صفحه اصلی / اخبار / فروش ماهی سالمون اصلاح ژنتیکی شده در کانادا و نگرانی حامیان محیط زیست

فروش ماهی سالمون اصلاح ژنتیکی شده در کانادا و نگرانی حامیان محیط زیست

behzad-azizi

تورنتو- گروه های حامی محیط زیست دوشنبه گذشته با ابراز نگرانی در مورد بازاریابی و فروش ماهی سالمون اصلاح ژنتیکی شده در کانادا بدون برچسب های هشداردهنده، خواستار جمع آوری شدن این ماهی ها از سوپرمارکت ها شدند.

تیبالت رن، از گروه Vigilance OGM گفت: اولین محموله ماهی های اصلاح ژنتیکی شده وارد بازار کانادا شده اند تا مصرف کنندگان کانادایی به طور ناخواسته به خوک های آزمایشگاهی تبدیل شوند.

جمعه گذشته، شرکت آمریکایی AquaBounty Technologies اعلام کرد که پس از دریافت چراغ سبز از سوی مقامات کانادایی، حدود 5 تن فیله سالمون اصلاح ژنتیکی شده را در کانادا به فروش رسانده اند.

 وزارت بهداشت و آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا در ماه مه، پس از سه سال آزمایش، ماهی سالمون اصلاح ژنتیکی شده را مانند سالمون معمولی سالم و مغذی اعلام کرد.

لوسی شرات، از Canadian Biotechnology Action Network، می گوید: هیچ کس جز AquaBounty  نمی داند که سالمون های اصلاح ژنتیکی شده کجا عرضه می شوند. شرکت فاش نکرده که فیله ها به کجا و با چه هدفی فروخته شده اند. ما از شنیدن اینکه این ماهی ها به بازار وارد شده اند، شوکه شده ایم.
ماهی سالمون اصلاح شده ژنتیکی در پاناما پرورش داده می شوند، اما  AquaBounty قصد دارد آنها را در جزیره پرنس ادوارد کانادا تولید کند. این شرکت قراردادی را با دولت استانی برای ساخت یک مزرعه پرورش آبزیان در کانادا به دست آورده است، اما هنوز مجوز وزارت بهداشت را دریافت نکرده است.

ماهی سالمون اصلاح ژنتیکی شده AquaBounty دارای ژن هورمون رشد است که باعث می شود ماهی سریع تر از ماهی های معمولی رشد کند. این ماهی می تواند طی 16 تا 18 ماه به سایز ماهی بالغ برسد. در حالی که ماهی معمولی به 30 ماه زمان نیاز دارد. ماهی های AquaBounty، سالمون اقیانوس اطلس هستند که با ژن رشد سالمون اقیانوس آرام، اصلاح ژنتیکی شده اند.
گروه های حامی مصرف کننده و محیط زیست تلاش می کنند تا سوپرمارکت های بزرگ و زنجیره ای را از فروش ماهی های اصلاح ژنتیکی منصرف کنند. مسوولین Costco، در سال 2016 اعلام کردند که این ماهی ها را در فروشگاه های خود عرضه نخواهند کرد.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *