صفحه اصلی / اخبار / فرار میلیاردها دلار درآمد مالیاتی از کانادا به دلیل کوتاهی اداره مالیات

فرار میلیاردها دلار درآمد مالیاتی از کانادا به دلیل کوتاهی اداره مالیات

اتاوا- به نقل از CBC: در اینکه بسیاری از کانادایی های متمول برای فرار از پرداخت مالیات، ثروت شان را در خارج از کشور نگه می دارند، یک راز نیست. آنچه مشخص نیست، این است که این اقدام آنها سالانه چه میزان خسارت به کانادایی های دیگر و همچنین خزانه ملی وارد می کند.

کانادا بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر، مقیاس و حجم شکاف های مالیاتی را ردیابی نکرده و افشا نمی کند. شکاف مالیاتی، تفاوت بین درآمد مالیاتی بالقوه دولت و آنچه واقعا کسب می کند، است.

آمریکا بیش از 50 سال است که به صورت علنی تخلفات مالیاتی را گزارش می کند. در حال حاضر بیش از دوازده کشور غربی دیگر از جمله انگلستان، فرانسه، آلمان، استرالیا، سوئد، پرتغال، مکزیک، نروژ و دانمارک نیز چنین کاری را انجام می دهند.

اداره مالیات کانادا نه تنها این اطلاعات را از چشم تیزبین خبرنگاران مخفی نگه می دارد، حتی آن را برای نمایندگان پارلمان نیز فاش نمی کند.

سناتور پرسی داون از جزیره پرینس ادوارد می گوید: شرم آور است! اداره مالیات کانادا ناکارآمدترین سازمان در دولت کاناداست.

داون مدت 5 سال است که برای متقاعد کردن اداره مالیات کانادا به افشای اطلاعات مربوط به میزان دقیق مالیات های از دست رفته به دلیل وجود راه گریزهای قانونی و همچنین درآمد مالیاتی از دست رفته به دلیل فرار و تخلف مالیاتی، تلاش می کند. وی می گوید: نمی دانیم این مبلغ سالانه 40 میلیارد دلار است یا 6 میلیارد دلار؟ این درحالیست که دانستن میزان دقیق به دو دلیل مهم می باشد. ابتدا اینکه کانادایی ها بایستی اطمینان داشته باشند که سیستم مالیاتی عادلانه است. دوم اینکه میلیاردها دلار درآمد مالیاتی می تواند برای هزینه های ضروری صرف شود. از جمله تسویه بدهی، کاهش مالیات، تامین بودجه پروژه ها و برنامه های جدید و غیره.

اما اندرو ترشو، کمیسیونر اداره مالیات کانادا در سال 2013 ، این درخواست را زیر سوال برد و گفت: همانطور که می دانید اداره مالیات، اطلاعات یا داده های مربوط به شکاف مالیاتی را استخراج نمی کند. ضمن اینکه بحث های زیادی در مورد دقت، صحت و سودمندی شیوه های محاسبه شکاف مالیاتی وجود دارد.

اداره مالیات در سال 2014 با این استدلال که مایل نیست اطلاعات شخصی مالیات دهندگان کانادایی را به اشتراک بگذارد، با این درخواست مخالفت کرد. اما در آگوست همان سال موافقت خود را با افشای اطلاعات محدود به کمیته بودجه مجلس در ازای دریافت 141 هزار دلار هزینه پردازش، اعلام کرد. لازم به ذکر است که مذاکرات طرفین تا به این لحظه بی نتیجه بودند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *