مقالاتمقالات اجتماعی

فاجعه اعتیاد در کانادا؛ برنامه و راهکار پیشنهادی احزاب سیاسی برای مقابله با بحران 

با نزدیک تر شدن موعد انتخابات سراسری در کانادا، رهبران احزاب سیاسی کشور برنامه های خود را یک به یک اعلام می کنند. چیزی که این روزها فراوان است وعده و وعید و قول های انتخاباتی است. از کاهش مالیات گرفته تا کمک هزینه مراقبت از فرزندان و کمک به خریداران بار اول مسکن و غیره. یکی از موضوعات مهمی که طی چند روز گذشته به آن پرداخته شده است، بزرگترین بحران سلامتی است که کانادا با آن روبرو می باشد. بحران مرگ و میر ناشی از اوردز یا مصرف بیش از حد مواد مخدر. 

با اینکه همه احزاب سیاسی در لزوم یافتن راهکار موثر با یکدیگر اتفاق نظر دارند، اما دیدگاه و رویکرد هر کدام در مورد نحوه برخورد با این بحران و مبارزه با ورود مواد مخدر آلوده به فنتانیل و غیرقانونی با دیگری متفاوت است. 

از یک سو کارشناسان بهداشت عمومی راه اندازی مراکز تزریق ایمن را برای جلوگیری از مرگ و میر معتادان در اثر اوردز مواد مخدر ضروری می دانند. از سوی دیگر بسیاری از سیاستمداران محافظه کار و همچنین پلیس مقابله با قاچاقچیان و بستن راه ورود مواد مخدر به کشور و همچنین درمان معتادان را در اولویت نخست قرار می دهند. همانطور که گفته شد هر یک از احزاب سیاسی کانادا برای حل بحرانی که به مرگ بیش از 11 هزار کانادایی از سال 2015 به این سو منجر شده است، برنامه هایی دارند. 

حزب لیبرال 

از سال 2015 به این سو و روی کار آمدن دولت لیبرال در اتاوا، مرگ و میر ناشی از مصرف مخدرهای نظیر فنتانیل، بخصوص در بریتیش کلمبیا افزایش یافته است. تا جایی که دولت مجبور شد با موضوع برخورد کند. لازم به ذکر است که لیبرال ها تا لحظه تنظیم این سرمقاله برنامه یا قول انتخاباتی خود برای مقابله با بحران را اعلام نکرده بودند. 

وزارت بهداشت و درمان کانادا اقداماتی را در این خصوص انجام داده است، از جمله تسهیل راه اندازی مراکز تزریق ایمن و حمایت حقوقی از افرادی که در هنگام وقوع اوردز با 911 تماس می گیرند. دولت لیبرال علیرغم توصیه برخی از نمایندگان لیبرال مجلس فدرال، از جمله ناتانیل ارسکین-اسمیت، تاکید کرده که از همراه داشتن مواد مخدر جرمزدایی نخواهد کرد. دولت همچنین تجویز هروئین نسخه ای برای معتادان بزرگسال را مجاز اعلام کرده است. 

حزب نیودموکرات 

برنامه انتخاباتی حزب نیودموکرات حاوی بخشی برای مبارزه با بحران اعتیاد می باشد. جاگمیت سینگ، هفته گذشته در شروع کمپین انتخاباتی تاکید کرد که حزب اش در صورت تشکیل دولت، بودجه سازمان سلامت روانی و اعتیاد را افزایش خواهد داد. سینگ همچنین قول داد که از اعتیاد جرمزدایی خواهد کرد. نیودموکرات ها از حامیان راه اندازی مراکز تزریق ایمن و ارائه خدمات درمانی به معتادان می باشند. ضمن اینکه خواهان پرداخت هزینه ارائه خدمات از سوی شرکت های داروسازی هستند که با تولید مسکن های مخدر در ایجاد شدن بحران نقش داشتند. 

حزب محافظه کار 

این حزب نیز همانند حزب لیبرال، برنامه انتخاباتی اش را به طور کامل اعلام نکرده است. اما یکی از سخنگویان حزب از قول مسوولین آن از اینکه به جای رویکرد جامع به معضل اعتیاد تنها بر روی ایجاد مراکز تزریق ایمن تمرکز شده است، ابراز تاسف کرد. سخنگوی حزب در عین حال افزود که لیبرال ها می بایست برای برخورد قاطع با قاچاقچیان و فروشندگان مواد مخدر، حبس اجباری را تعیین می کردند، اما در عوض نمایندگان لیبرال بر روی جرمزدایی از مواد مخدر متمرکز شده اند. اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار کانادا گفت که حزب اش از طریق پیشگیری از اعتیاد و درمان برای کمک به کانادایی هایی که از معضل اعتیاد رنج می برند تلاش خواهد کرد. شیر همچنین معتقد است که دولت فدرال می بایست با چین که منبع تولید و قاچاق فنتانیل است، برخورد می کرد. 

حزب سبز 

برنامه این حزب شباهت زیادی با برنامه حزب نیودموکرات دارد. الیزابت می، رهبر حزب سبز کانادا خواهان جرمزدایی از مالکیت مقدار اندکی مواد مخدر می باشد. حزب سبز همچنین موافق تامین مواد مخدر پاک و عاری از آلودگی به فنتانیل است. رهبر این حزب معتقد است که با جرمزدایی از همراه داشتن مواد مخدر، معتادان می توانند مواد مصرفی را آزمایش کرده و از عاری از فنتانیل بودن مواد اطمینان حاصل کنند. 

***

با توجه به جدی بودن بحران اعتیاد در کشور، آگاهی از سیاست های احزاب مختلف برای حل این معضل اهمیت دارد. برنامه ها و قول های انتخاباتی احزاب سیاسی تنها به مسایل اقتصادی، انرژی، مهاجرت و سیاست خارجی محدود نمی شود، بلکه مسایل اجتماعی را نیز در بر می گیرد. آگاهی و اطلاع از سیاست های احزاب می تواند به انتخاب آگاهانه کمک کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0