صفحه اصلی / مقالات / غذاهای مناسب گروه های سنی مختلف برای حفظ شادابی پوست

غذاهای مناسب گروه های سنی مختلف برای حفظ شادابی پوست

به نقل از Daily Mail: محققان موسسه Neal’s Yard Remedies، در کتاب جدید خود به نام Eat   Beautiful  لیست غذاهای مناسب گروه های سنی مختلف را منتشر کردند تا با پیروی از آن، از دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن برای حفظ شادابی پوست اطمینان حاصل شود.

همه ما می دانیم که خوردن گیاهان دارای برگ های سبز تیره مفید بوده و در عوض مصرف بیش از حد خوراکی ها و نوشیدنی های اشباع شده با قند مضر است. اما آیا می دانستید که بر حسب سن و سال، برخی مواد غذایی را بایستی بیشتر از قبل مصرف کنید؟

سنین 20 سالگی

در سنین 20 سالگی، توده عضلانی سطح کلاژن و الاستین که برای سلامتی پوست لازم هستند، در حد مطلوب می باشند. در عین حال، در این سن و سال پیروی از رژیم غذایی نامناسب، مصرف بیش از حد الکل و شیوه زندگی گیج کننده و پر استرس می تواند سلامتی را به مخاطره بیندازد.

برای اطمینان از دریافت طیف مناسب مواد مغذی، خوردن مقدار زیادی پروتئین خوب مانند ماهی، مرغ و حبوبات، غلات کامل برای هضم بهتر غذا و سبزی های تیره و میوه ها و سبزیجات رنگی حاوی آنتی آکسیدان ها توصیه می شود.

سنین 30 سالگی

در دهه سوم عمر، سرعت تولید سلول های جدید و همچنین تولید کلاژن شروع به کند شدن می کند. که به معنای نازک تر شدن تدریجی پوست و همچنین از دست رفتن بخشی از توده عضلانی است.

تولید غدد چربی پوست یا غدد سباسه (sebum)  نیز کند شده و پوست خشک و در برابر التهاب آسیب پذیرتر می شود. متابولیسم نیز کند شده و به وزن بدن اضافه می شود.

خوردن میوه و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان برای تغذیه پوست و همچنین خوردن غذاهای سرشار از ویتامین C، مانند مرکبات، سبزیجات تیره و فلفل به افزایش تولید کلاژن کمک می کند.

 

سنین 40 سالگی

روند کند شدن تولید کلاژن در این سن ادامه دارد و قابلیت ارتجاعی پوست نیز کاهش می یابد. سیستم لنفاوی بخشی از بهره وری خود را از دست داده و کار دفع سمومی که سبب نفخ می شوند، دشوارتر می شود. سطح استروژن نیز شروع به کاهش می کند که می تواند سبب خشکی پوست بشود.

در این سن اثرات ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز با تغییر رنگ پوست، نمایان می شود.

خوردن سبزیجات تازه سرشار از آنتی اکسیدان برای سم زدایی، چربی های خوب موجود در ماهی های روغنی، مغزها و دانه ها و همچنین مواد غذایی حاوی استروژن گیاهی مانند عدس، نخود و  flaxseed می تواند به تعادل هورمونی کمک کند.

 

سنین 50 سالگی

در این سن رنگدانه و لک های پوستی ممکن است بر روی بدن ظاهر شود. میزان رطوبت سلول های پوستی در این سن 30 درصد کمتر از حد طبیعی است. به همین دلیل، افتادگی پوست، خشکی و نازک تر شدن آن مشاهده می شود.

تغییرات هورمونی عمده نزد زنان، عملکرد پوست را مختل کرده و سبب از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست می شود.

خوردن پروتئین های سالم و میوه های رنگ روشن و سبزیجات به تعادل قند خون و تعادل هورمون ها کمک می کند. بخصوص سبزیجات زرد و قرمز غنی از بتاکاروتن به رشد سلول های پوستی جدید کمک می کنند.

 

سنین 60 سالگی

برای تقویت گردش خون که برای سلامت پوست مفید می باشد، خوردن پروتئین های سالم و غذاهای غنی از ویتامین D، مانند حبوبات، تخم مرغ و ماهی های روغنی، میوه و سبزیجات تازه سرشار از آنتی اکسیدان به طور فزاینده به حفظ سلامت کمک می کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *