صفحه اصلی / اخبار / فشار خون؛ قاتل خاموش!

فشار خون؛ قاتل خاموش!

تورنتو- همه ما می دانیم فشار خون بالا چیست، اما کارشناسان می گویند بسیاری از ما هنوز دقیقا خطرات این قاتل خاموش را نمی شناسیم.

دکتر پیتر میتوف، متخصص قلب و عروق بیمارستان St. Joseph تورنتو می گوید: برای برطرف کردن ابهام، نیاز به آموزش وجود دارد… یک تصور غلط وجود دارد که فشار خون بالا، مشکل دوران سالمندی است. در حالی که من تعداد زیادی بیمار جوان دارم. تشخیص به موقع فشار خون بالا می تواند به حفظ سلامتی فرد در طولانی مدت کمک کند.

میتوف می افزاید: مشکل این است که اکثر افرادی که فشار خون بالا دارند، علائم آن را احساس نمی کنند. به همین دلیل این عارضه <قاتل خاموش> نامیده شده. مردم ممکن است سال ها از ابتلایشان به این عارضه بی خبر باشند و هنگامی متوجه بشوند که دیگر دیر شده است. فشار خون بالا می تواند سبب بیماری قلبی و یا سکته بشود.

فشار خون فرد با دو عدد مختلف فشار خون سیستولیک و دیاستولیک ثبت می شود. این دو عدد نشاندهنده جنبه های مختلف فشار خون شما هستند که از طریق شریان های شما پالس شده است. هر دو مقادیر، نشان دهنده فشار درون شریان های شما و بسیار مهم هستند. اگر عدد بیش از حد بالا باشد ممکن است فشار خون بالا وجود داشته باشد. اگر فشار خون پایین باشد، ممکن است جریان خون کمتری برای اندام های حیاتی مانند مغز وجود داشته باشد.

دکتر میتوف می گوید: کسی که فشار خون اش 135 روی 85 باشد، پر خطر تلقی می شود.

فرد با فشار خون زیر 120 روی 80 کم خطر تلقی شده، اما فشار خون پایین تر از آن ممکن است سبب سرگیجه شده و ریسک زمین خوردن را افزایش بدهد.

اگر مبتلا به دیابت هستید، فشار خون بالای 130 روی 80، بالا تلقی می شود. میتوف می گوید: چون برخی از مردم نمی دانند که فشار خون دارند، از قرار داشتن خود در معرض خطر سکته قلبی و مغزی بی اطلاع هستند، تا موقعی که به آن دچار بشوند. به همین دلیل معاینه مرتب و منظم ضروری است.

فشار خون بالا با تغییر سبک زندگی، قابل پیشگیری است. اما برخی از افراد ممکن است به دارو نیاز داشته باشند. تحرک کافی، کاهش وزن (حتی بین 5 تا 10 پوند)، پیروی از رژیم غذایی سالم، خودداری از افراط در مصرف الکل و دوری از عوامل استرس زا می تواند مانع ابتلا به فشار خون بالا بشود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *