اخباراخبار جهان

فاز نهایی آزمایش پیشرفته ترین واکسن ضد کرونا در آمریکا و امید ترامپ به خلاصی از بحران کووید-19

 

به نقل از میرور، با ثبت نام 30 هزار داوطلب برای فاز نهایی آزمایش بزرگ ترین واکسن ضد ویروس کرونا، امید دونالد ترامپ برای رهایی از کووید-19 پاندمی جانی تازه گرفته است.

واکسن ضد ویروس کرونا تولید شرکت مادرنا تنها یک مرحله تا تایید نهایی فاصله دارد و به گفته مقامات آمریکا و مدیران این شرکت داروسازی، امید می رود تا پایان سال جاری به تولید انبوه برسد. این اولین تلاش در جهت ساخت واکسن کرونا در آمریکا تحت برنامه دولت ترامپ برای تسریع تولید واکسن است که تا این مرحله پیش رفته است. 

رئیس جمهور با اعطای 4 میلیارد دلار به عنوان حمایت مالی از پروژه تولید واکسن، امیدوار است بتواند ضربه مهلکی را که ویروس با مبتلا کردن روزانه هزاران آمریکایی به این کشور زد، جبران کند.

پس از اعلام خبر آغاز فاز نهایی آزمایش واکسن کووید-19، سهام شرکت مادرنا که تاکنون هرگز واکسنی به بازار ارائه نکرده است 7.5 درصد رشد کرد و دولت نیز مبلغ 1 میلیارد دلار دیگر به این شرکت اعطا کرد.

کاخ سفید از مدتی قبل، برای مقابله با پاندمی کووید-19، کمک مالی به چندین پروژه تولید واکسن را در دستور کار خود قرار داد.

 

 

هم اکنون بیش از 150 واکسن ضد کرونا در دست ساخت است که حدود 20 پروژه به مرحله آزمایش انسانی رسیده است.

دو شرکت Pfizer Inc و  Johnson & Johnson نیز این ماه مرحله پیشرفته آزمایش بالینی بر روی واکسن خود را آغاز می کنند.

فرانسیس کولینز، مدیر موسسه سلامت ملی آمریکا نیز ضمن اعلام آغاز فاز 3 و نهایی آزمایش واکسن شرکت مادرنا گفت: دسترسی به یک واکسن مطمئن و موثر تا پایان سال 2020 هدف دور و درازی است اما مردم آمریکا آن را محقق می کنند.

بیماری کووید-19 تاکنون 650 هزار نفر را در سراسر جهان به کام مرگ فرستاده و اقتصاد کشورها را ویران کرده است. 

آقای کولینز به خبرنگاران گفت در صورت موفقیت فاز 3 آزمایش، شرکت مادرنا ظرفیت تولید ده ها میلیون دز از این واکسن را دارد.

استفان بانسل، مدیر اجرایی این شرکت داروسازی نیز گفت با شروع سال 2021 این شرکت سالانه بین 500 میلیون تا 1 میلیارد دز از این واکسن را تولید خواهد کرد.

آزمایش گسترده واکسن RNA-1273 مادرنا جهت اطمینان از ایمنی و اثرگذاری واکسن در جلوگیری از ابتلا به کووید-19 پس از دریافت 2 دز از واکسن طراحی شده است.

دکتر آنتونی فوشی، مقام ارشد دولت فدرال در مقابله با بحران پاندمی و متخصص بیماری های همه گیر گفت: احتمالا تا ماه نوامبر یا حتی زودتر نتیجه آزمایش مشخص خواهد شد. فوشی افزود با توجه به نتایج آزمایش های قبلی او از بابت ایمنی این واکسن نگرانی چندانی ندارد.

نیمی از داوطلبان شرکت در این آزمایش به فاصله 28 روز، 2 دز از واکسن و نیمی دیگر 2 دز از یک داروی بی اثر را دریافت خواهند کرد.

آزمایش های قبلی نشان داده است سطح آنتی بادی تولید شده در بدن افرادی که واکسن مادرنا را دریافت کرده بودند از متوسط آنتی بادی موجود در بدن افرادی که به بیماری مبتلا شده و بهبود یافته بودند بیشتر است. 

این واکسن با شبیه سازی پوشش ویروس کرونا باعث واکنش سیستم دفاعی بدن و تولید آنتی بادی می شود.

تکنولوژی جدید مورد استفاده در این پروژه تولید سریع تر واکسن را نسبت به روش های معمول که در آنها از ویروس ضعیف شده یا مرده استفاده می شود، امکان پذیر می کند.

شبکه جلوگیری از کووید-19، یک برنامه دولتی در آمریکا که تحت نظر موسسه ملی سلامت این کشور فعالیت می کند، اعلام کرد قرار است در فصل پاییز هر ماه یکی از واکسن های تولید شده بر روی 30 هزار داوطلب آزمایش شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید