مقالاتمقالات سیاسی
موضوعات داغ

فرارسیدن زمان جدی شدن اندرو شیِر

استیون ماهر- پایگاه اینترنتی ام اس ان

اندرو شیِر که در نظر دارد در انتخابات سراسری اکتبر سال جاری جانشین نخست وزیر ترودو شود، می تواند انتقادات زیادی را متوجه حریف خود کند. مثلا اینکه بگوید ترودو بچه پولداری است که مراقب پولدارهایی مانند خودش است، و برای مردم معمولی که جهت پرداخت قبض های خود باید تلاش فراوانی بکنند، کار چندانی انجام نمی دهد. یا اینکه در مورد اصلاح قوانین انتخابات دروغ گفت، روابط ما با بزرگترین طرف های تجاری مان را خراب کرد و…

اما اگر می خواهد جدی گرفته شود، باید از اظهارات کنونی خود در مورد مالیات کربن دست بردارد. زیرا مثلا اینکه این مالیات اقتصاد ما را نابود می کند، برای محیط زیست بی فایده است، و ترودو باید آن را نادیده بگیرد یا خودش پس از انتخاب شدن چنین اقدامی خواهد کرد، اظهاراتی دروغ هستند. بنابراین اگر می خواهد مبارزات انتخاباتی خود را حول محور یک قول دروغ شکل بدهد، مشکل بتوان با احترام به حرف هایش گوش کرد.

زیرا ما (نوع انسان) به سبب استفاده از ذغال و نفت به اندازه ای کربن و سایر گازهای آلاینده مشابه را در جَوّ/ اتمسفر قرار داده ایم، که هوا و آب های کره زمین دارند بیش از اندازه گرم، اقیانوس ها اسیدی، و یخچال های طبیعی آب می شوند. در نتیجه طوفان ها، سیل ها و آتش سوزی ها هم، رو به بدتر شدن دارند. همچنین گونه هایی از موجودات دارند، منقرض می شوند. بنابراین باید زود دست به تغییرات بزرگی بزنیم. اما کاری انجام نمی دهیم. زیرا همانگونه که دیوید والاس- ولز (استاد دانشکده فیزیک دانشگاه کمبریج. ایران جوان) در کتاب ترسناک خود زیرعنوان زمین غیرقابل سکونت آورده، داریم با آگاهی کامل از پیامدهای کارهای خود مواد زیانبار را در زیستگاه مان انبار می کنیم.

خبر خوش اینکه اگر آلودگی را کاهش دهیم، روند کنونی کند خواهد شد. همچنین تا زمانی که هنوز میامی زیر آب نرفته و کلکته قابل سکونت است، آب و هوا ثبات پیدا می کند. خبر بد اینکه بسیاری بر این باورند، که کسی باید در مورد وضعیت موجود اقدامی به عمل بیاورد. البته تا جایی که این فرد خودشان نباشند.

از دیگر سو ما کانادایی ها در بین مسوولان عمده آلودگی دنیا قرار می گیریم. کمااینکه میزان سرانه مربوطه ما در بین 10 بزرگترین آلاینده های جهان قرار دارد. در این میان استان های آلبرتا و سسکچوان عمدتا به سبب داشتن نفت و نوع استخراج و استفاده از آن، و همچنین مصرف ذغال در نیروگاه های تولید برق، بدترین هستند. اما همانگونه که در انتخابات اخیر آلبرتا شاهد بودیم، رأی دهندگان این استان به سبب اینکه سرنوشت اقتصادی شان به وضعیت کنونی تولید نفت بستگی دارد، و… به جیسون کنی رأی دادند. یعنی سیاستمداری که مانند اندرو شیِر و داگ فورد مخالفت با مالیات کربن را در قلب مبارزات انتخاباتی خود قرار داد، و از احساسات محافظه کاران کانادایی بهره مند شد. اما تنها به این سبب که شمار زیادی از کانادایی های محافظه کار فکر می کنند مالیات کربن بد است، به معنی درست بودن باور آنها نمی باشد. البته می توان درباره میزان و چگونگی این مالیات و… نظرهای کارشناسی داد. زیرا مثلا گرفتن مالیات زیاد از یک کارخانه انتاریویی که می توان آن را به نقطه ای بی تمدن مانند میشیگان انتقال داد که در آن چنین مالیاتی اخذ نمی شود، بی فایده است.

اما اظهارات اندرو شیِر هم مبنی بر اینکه مالیات کربن برای محیط زیست کاری انجام نمی دهد، بی معنی می باشد. بنابراین او دارد خط مشی ای را بی اعتبار می کند، که می تواند بهترین موقعیت مناسب جهت کاهش آلودگی باشد. کمااینکه برقراری چنین مالیاتی در سوئد از سال 1991 به این سو، سبب کاهش چشمگیر تولید آلودگی شد… اعتماد رأی دهندگان به دولت مهم ترین دلیل توانایی سیاستمداران سوئدی و سایر کشورهایی گردیده، که با برقراری چنین مالیاتی موفق به کاهش مورد اشاره شده اند. اما در استرالیا و کانادا سیاستمداران محافظه کار توانسته اند رأی دهندگان را قانع کنند، که به پیشنهاد کاهش آلودگی بی اعتماد شوند.

اگر اندرو شیِر بخواهد روش جیسون کنی و داگ فورد را ادامه دهد، ممکن است در داخل رأی بیاورد. اما باید اقداماتی صورت دهد، که با پیمان ها و… جهانی مغایرت دارند. بنابراین نباید انتظار داشته باشد، که جدی گرفته شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0