زنان

فعالیت های بدنی بخشی حیاتی از دوران بارداری

الکس هاچینسون- گلوبال و میل

مگی داونپورت استاد دانشگاه کلگری و یکی از نویسندگان آخرین راهنمای کانادایی فعالیت های بدنی در دوران بارداری است. وی از زمره کارشنان مربوطه به شمار می رود که این باور کهنه را قبول ندارند، که ضربان قلب زنان حامله نباید افزایش پیدا کنند. وی همچنین یکی از رهبران گروهی به شمار می رود که 27 هزار خلاصه کتاب و 3 هزار مقاله نشریات را مرور کردند، تا این راهنما را برای جامعه متخصصان جراحی زنان و زایمان کانادا و جامعه زیست شناسی فعالیت های بدنی کشور بنویسند. آنها نتیجه گرفتند که دیگر نمی توان فعالیت در دوران بارداری را از جمله مخاطره آمیز، و یا دیدگاهی نوین ولی بی پایه و اساس دانست. بلکه اینگونه فعالیت ها بخشی حیاتی از این دوران به شمار می روند.

توصیه کلیدی این راهنما این است، که زنان حامله باید هفته ای دست کم 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط (نه خیلی شدید، نه خیلی آرام) داشته باشند. این فعالیت ها باید دست کم در سه روز هر هفته صورت بگیرند، و شامل تمرینات هوازی و افزایش مقاومت بدنی باشند. در چنین صورتی می توان مخاطراتی مانند ابتلاء به بیماری قند دوران بارداری، افزایش فشار خون در این دوران، و اختلال چندارگانی که می تواند سبب مرگ جنین، مادر، و یا هر دو شود را، تا 40 درصد کاهش داد.

چنین درصدی و همچنین این تغییر دیدگاه، بسیار مهم تلقی می شوند. زیرا براساس این دیدگاه نوین نه تنها زنان حامله، بلکه آنانی هم که مدت ها پیش مادر شده اند و همچنین زنان سن و سال دارتر غیرفعال، باید از توصیه های مربوطه پیروی کنند.

دیگر تغییر عمده ذکر شده در راهنمای مورد اشاره این است، که پیشترها توصیه می شد فعالیت های بدنی تنها در سه و یا حداکثر چهار روز هفته انجام شوند. اما در راهنمای نوین آمده هر قدر شمار روزها بیشتر باشد، بهتر است. کمااینکه تمرینات بدنی در هفت روز هفته نیز، توصیه می شود.

البته در این میان محدودیت هایی هم وجود دارند. مثلا پارگی زودهنگام کیسه آب زنان حامله از مواردی به شمار می رود، که کارشناسان می گویند در صورت وقوع آن باید از فعالیت های بدنی خودداری شود. اما به باور مگی داونپورت حتی در چنین مواردی زنان حامله باید به جای استراحت مطلق، به کارهای روزمره خود ادامه بدهند.

زنانی هم که دوقلو حامله اند و در برهه پس از 28 هفتگی بارداری قرار دارند، باید محتاط تر عمل کنند. بنابراین به آنها توصیه می شود، پیش از ادامه فعالیت های بدنی با پزشک خود مشورت نمایند. داشتن پیشینه سقط جنین از دیگر مواردی است، که باید در آن از چنین مشورت هایی بهره برد.

از دیگر سو مگی داونپورت با اشاره به مقاله نیویورک تایمز در مورد زنی 28 ساله از بومیان نپال که در حالی که در هفته سی و یکم حاملگی بود به عنوان راهنما در اردوگاه کوهنوردان اورست کار می کرد، تا ارتفاع 5 هزار و 300 متری بالا می رفت، فعالیت های بدنی اش را دوبرابر نمود، و نوزادی کاملا سالم به دنیا آورد، دیدگاهی احتیاط آمیز دارد. کمااینکه می گوید اینگونه نیست، که چنین روشی برای همه زنان حامله مفید باشد. چراکه زنانی که در نقاط مرتفع زندگی نمی کنند، باید از انجام فعالیت بدنی در مناطق بالای 2 هزار و 500 متر خودداری نمایند. زیرا در چنین ارتفاعاتی اکسیژن رقیق، و فعالیت بدنی از جمله با مخاطره پرت شدن از ارتفاع همراه است. همچنین غواصی در دوران بارداری می تواند، خطرناک باشد.

اما در این میان مشکل ترین مساله این می باشد که تکلیف آن دسته از ورزشکاران چیست، که مایلند در دوران بارداری همچنان به فعالیت های بدنی شدید تخصصی خود ادامه بدهند؟ پژوهش به عمل آمده در آیسلند که با شرکت 130 ورزشکار حرفه ای حامله به عمل آمد و گزارش آن در ماه سپتامبر سال جاری منتشر شد، نشانگر آن است که بین چنین ادامه ای با مشکلات دوران بارداری هیچ رابطه ای وجود ندارد. بااینهمه مگی داونپورت در این مورد نیز، دیدگاهی احتیاط آمیز دارد. چراکه می گوید، از یک پژوهش نمی توان نتیجه کلی گرفت. بنابراین توصیه می کند، زنان ورزشکار هم در این مورد با پزشک خود مشورت نمایند. همچنین می افزاید: توجه به حالت های بدن در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین باید به حرکات جنین توجه داشت. همچنین دقت کرد، که بدن در هنگام فعالیت دچار کم آبی یا سوء تغذیه نباشد.

دیگر نکته مهم، نوع فعالیت بدنی در برهه های گوناگون بارداری است. کمااینکه خود مگی داونپورت در 6 ماه نخست از دوی کم شتاب بهره می برد. اما پس از آن که احساس کرد بدنش دیگر راحت نیست، به راه رفتن روی وسیله ورزشی تردمیل پرداخت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0