مقالاتمقالات اجتماعی

فقدان قانون الکل در کانادا برای محدود کردن مضرات این سرطانزای مرگبار 

به گزارش کانورسیشن، به رغم توجهات به بحران اوردوز مواد مخدر، قانونی شدن ماری جوانا، و نگرانی از استفاده نوجوانان از سیگارهای الکترونیک، یکی از خطرناک ترین مواد مورد استفاده جامعه همچنان مورد غفلت قانونگذاران کانادا واقع شده است. 

بر خلاف قوانین سفت و سختی که برای فروش تنباکو و ماری جوانا وجود دارد، در مورد الکل همه خود را به خواب زده، و حتی برخی دولت های ایالتی محدودیت ها را از آن برداشته و قیمت را به شدت کاهش داده اند.

از منظر سلامت عمومی، این وضعیت بی معناست. در سال 2018، تخمین زده شد حدود 15 هزار مرگ، 990 هزار مورد پذیرش بیمارستان، و 240 هزار سال زندگی تباه شده مستقیما در اثر سوء مصرف الکل اتفاق افتاده است. 

کانادایی ها در بی خبری نگه داشته می شوند

سازمان بهداشت جهانی الکل را یکی از مهم ترین سرطانزاهای جهان معرفی می کند. این در حالیست که طبق تحقیقات فقط یک سوم کانادایی ها از این خطر آگاهند. تلاش ما برای قرار دادن این اطلاعات بر روی بطری ها در ایالت یوکن در اواخر سال 2017 منجر به تهدیدات قضایی از سوی تولیدکنندگان الکل و در نهایت عقب نشینی دولت و حذف برچسب ها شد. 

 

 

از آن زمان، دولت هیچ تدبیری برای آگاه کردن مصرف کنندگان از خطرات الکل یا حتی ارائه اطلاعاتی مانند آنچه سایر محصولات ملزم به درج بر روی بسته بندی خود هستند- از جمله میزان کالری و ارزش غذایی- به کار نگرفته است. این در حالیست که مطالعات اخیر نشان می دهد کانادایی ها 11 درصد کالری روزانه خود را فقط از مصرف الکل دریافت می کنند. 

دولت فدرال به تازگی متوجه شد با عدم تطبیق قیمت الکل با نرخ تورم، سالانه درآمد هنگفتی را از دست داده است. در اواخر سال 2017 و علیرغم مخالفت سرسختانه گروه های صنعتی، قانونی مبنی بر افزایش قیمت الکل مطابق سایر مایحتاج زندگی تصویب شد. لابی گران صنعت تولید الکل سال ها افزایش قیمت الکل را برای مصرف کنندگان به حساب افزایش مالیات گذاشتند در حالی که در واقع نرخ مالیات الکل را ثابت نگه داشته بودند.

در گزارشی که به زودی منتشر خواهد شد، تخمین زده شده است که دولت سالانه حدود 10.5 میلیارد دلار را به دلیل عدم تطبیق نرخ الکل با نرخ تورم از دست داده است. نتیجه آن هم چهار درصد مصرف بیشتر، 300 مرگ و 4 هزار مورد پذیرش بیمارستانی بیشتردر سال است که همگی به سادگی قابل پیشگیری هستند.

مرگ و مالیات الکل

بحث مالیات گاه می تواند بحث مرگ و زندگی باشد. یک نقص در سیستم مالیاتی منجر به تولید، فروش و مصرف نوشیدنی های ارزان قیمتی می شود که نمونه ای از آن موجب مرگ غم انگیز یک دختر 14 ساله شد. این محصول که شامل 11.9 درصد الکل بود، در بسته های چهارتایی، به قیمت کمتر از یک دلار برای هر نوشیدنی به فروش می رسید.

پس از این اتفاق غم انگیز، به جای بحث درباره دلیل قیمت پایین و در نتیجه در دسترس بودن آن برای کودکان و نوجوانان، و همچنین بدون توجه به درصد الکل موجود در آن، مالیاتی برابر با سایر نوشیدنی ها به آن تعلق گرفت. 

زمان قانونگذاری برای الکل فرا رسیده است

در کانادا هیچ قانون دولتی برای الکل- بر خلاف تنباکو و ماری جوانا و مواد مخدر غیرقانونی- وجود ندارد. 

بدون شک، احزاب سیاسی که به دنبال قدرت گرفتن در دولت آینده هستند، بحث های زیادی پیرامون سیگارهای الکترونیک و نیکوتین موجود در آن می کنند- که تا کنون در کانادا مرگی را به دنبال نداشته است. اما مضرات الکل همچنان مورد غفلت است.

در این راستا، باید استراتژی ملی جداگانه ای شکل بگیرد که فارغ از منافع تولیدکنندگان الکل، مصرف کنندگان را از مضرات آن آگاه کند، و قیمت ها را در سطح قابل قبولی بالا ببرد.

 زمان آن رسیده که دولت آینده قدمی به سوی قانون الکل بردارد و تدابیری برای کاهش مضرات نوشیدنی مورد علاقه جامعه بیندیشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *