مقالاتمقالات اقتصادی

فروشگاه های حالا بخر پولش را بعدا بده، زیر ذره بین سنای استرالیا

سارا وایت و مایکل جندا- بخش خبری رسانه سراسری استرالیا
فروشگاه های به شدت رو به افزایش حالا بخر پولش را بعدا بده مانند افترپی و شرکت زیپ پی دارند متهم می شوند، از هر شش جوان یکی را به سمت قرض هایی سوق می دهند که از عهده پرداخت شان برنمی آیند. افترپی که در این حوزه پیشتاز بازار به شمار می رود، اینک در بازار سهام 3 میلیارد و 300 میلیون دلار قیمت دارد. همچنین سرمایه گذاران سطح بالا را به خود جلب می کند. اما در عین حال نظر کند و کاوهای در دست اجرای کمیته مجلس سنا در مورد خدمات اعتباری که مشتریان آسیب پذیر را هدف قرار می دهد را هم، به خود جلب نموده است. یکی از این مشتریان رنی ئودویر 19 ساله و دانشجوی رشته محیط زیست شناسی است، که به یکی از نمایندگان گفته از هنگام آشنایی با افترپی عادت های خریدش تغییر کرده اند… و کارش به جایی رسیده بود که آنقدر قرض بالا آورده بود، که از عهده پرداخت شان برنمی آمد …
از عهده بازپرداخت برنیامدن بدهی یکی از هر شش مقروض جوان
گزارش اخیر کمیسیون سرمایه گذاری استرالیا نشان می دهد که یکی از هر شش مشتری که از روش های بازپرداختی مانند افترپی و یا رقیب اصلی آن زیپ پی استفاده می کنند، دچار مشکل مالی هستند. اکثریت این مشتری ها هم در گروه سنی 18 تا 34 سال قرار دارند. همین فشار مالی سبب تمرکز کمیته مورد اشاره بر کند و کاوی درباره خدمات اعتباری و مالی که مشتریان آسیب پذیر را هدف قرار می دهد، شده است. نیک مولنار مدیراجرایی ارشد افترپی که خودش حتی 30 سال هم ندارد، در دومین نشست مربوطه به سناتورها گفت که خدمات شرکت متبوعش شامل بازپرداخت های کوچک و قابل مدیریت است. همچنین مشتریان نمی توانند تا هنگامی که بدهی های پیشین خود را نپرداخته اند، به استفاده از خدمات افترپی ادامه بدهند. برای دیرکرد در هر بازپرداخت نیز 10 دلار، و یا در ازای بدهکاری برای کالاهای زیر 68 دلار حداکثر 25 درصد قیمت آن -هر کدام که کمتر باشد- سود دریافت می کند.
با این حساب اگر بازپرداخت همه کالاهای خریداری شده در یک بار به تعویق بیفتند، مشتری به ناچار باید بهره بالایی بپردازد و…
از دیگر سو گرچه روش زیپ پی در این مورد با افترپی تفاوت دارد، اما این روش نیز در نهایت مشتریان را درمانده می کند.
جنگ افترپی و زیپ پی با مشتریان پس از ارائه خدمات مورد اشاره
به گفته پیتر گری از بنیانگذاران زیپ پی برای ارزیابی وضعیت مالی مشتریان بالقوه مایل به استفاده از خدمات این شرکت، از روش های گوناگون شامل دسترسی به اطلاعات تعاملات سه ماهه بانکی آنها استفاده می شود.
اما انتونی ایزن از بنیانگذاران افترپی به پرسش مشابه کمیته مورد اشاره، پاسخ روشنی نداد. ولی خاطرنشان نمود به سبب کاملا حساس بودن اطلاعات مربوطه، جزئیات را در متنی نوشتاری تقدیم این کمیته خواهد کرد. در عین حال افزود: بررسی های ما در سه حوزه شناسایی و تقلب/ مخاطره خرید و مخاطره تولید/ و ظرفیت بازپرداخت/ صورت می گیرد. همچنین حدود 30 درصد تلاش ها برای معامله رد می شوند. این میزان برای مشتریان بار نخست سر به 50 درصد می زند… در عین حال اگر یکی از مشتریان افترپی از عهده بازپرداخت یکی از اقساطش برنیاید، فورا حسابش به حالت تعلیق درمی آید.
اما برغم این ادعاها، 22 درصد از مشتریان افترپی در زمان استفاده از خدمات آن هزینه دیرکرد بازپرداخت داده اند. به همین سبب سناتور جنی مک آلیستر پرسید که آیا این مساله نشانگر آن نیست که مردم در پی گرفتن اعتباری می روند، که نباید بروند؟ نیک مولناردرپاسخ گفت، که تنها 5 درصد دادوستدهای سال گذشته مشمول پرداخت هزینه دیرکرد بوده اند.
آیا حالا بخر پولش را بعدا بده، وام است؟
این همان پرسش کلیدی است، که کمیته مجلس سنا در پی یافتن پاسخ آن می باشد. به عبارت دیگر یعنی اینکه آیا حالا بخر پولش را بعدا بده، باید به عنوان محصولی اعتباری تلقی شده و مقرراتی متناسب با این برداشت برایش درنظر گرفته شود؟ لری دایمند از بنیانگذاران زیپ پی می گوید، در اینباره دلنگرانی ندارد. زیرا روش بررسی اعتبار مالی شرکت متبوعش از هم اینک نیز، با بسیاری از قوانین مربوطه همخوان است. کمااینکه در برابر اعضای کمیته مورد اشاره خاطرنشان کرد: ما از صمیم قلب از برداشت کمیسیون سرمایه گذاری استرالیا مبنی بر اینکه <حالا بخر پولش را بعدا بده نوعی اعتبار است>، پشتیبانی می کنیم…
اما الکساندرا کلی مشاور حقوقی ارشد مرکز حقوق مالی می گوید، خدمات حالا بخر پولش را بعدا بده به شکلی مناسب زیر قانون ملی حمایت از اعتبار مصرف کنندگان قرار ندارند. بنابراین شرکت های مربوطه باید بپذیرند، که خدمات شان محصولی مالی هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0