مقالاتمقالات اجتماعی

فشارها برای قانونی کردن مصرف همه‌ مواد مخدر در کانادا

بر اساس اخبار منتشر شده، تلاش‌هایی برای قانونی کردن مصرف تفریحی همه‌ مواد مخدر، در سراسر کانادا در حال انجام است. این موضوع، دربردارنده‌ حذف محدودیت‌ها برای مصرف موادی همچون هروئین، کریستال متامفتامین، کوکائین و غیره می‌باشد. در تورنتو، سیاستمدارانی که خواستار حذف همه‌ این محدودیت‌ها و ممنوعیت مصرف هستند، عبارتند از: جو کرِسی، عضوی از شورای چپگرای شهر تورنتو و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان این شورا، و دکتر آیلین دِویلا، رئیس اداره‌ بهداشت تورنتو. افزون بر این، مرکز اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر بریتیش کلمبیا (BCCSU)، نیز در طول دو ماه گذشته، گزارشی را منتشر کرده که به نظر بیشتر شبیه یک دستورالعمل برای توضیح چگونگی قانونی کردن مصرف تفریحی مواد مخدر می‌رسد.

در ماه فوریه، این مرکز، پیشنهاد گشایش کافه‌هایی برای همدردی با معتادان هروئینی را ارائه داد به طوری که معتادانی که همچنان در حال مصرف هستند نیز، بتوانند به عنوان عضو هیات مدیره‌ در این مراکز، کار کنند. قرار شده هدف از تاسیس این کافه‌ها، این باشد که هروئینی را که دوز آن توسط پزشکان داروساز تنطیم شده را، بدون نسخه و تجویز پزشک، به اعضای معتاد خود ارائه دهند. همچنین قرار شده که این کافه‌ها، مواد مخدر را، با قیمتی پایین‌تر از قیمتی که دلالان خیابانی مواد مخدر دارند، به فروش برسانند و برای اعضایی که توان مالی پایین‌تری دارند نیز، تخفیفات ویژه‌ای در نظر بگیرند.

مرکز سوء مصرف مواد مخدر این استان (BCCSU) در ماه مارچ 2019 نیز، گزارش مشابهی در وبسایت خود منتشر کرد. در این گزارش، پنج تن از پژوهشگران این مرکز، پیشنهاد کرده بودند که به عنوان راه‌حلی برای مبارزه با افزایش بی‌سابقه‌ مرگ‌های ناشی از اوردوز مواد مخدر، فناوری‌های لازم در اختیار قاچاقچیان مواد مخدر گذاشته شود، تا آنها بتوانند به جای مواد مخدری که با ترکیبات فنتانیل ممزوج شده‌اند، مواد مخدر خالص به مشتریان شان ارائه دهند. گردآورندگان و نویسندگان این گزارش، توصیفات وحشتناک و تاریکی از مشکلاتی که محدودیت و ممنوع کردن مصرف مواد مخدر به بار آورده، ارائه داده‌اند و آن را ریشه‌ مشکلات دانسته‌اند. آنها، درعوض پیشنهاد داده‌اند که در مناطق ویژه‌ای، قاچاقچیان مواد بتوانند آزادانه کار کنند و با استفاده از فناوری، موادمخدر مرغوب به مردم بفروشند.

زیان‌های قانونی‌شدن مصرف مواد مخدر

اصرار و تلاش برای قانونی‌سازی و نرمالیزه کردن مصرف همه‌ مواد مخدر، در میان پژوهشگران، زنگ خطری را به صدا در آورده است. برای نمونه، مصرف مخدر ماری جوانا، در اکتبر سال 2018 در کانادا قانونی شد. پیش از اجرای این قانون، نرخ مصرف این ماده‌ مخدر در میان جوانان کانادا، در بالاترین میزان در جهان قرار داشت. اما این میزان، پیش از اعلام آزادشدن مصرف این ماده نیز، یک روند کاهشی را نشان می‌داد. برای نمونه، گزارش‌های آماری نشان می‌دهند که در دوره‌ 2014 تا 2015، میزان مصرف ماری جوانا در میان دانش‌آموزان دبیرستانی آلبرتا و انتاریو، با 9 درصد مصرف هفتگی و 15 درصد مصرف گهگاهی، به پایین‌ترین میزان خود در تاریخ این آمارگیری رسیده بود.

اما پژوهش‌هایی که اخیرا توسط دانشکده‌ بهداشت و ساختارهای درمانی دانشگاه واترلو انجام شده، نشان می‌دهد که قانونی‌شدن ماری جوانا و گسترش بحث‌ها درباره‌ آن در سطح جامعه (که به قانونی‌شدن آن انجامید)، تاثیری زیان‌بخش بر میزان مصرف این ماده در میان جوانان کانادایی داشته است. این پژوهش، داده‌های بیش از 230 هزار برگه نظرسنجی از دانش‌آموزان دبیرستانی کانادا در کلاس‌های 9 تا 12 را در دو سال 2017 و 2018 گردآوری کرده است. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که تقریبا 10 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، گزارش ‌کرده‌اند که در میانه‌ سال‌های 2017 تا 2018 دست کم یک بار در هفته ماری جوانا مصرف کرده‌اند و حدود 18 درصد نیز، گفته‌اند که دست کم یک بار، در طول سال 2018، این ماده‌ مخدر را مصرف کرده‌اند. این، بدین معناست که حتی در این دوره‌ کوتاه پس از قانونی‌شدن مصرف، مصرف این ماده‌ مخدر افزایش چشمگیری یافته است.

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که گسترش گفتگوی آزاد در مورد ماری جوانا، به همراه آزادسازی آن، تصور و نظر جوانان نسبت به این ماده‌ مخدر را تغییر داده و دیدگاه مثبتی به آنان داده که باعث افزایش مصرف آن شده است. این پژوهش، شاهدی بر این موضوع است که در صورت قانونی‌شدن همه‌ مواد مخدر، کانادا با چه شرایط و آینده‌ تاریکی روبرو خواهد بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0