صفحه اصلی / اخبار / فرمان مسافرتی جدید ترامپ و ممنوعیت ورود اتباع هشت کشور جهان به آمریکا  

فرمان مسافرتی جدید ترامپ و ممنوعیت ورود اتباع هشت کشور جهان به آمریکا  

behzad-azizi

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به دلیل فقدان به اشتراک گذاری اطلاعات و پروتکل  های ارزیابی خطر در این کشورها، ورود اتباع ایران، سوریه، لیبی، چاد، ونزوئلا، یمن، سومالی و کره شمالی به آمریکا را ممنوع اعلام کرد. ترامپ در فرمان اجرایی خود، ضمن تاکید بر اینکه تامین امنیت آمریکا اولویت نخست وی می باشد، این ممنوعیت را ناشی از عدم توانایی یا عدم تمایل این کشورها به اجرای پروتکل های ارزیابی و نظارت، دانست.

محدودیت های جدید که از 18 اکتبر به اجرا گذاشته خواهد شد، دامنه ممنوعیت سفر قبلی ترامپ که برای اتباع 6 کشور با جمعیت اکثرا مسلمان وضع شده بود را گسترش می دهد. مهلت تعیین شده برای اجرای ممنوعیت سفر قبلی، یکشنبه  24 سپتامبر منقضی شد.

 

در فرمان اجرایی جدید، کره شمالی و سوریه به عدم همکاری با ایالات متحده در شناسایی خطرات امنیتی متهم شده اند.

کشورهای دیگر مانند یمن، لیبی و چاد از یک سو به عنوان شرکای مهم و ارزشمند آمریکا در مبارزه با تروریسم توصیف شده، و از سوی دیگر به ناتوانی از رعایت یک یا چند معیار تعیین شده از سوی آمریکا برای غربالگری و به اشتراک گذاری اطلاعات متهم شده اند.

با اینکه اقدامات دولت سومالی از نظر به اشتراک گذاری اطلاعات از سوی آمریکا رضایت بخش ارزیابی شده ولی دولت آن کشور به عدم کنترل دقیق بر کشور که برخی مناطق آن به بهشت امن تروریست ها تبدیل شده، متهم گشته است.

افزوده شدن نام ونزوئلا به لیست کشورهای ممنوعه، به دنبال ناآرامی ها و اغتشاشات داخلی چند ماه گذشته و اعتراضات خشونت آمیز علیه حاکمیت رئیس جمهور نیکولای مادورو، صورت گرفته است. ترامپ پیش از این رژیم کاراکاس را با اقدام نظامی تهدید کرده بود.

این ممنوعیت شامل پناهنده هایی که قبل از این مجوز ورود به آمریکا را دریافت کرده اند نیست و سبب ابطال ویزاهای معتبر نخواهد شد. در فرمان اجرایی جدید، معافیت های ویژه برای افرادی که دارای شرایط خاص می باشند، از جمله افراد تحت حفاظت کنوانسیون سازمان ملل علیه شکنجه، در نظر گرفته شده است.

ترامپ اعلام کرد که حدود 200 کشور در فرایند تعیین مقررات و محدودیت های جدید مورد ارزیابی قرار گرفتند.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *