند، که با هم گفت و گو داشته باشند، ارتباط  برقرار نمایند، و سطح زبان و شمار لغاتی را که بلدند، افزایش دهند.
همچنین اجازه دادن برای داشتن بحث و مجادله ضمن آن که می تواند سبب بهبود روابط اعضای خانواده شود، تفکر انتقادی/ مهارت های گفتاری را هم در آنها به وجود می آورد.

سازمان دادن:

هیچ کس نیست که از دانستن اینکه بیشتر روزها می تواند در زمان و مکانی معین با اعضای خانواده خود دور هم جمع شود، احساس بسیار خوبی نداشته باشد. فزون بر این دور هم غذا خوردن خانواده ها باعث سازمان دادن به فرزندان می شود، و سبب می گردد احساس خاطرجمعی و امنیت کنند. همچنین برای والدین این امکان را فراهم می آورد، که بتوانند از چند و چون مسایل زندگی فرزندان خود آگاه شوند، و در صورت لزوم بگونه ای مستمر هوای آنها را داشته باشند.
فشار روانی کمتر: احساس خاطرجمعی و امنیتی که دور هم غذا خوردن در کودکان ایجاد می کند، سبب کاهش فشارهای روانی- احساسی می شود. در عین حال این کودکان در مقایسه با همگنان دیگر خود که کمتر شانس اینگونه غذا خوردن ها را دارند، در مجموع از زندگی راضی تر هستند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *