علم و دانش

فن آوری نوین؛ لنز چشمی که با دو بار پلک زدن زوم می کند

 

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو، لنز تماسی را ابداع کرده اند که با چشم کاربر کنترل شده و با دو بار پلک زدن قابلیت زوم آن فعال می شود. با پیشرفت روزافزون فناوری، چیزی که قبل از این در کتاب ها و فیلم های تخیلی می دیدیم، به واقعیت تبدیل شده است. 

دانشمندان ابتدا سیگنال های الکترواکولوگرافی را در هر حالت حرکت چشم ثبت کردند. آنان این سیگنال ها را هنگامی که افراد به بالا، پایین، راست و چپ نگاه می کردند و یک یا دو بار پلک می زدند، اندازه گیری کرده و سپس یک لنز بیومیمتیک نرم را ایجاد کردند که به طور مستقیم به آن امواج الکتریکی پاسخ می داد. لنز ایجاد شده قادر بود فاصله کانونی خود را بسته به سیگنال های تولید شده تغییر دهد. در نهایت دانشمندان دریافتند که قابلیت زوم کردن لنز توسعه یافته با دو بار پلک زدن فعال می شود. 

الکترواکولوگرافی (EOG)، یک تکنیک برای اندازه گیری پتانسیل پایدار قرنیه-شبکیه ای است که بین قسمت جلویی و پشت چشم انسان وجود دارد. کاربردهای اولیه آن در تشخیص های چشم پزشکی و در ضبط حرکات چشم می باشند. 

دانشمندان امیدوارند در آینده با کمک این روش پروتز چشم یا دوربینی بسازند که با استفاده از چشمان فرد کنترل می شود. این سیستم در تحقیق فعلی توسعه یافته و می توان از آن در پروتزهای بصری، عینک های قابل تنظیم و روبات هایی که از راه دور کنترل می شوند نیز استفاده کرد. 

 

 

جزئیات طرح پژوهشی در نشریه Advanced Functional Materials منتشر شده است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *