مقالاتمقالات سیاسی

فرمانداران کل مونث ولخرج ما

برگرفته شده از نشریه زنان واقعی کانادا
چرا بار مالی فرمانداران کل مونث ولخرج ما- که حتی مدت های مدیدی پس از بازنشستگی از این سمت شان، نمی توانند دست از موقعیت سلطنتی خویش بردارند-، بر دوش دولت مرکزی است؟ همچنین به نظر می رسد پس از کناره گیری از سمت شان نیز نمی توانند، برای ادامه منافع و لذت هایشان از کوزه عسل مالی دولت دست بکشند.

ادرین کلارکسون (1999-2005)
در شش سال تصدی خانم کلارکسون در این سمت، ولخرجی اش چشمگیر بود. کمااینکه در خلال این مدت هزینه وی از سالانه 11، به 19 میلیون دلار یعنی تقریبا دو برابر افزایش یافت. به نظر می رسید توجهی هم نداشت، که ولخرجی اش برای مالیات دهندگان چه هزینه ای دارد. کمااینکه سفرهای او در آن دوره گروهی بودند. مثلا به همراه همسر و 50 تن از نزدیک ترین دوستان شان به روسیه، فنلاند و آیسلند سفر کرد، که برای مالیات دهندگان 5 میلیون و 300 هزار دلار هزینه داشت. در دو سال آخر دوران تصدی اش نیز، ده بار با همسرش و با هواپیمای دولتی به نیویورک رفتند. اما او از ذکر دلیل این سفرها (که در واقع برای تماشای تئاترهای برادوی صورت می گرفت) خودداری کرد. هزینه پرواز با هواپیمای مورد اشاره ساعتی 2 هزار و 32 دلار می شود. بنابراین ده بار مخارجی که تنها برای این هواپیما پرداخت شد، سر به 48 هزار و 564 دلار زد. البته این پول شامل حقوق کارکنان زمینی و هوایی، پشتیبانی و مهندسی، خدمات، تسهیلات نگهداری، تامین امنیت، و خدمات آموزش کارکنان هواپیمای مورد اشاره، نمی شود.
فراتر اینکه مخارج وی تنها به دوران مذکور محدود نمی گردد. زیرا پس از آن دوران نیز 500 هزار دلار هزینه های دفتری برای نوشتن دو کتاب خود، بیش از یک میلیون و 100 هزار دلار (از محل بودجه در نظر گرفته شده برای فرمانداران کل در سال 1979، که مشمول قانون دسترسی به اطلاعات نمی شود. به همین سبب چگونگی مخارج معلوم نیست) برای هزینه هایی که ادعا می کند برای ادامه کارش به نیابت از مردم کانادا نیاز داشته، و… وجود داشته اند. این بریز و بپاش ها در حالی صورت می گیرند که وی در زمان خدمت سالی 239 هزار دلار حقوق شاغل بودن، و پس از آن 143 هزار و 816 دلار حق بازنشستگی می گیرد. همچنین اطرافیانش به پرسش های خبرنگاران پاسخ هایی شگفت آور می دهند، و خودش در برابر مقامات سیاسی منتقد توجیهات غیرقابل پذیرش ارائه می کند.

میکائل ژان (2005-2010)
این خانم دو روز پیش از دوران تصدی خود به همراه خانواده و دوستانش در هتل مجلل شاتو لوقیه در اتاوا اقامت داشت، که هزینه اش برای مالیات دهندگان 7 هزار و 750 دلار شد. پس از تصدی سمت فرماندار کلی نیز عاشق جلب توجه، تجملات، پوشاک و سفر با عنوان شغلی خود بود. در پی بازنشستگی در سال 2010، با توصیه دولت وقت محافظه کار هارپر به عنوان دبیرکل سازمان بین الملی کشورهای فرانسوی زبان برگزیده شد، که دفتری در پاریس دارد. در سال 2016 هزینه های سفرش در این سمت سر به 610 هزار یورو (معادل 916 هزار و 307 دلار کانادا) زد، که 40 درصد بیش از بودجه مربوطه بود. همچنین دستور داد 500 هزار دلار خرج نوسازی آپارتمانی شود، که سفارت کانادا در پاریس در اختیارش گذاشت. 20 هزار دلار هم برای یک پیانوی بزرگ پرداخته شد. برای شوهرش نیز که هیچ ربطی به این سمت نداشت، دستور راننده و اتومبیل داد. هزینه سفر چهار روزه خود و اطرافیانش به نیویورک و اقامت در هتل آستوریا هم، 50 هزار دلار شد.
معمولا دوران تصدی سمت دبیرکلی سازمان مورد اشاره برای بار دوم تمدید می شود. اما در نشست اکتبر 2018، خانم ژان با رای 54 عضو این سازمان بگونه ای ناگهانی برکنار شد. این برکناری چندین علت داشت، که ولخرجی یکی از آنها بود. اینک باید با همان 143 هزار و 816 دلار پول بازنشستگی زندگی کند. البته خانم کلارکسون می تواند به او بیاموزد، چگونه می شود حتی در دروان بازنشستگی هم برای خدمات دولتی درآمد اضافی داشت.

جولی پی یت (2017-)
وی از هنگام رسیدن به این سمت کاملا نشان داده، برای آن مناسب نیست. بنابراین پرسش کنونی این نمی باشد، که آیا از این سمت برکنار خواهد شد؟ بلکه این است، که این برکناری چه زمانی صورت می گیرد؟ البته پس از آن نیز، شغل های نان و آبدار خواهد داشت. کمااینکه این شایعه به گوش می رسد که برای سمتی برگزیده می شود، که آن را در شأن خود می داند. همچنین فارغ از آن که دوران تصدی اش به عنوان فرماندار کل چقدر کوتاه باشد، تا آخر عمر حقوق بازنشستگی خواهد گرفت.
یک استثناء؟

دیوید جانسون فرماندار کل پیشین با انتشار گزارشی هزینه های خود در پس از دوران تصدی این سمت را منتشر کرد. البته این گزارش مربوط به یک سال تمام نیست. بلکه شامل مخارج از هنگام کناره گیری در دوم اکتبر 2017 تا سی و یکم مارس 2018 یعنی پایان سال مالی دولت می شود. در این برهه او 76 هزار و 650 دلار و 26 سنت خرج کرده است که حتی نیمی از آن برای نقل و انتقال می باشد، که هزینه ای است که تنها یک بار مصرف می شود. آیا سایر فرمانداران کل نیز به او تأسی خواهند کرد؟ یا اینکه وی تنها فرماندار کل پیشین معقولی خواهد بود، که داریم؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0