صفحه اصلی / علم و دانش / فضا روی مغز فضانوران تاثیر می گذارد

فضا روی مغز فضانوران تاثیر می گذارد

یک پژوهش جدید نشان می ‌دهد که سفرهای فضایی بر حجم ماده خاکستری در بخش ‌های مختلف مغز فضانوردان تاثیر می‌ گذارد. قبل از اینکه بشر بتواند انسان را به طور گسترده به مریخ بفرستد، بایستی درباره تاثیراتی که حضور طولانی مدت در فضا می ‌تواند روی بدن انسان بگذارد، تحقیق کند. این تاثیرات می ‌تواند در نتیجه تغییر مایعات به دلیل عدم وجود گرانش و عملکرد مغز برای یادگیری مجدد چگونگی حرکت در یک فضای ناشناخته جدید باشد. بدن انسان برای زندگی در شرایط حاکم بر زمین تکامل یافته و جای تعجب نیست که اگر در فضایی غیر از زمین قرار گیرد، دچار مشکلات مختلف مربوط به سلامت شود.

گرانش کم به طور مداوم بر بدن تاثیر می‌ گذارد، و استخوان ها و عضلات در طول زمان حجم خود را از دست خواهند داد. به همین دلیل است که فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS)  از رژیم‌ های ورزشی سخت برای کاهش وزن استفاده می کنند. تابش‌ های کیهانی نیز در زمانی که ما میدان الکترومغناطیسی زمین را ترک می ‌کنیم می‌ تواند یک خطر جدی محسوب شود.

نتایج اولیه از تحقیق جاری ناسا نشان داده است که حضور طولانی مدت در فضا در واقع می تواند DNA یک فرد را تغییر دهد. این پژوهش جدید که توسط محققان دانشگاه میشیگان انجام شده، بر روی مغز فضانوردان متمرکز شده است. این تیم برای انجام این پژوهش اسکن MRI بیست و شش فضانورد را مورد بررسی قرار دادند. 12 نفر از این فضانوردان اعضای خدمه شاتل بودند که دو هفته در فضا اقامت داشتند و 14 نفر دیگر به مدت 6 ماه در ایستگاه فضایی بین المللی زندگی کرده بودند.

 در تمام این موارد، حجم ماده خاکستری در بخش‌های مختلف مغز، هم افزایش و هم کاهش یافته و هرچه فضانوردان بیشتر در فضا اقامت داشتند، این تغییرات بیشتر قابل مشاهده بود. جابجایی مایعات مغزی به دلیل عدم وجود گرانش، علت مهم تمام مشکلات مرتبط با سلامت در فضانوردان است که از مهم ترین آنها می ‌توان به تاری دید اشاره کرد. از طرف دیگر، اغلب افزایش ماده خاکستری در قسمت هایی از مغز رخ می ‌دهد که مسوول کنترل و حس پاها می باشد.

 محققان هنوز دقیقا نمی ‌دانند که در زمان بروز این تغییرات چه اتفاقی در مغز می افتد، اما می گویند که ممکن است این تغییرات در نتیجه ایجاد ارتباطات جدید در سلول های عصبی باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *