صفحه اصلی / اخبار / فرار زن بیست و دو ساله کبکی و فرزندانش از دست داعش، 3 سال پس از سفر به سوریه

فرار زن بیست و دو ساله کبکی و فرزندانش از دست داعش، 3 سال پس از سفر به سوریه

Behnam Marfou

مونترال- یک زن 22 ساله کانادایی  به همراه دختر دو ساله و دختر نوزادش، پس از فرار از مناطق تحت کنترل داعش در سوریه، خود را تسلیم ارتش سوریه دموکراتیک (ائتلافی از نیروهای سیاسی و نظامی اکثریت کرد و عرب)، نمود. اعضای این گروه در کنار نیروهای غربی با داعش در حال نبرد می باشند.

مقامات ارشد وزارت امور خارجه، هم اکنون در حال گفتگو و مذاکره با رهبران گروه، برای انتقال هرچه سریع تر این مادر جوان و فرزندانش به کانادا می باشند. این زن جوان در نوامبر 2014، یعنی در 19 سالگی به همراه یک دختر نوجوان دیگر مونترال را به مقصد سوریه ترک کرد. آنها ابتدا با پرواز به استانبول و سپس از طریق مرز زمینی خود را به سوریه رساندند. مادر این زن جوان که طی 3 سال گذشته برای بازگرداندن دخترش به کانادا تلاش کرده است، می گوید که دخترش بلافاصله بعد از رساندن خود به نیروهای ائتلاف، با وی تماس گرفته و مدعی شد که فریب خورده بود.

نادر حسن، وکیل مستقر در تورنتو که به نمایندگی از طرف مادر این زن جوان با مقامات امنیتی کانادا در تماس بوده، می گوید: ما ماه ها با همکاری مقامات کانادایی برای پیدا کردن راهی برای خارج کردن این زن جوان از مناطق تحت کنترل داعش تلاش کردیم. او علیرغم اینکه 8 ماه و نیم باردار بود، توانست از منطقه فرار کرده و خود را به نیروهای ائتلاف برساند. می دانیم که هم اکنون در اختیار مقامات کرد است و در انتظار دریافت گذرنامه کانادایی است. حسن تاکید کرد که RCMP در مورد اینکه آیا موکل اش پس از بازگشت به کشور، بازداشت خواهد شد یا خیر، اظهار نظر نکرده است. اما وی معتقد است که موکل اش قربانی شده و فریب خورده بود.

زن جوان، اندکی پس از استقرار در سوریه با یک پیکارجوی آلمانی به نام <ابو صالح الدین> که به اسلام گرویده و به داعش پیوسته بود، ازدواج کرد و در فوریه 2015 باردار شد.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *