مقالاتمقالات اجتماعی

فشار بر دختران نوجوان جهت ارسال عکس های برهنه

کلر دونان- بخش اخبار کودکان سی بی سی
کلر دونان خبرنگار بخش اخبار کودکان شبکه چندرسانه ای سراسری کانادا (سی بی سی/ CBC) در نوشتار خود از جمله با دو نوجوان 15 ساله اهل استان نیوفاندلند و لابرادور در مورد تجربیات شان درباره فشار بر دختران نوجوان جهت ارسال عکس های برهنه گفت و گو کرده، که چکیده ای از آن از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
عکس های برهنه بفرست! این درخواستی است که بیش از اندازه ای که تصور می رود، روی صفحه تلفن های دستی دختران نوجوان پدیدار می شود. کارشناسان می گویند آگاهی بچه ها از اینکه نه گفتن به چنین درخواستی درست است، اهمیت دارد. بااینهمه بسیاری از دختران خاطرنشان می کنند، اینگونه نیست که پیروی از این توصیه همواره آسان باشد. کمااینکه فیت اوراچ نوجوان 15 ساله و دانش آموز کلاس دهم اهل شهر سنت جان مرکز استان نیوفاندلند و لابرادور می گوید: چون این درخواست را نپذیرفتم، مرا از آدم دور خواندند. یا اینکه می گویند، عصا قورت داده ای. به هر شکل فشار می آورند، که انسان این کار را انجام بدهد.
از دیدگاه فی میشنا رئیس دانشکده امور اجتماعی فکتور اینونتاش دانشگاه تورنتو راه حل این وضعیت بحث و گفت و گوی آزاد در مورد به اشتراک گذاشتن اینگونه تصاویر است. بر اساس اظهارات وی باید به کودکان اعم از پسر و دختر در مورد چگونگی پرداختن به فشار در پیوند با عکس های موسوم به سلفی های برهنه آموزش داده شود.
آسیب ها کدامند؟
بسته به اینکه عکس های مورد اشاره برای چه کسانی فر ستاده شوند و یا اینکه گستره به اشتراک گذاشتن شان چه اندازه باشد، می توانند آسیب های زیر را به وجود بیاورند:
شرم و حقارت
خدشه وارد کردن به حسن شهرت
افسردگی و اضطراب
میزان ارسال عکس های برهنه چقدر است؟
فیت اوراچ و همکلاسی اش استلا هلد به صورت مکرر و گاهی هفتگی، با درخواست ارسال سلفی های برهنه روبرو می شوند. این درخواست ها اغلب از طریق برنامه هایی مانند اسنپ شات صورت می گیرند. هردوی آنها هم می گویند، چنین درخواست هایی معمولا از سوی دوستان شان و به ویژه پسرانی مطرح می شوند، که هر روز آنها را درمدرسه و یا سرویس مدرسه می بینند.
حال این پرسش مطرح می شود، که دختران تا چه اندازه به این درخواست ها پاسخ می دهند؟
نظرسنجی سال 2018 موسوم به به اشتراک گذاشتن درون مایه های جنسی بدون رضایت طرفین: رفتار و منش کودکان و نوجوانان کانادایی به عمل آمده از سوی سازمان غیرانتفاعی مدیا اسمارت مستقر در اتاوا نشان می دهد، که 93 درصد افراد این گروه سنی فکر می کنند، هم سن و سال هایشان سلفی های برهنه می فرستند.
دریافت درخواست ارسال سلفی های برهنه چه حسی ایجاد می کند؟
استلا هلد می گوید دریافت چنین درخواستی، سبب ایجاد حس هتک حرمت می شود. فیت اوراچ احساس شرم و رنجش می کند.
همچنین استلا هلد هرگز از کسی چنین تقاضایی نمی نماید. کمااینکه می افزاید: صادقانه بگویم، این کار غیرقابل پذیرش است.
بااینهمه بسیاری از نوجوانان خاطرنشان می کنند، نه گفتن می تواند سخت باشد.
بهترین روش برای واکنش چیست؟
به گفته فی میشنا در صورتی که دریافت کننده درخواست فرستنده آن را نشناسد، می تواند به آسانی راه ورود او به صفحه رسانه های اجتماعی مجازی خود و یا تلفنش را سد کند. همچنین مراتب را به مقامات مربوطه گزارش بدهد.
اما اگر او را می شناسد، باید توضیح بدهد که از ارسال چنین عکس هایی احساس ناراحتی می کند. سپس نفسی عمیق بکشد، و هیچ عکسی نفرستد.
براساس اظهارات این شخصیت دانشگاهی چنین واکنش هایی با یافتن نیروی مقاومت در برابر فشار همگنان همراه می باشد. نیرویی که می تواند کمک کند با یک بزرگسال معتمد گفت و گو، و از درستی پاسخ منفی احراز اطمینان شود. تماس با Kids Help Phone نیز، گزینه ای دیگر به شمار می رود.
در این میان نقش مدارس چیست؟
فیت اوراچ و استلا هلد هیچ کدام احساس نمی کنند، می توانند در این مورد در مدرسه حرفی بزنند. اما به باور فی میشنا مدارس باید برای اینکه اینگونه عکس ها را بخشی از گفتمان خود کنند، اقدامات بیشتری به عمل بیاورند. زیرا چه بپذیرند و چه نپذیرند، نوجوانان چنین کاری را انجام می دهند.
پسرها باید مسئولیت بپذیرند
بر اساس اظهارات فی میشنا این گفتمان شامل نقشی هم می شود، که پسرها بازی می کنند. زیرا پژوهشش نشان می دهد زمانی که اینگونه عکس ها رد و بدل می شوند، هم پسرها و هم دخترها تقصیر را به گردن دختران می اندازند. فراتر اینکه حتی به پسران هیچ اشاره ای هم نمی شود. زیرا کسی حتی به فشاری که جهت ارسال آنها به دختران وارد می شود، فکر نمی کند.
یادآوری: نویسنده این مقاله با چهار پسرهم تماس گرفت، تا بخشی از این گفتمان باشند. اما آنها نخواستند، مشارکتی داشته باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!