اخباراخبار کانادا

فراخوان داروی فشار خون حاوی لوسارتان به دلیل سرطان زا بودن

تورنتو- به گفته مسوولین وزارت بهداشت و درمان کانادا، تولیدکنندگان چندین نوع داروی حاوی ماده فعال Losartan به دلیل احتمال وجود مواد سرطان زا در آن، به صورت داوطلبانه محصولات خود را فراخوان کرده اند. شرکت داروسازی Teva Canada به صورت داوطلبانه دو قرص ترکیبی Losartan/hydrochlorothiazide (HCTZ) را پس از آزمایش آنها و مشاهده شدن مقادیر N-Nitroso-N-methyl-4-amiobutyric acid را جمع آوری کرده اند. میزان این ماده، به مراتب بالاتر از مقدار ایمن تشخیص داده شده است. NMBA، یک سرطان زای بالقوه محسوب می شود. به این معنی که در معرض قرار گرفتن طولانی مدت با آن می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش بدهد.
شرکت های Apotex، Pharmascience و Pro Doc Limittee نیز به صورت داوطلبانه این دارو را جمع آوری کرده اند. این داروها حاوی Losartan ساخته شده در آزمایشگاهی در هند می باشند.

کارشناسان وزارت بهداشت، پس از بررسی گزارش منتشر شده از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا، فرایند تولید دارو را مناسب تشخیص نداده و شرکت های داروسازی کانادایی را از وارد کردن داروی حاوی این ماده فعال منع کرده اند.

داروهای حاوی Losartan برای درمان فشار خون و جلوگیری از حمله قلبی و سکته و همچنین برای بیمارانی که اخیرا دچار حمله قلبی شده و از نارسایی قلبی رنج می برند، تجویز می شوند. کارشناسان به مصرف کنندگان توصیه می کنند در مورد ادامه یا توقف مصرف با پزشک معالج خود مشورت نمایند و به طور خودسرانه آن را قطع ننمایند. برای مشاهده فهرست کامل به وب سایت وزارت بهداشت مراجعه نمایید:
https://www.canada.ca/en/health-canada/services/drugs-health-products/compliance-enforcement/information-health-product/drugs/angiotensin-receptor-blocker.html#a2

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *