علم و دانش

فرانسه استفاده از هر پنج نوع آفت کش عامل مرگ زنبورها را ممنوع اعلام کرد

دولت فرانسه در اقدامی قاطع، به اولین کشور جهان تبدیل شد که استفاده از هر 5 نوع آفت کش عامل مرگ زنبورهای عسل را ممنوع اعلام کرد. بر اثر استفاده بی رویه از آفت کش های نئونیکوتینوید، جمعیت زنبورهای عسل به شدت کاهش یافته است و جهان را با بحران جدی روبرو کرده است.

نئونیکوتینویدها دسته ای از حشره کش های سیستماتیک موثر بر دستگاه عصبی هستند که از نظر شیمیایی به نیکوتین شباهت دارند. با اینکه این آفت کش ها در مقایسه با نسل های قبلی مانند اورگانوفسفات و کربامات، اثر سمی کمتری دارند، اما می توانند تاثیرات محیطی مخربی داشته باشند. این آفت کش پس از ورود به بدن زنبور عسل باعث کاهش هوشیاری در حیوان می شود و در اکوسیستم و گرده افشانی اخلال ایجاد می کند. همچنین سبب کاهش شمار اسپرم شده و نسل زنبورها را در معرض خطر انقراض قرار می دهد.  

اتحادیه اروپا قبل از این استفاده از سه نوع آفت کش کلوتیانیدین، ایمیداکلوپرید و تیامتوکسام را ممنوع اعلام کرده بود. اما فرانسه گامی فراتر برداشته و تیاکلوپرید و آستامیپرید را نیز ممنوع کرد.

در حالی که حامیان محیط زیست و زنبورداران تصمیم دولت فرانسه را مثبت ارزیابی کرده اند، اما برخی از کشاورزان ممنوعیت استفاده از آفت کش را عامل آسیب پذیرتر شدن محصولات زراعی در برابر آفت و حشرات مضر می دانند. سوال مهم این است که با حذف شدن این آفت کش ها، چه ماده دیگری جایگزین آنها خواهد شد؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0