مقالاتمقالات اجتماعی

فاجعه ای به نام آزار جنسی کودکان و نوجوانان توسط همسن و سالان!

آزار و سوء استفاده جنسی به هر شکل و فرم جنایت است. اما سوء استفاده جنسی از کودکان و نوجوانان بزرگترین جنایت است. شیوه های سوء استفاده جنسی از کودکان شامل درخواست از کودک برای شرکت در رابطه جنسی، عورت نمایی برای کودک با هدف تحریک جنسی خود فرد، تهدید و ترساندن کودک و آمیزش جنسی با کودک و استفاده از او برای تهیه تصاویر و فیلم های پورنوگرافی است.

سوء استفاده جنسی از کودکان موجب آسیب های فیزیکی و روحی نزد قربانی می شود. از جمله افسردگی، اختلال تنش زای پس از رویداد (PTSD)، اضطراب، جراحت های فیزیکی، احساس شرم و گناه، گرایش به الکل و مواد مخدر، خودکشی، روی آوردن به رفتارهای جنسی پرخطر و تکرار جرم روی کودکان و نوجوانان دیگر.

متاسفانه آمار نشان می دهد که بیشتر سوء استفاده کنندگان مرد بوده و با قربانی آشنا هستند، مانند برادر، پدر، عمو، دایی و دیگر خویشاوندان، دوستان خانوادگی و آموزگاران، مربیان ورزشی و حتی همسن و سالان. واقعیت تکان دهنده اینکه 10 درصد از متجاوزین به کودکان و نوجوانان افراد غریبه و 75 درصد فرد آشنا می باشند. از این تعداد 33 درصد عضو خانواده و 42 درصد دوست خانوادگی می باشند. لازم به ذکر است بر اساس آمار منتشر شده از سوی دولت 25 درصد از متجاوزین نوجوان و جوان، 12 تا 24 سال سن دارند. 90 تا 95 درصد از متجاوزین جنسی به کودکان در کانادا را مردان تشکیل می دهند. اما زنان نیز این جنایت را مرتکب می شوند. 25 درصد از متجاوزین زن پرستار بچه (baby-sitter)، 7 درصد مادر (5 درصد مادر تنی و 2 درصد نامادری) قربانی می باشند.

در اکثر موارد سوء استفاده جنسی از کودکان، قربانی آنقدر جوان است که نتواند آنچه بر او می گذرد را شرح داده و درخواست کمک کند. ترس و تهدید، احساس شرمندگی و نگرانی از انگ همجنسگرا بودن به قربانیان پسر آزارگران جنسی مرد، از عواملی هستند که قربانی را از گزارش کردن موضوع به والدین و یا مسوولین برحذر می دارند. اما دلیل دیگر، بی اعتمادی و تردید قربانی به جدی تلقی شدن ادعایش از سوی بزرگسالان و مسوولین می باشد، در حالی که مسکوت نگه داشتن موضوع، نه تنها به تداوم این عمل وحشیانه منجر می شود، بلکه قربانی را دچار آسیب روحی می کند. آسیب روحی ناشی از آزار جنسی نه تنها قربانی بلکه خانواده و کل جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

آزار جنسی کودکان در جوامع مختلف، صرفنظر از سابقه قومی، مذهبی، سطح رفاه و میزان تحصیلات وجود دارد. متاسفانه روزی نیست که خبر بازداشت فردی به اتهام کودک آزاری جنسی منتشر نشود. رسوایی آزار جنسی یکی از دانش آموزان دبستان و دبیرستان خصوصی St. Michael’s    تورنتو توسط گروهی از دانش آموزان عضو تیم فوتبال مدرسه و بازداشت 6 نفر به جرم تجاوز گروهی، معضل سوء استفاده جنسی از کودکان را بار دیگر در کانون توجهات عمومی قرار داد. این 6 نفر پس از انتشار ویدیوی آزار جنسی در رسانه های اجتماعی، از مدرسه اخراج و سپس بازداشت شدند. در واقع انتشار فیلم توسط خودشان، باعث لو رفتن آنها شد.

هفته گذشته، یک مرد ساکن وینیپگ که به عنوان داوطلب با مرکز حمایت از کودک و خانواده آن شهر همکاری می کرد به اتهام سوء استفاده جنسی از دو کودک 7 ساله بازداشت شد. متهم که گیلوم میسترانس 35 ساله می باشد، همچنین کلاس خصوصی آموزش زبان فرانسه را اداره می کرد. سابقه جرائم جنسی نامبرده به سال 2014 باز می گردد.

لزوم آموزش و اطلاع رسانی جهت پیشگیری از آزار جنسی کودکان

سوء استفاده جنسی کودکان جدید نیست، هرچند تغییرات اجتماعی و سیاسی مانند آگاهی از موضوع و دسترسی به اطلاعات (اینترنت و غیره) باعث شده اینطور به نظر برسد که امروزه شایع تر است. افزایش آگاهی عمومی منجر به افزایش گزارش شده است. برنامه های آموزشی متعددی برای آموزش کودکان و نوجوانان در مورد مهارت های محافظت از خود و تفکیک بین تماس بدنی خواسته و ناخواسته یا خوب و بد، معرفی و به اجرا گذاشته شده اند. مسلما این آموزش بایستی به روش درست انجام شود، تا کودک دچار اضطراب، ترس و احساس ناامنی نشود. به گفته کارشناسان مواردی که کودک و نوجوان باید از آن مطلع باشد، به شرح زیر است. این موارد می تواند توسط والدین و یا مربیان و آموزگاران به روش صحیح به کودکان و نوجوانان آموزش داده شوند.

  • هر چیز که با لباس زیر پوشانده شود، عضو خصوصی است و هیچ کس حق ندارد آن را لمس کند یا آن را ببیند.
  • بدن کودک فقط در اختیار و متعلق به خودش است.
  • به کودک یاد بدهید که هنگام حمام، پدر و مادر و زمان درمان، پزشک و پرستار اجازه دارند به بدن او دست بزنند، به شرط اینکه قبلا از او اجازه بگیرند.
  • نه گفتن را به کودک بیاموزید. او باید بداند که در مورد آنچه آن را نادرست می داند، حق <نه> گفتن دارد.
  • کودک باید بیاموزد که رازهای بد نباید <راز> باقی بمانند.
  • کودک باید بیاموزد که هنگام نیاز کمک بخواهد. او باید بداند که کسی هست که بتواند به او کمک کند.  

به قلم: شاکه آیوازیان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان