مقالاتمقالات سیاسی
موضوعات داغ

عوارض جانبی B-20 ادامه می‌یابد

اما دولت قصد توقف ندارد

مجمع خانه‌سازان کانادا (CHBA)، سازمان کارشناسان وام‌ مسکن کانادا (MPC) و شورای معاملات املاک انتاریو (OREA)، همه خواستار افزودن متممی جدید، به قانون موسوم به B-20 شده‌اند. این قانون، یک پایه‌ 200 امتیازی جدید را، به تست اضطراب موجود برای دریافت‌کنندگان وام مسکن افزوده است. اما مدیرعامل شرکت ملی اسکان و وام‌های مسکن کانادا (CMHC)، همچنان به دولت فشار می‌آورد که مسیر اجرای این قانون را، بدون هیچ تغییر یا متممی ادامه دهد. مدیر عامل CMHC می‌گوید که هر گونه تغییری در این قانون، ممکن است باعث صدمه به پیکر اقتصاد کانادا شود.

آقای اِوان سیدال، مدیرعامل CMHC در نامه‌ای که خطاب به کمیسیون مالی مجلس نمایندگان نوشته، می‌گوید: کار من این است که شما را نصیحت و راهنمایی کنم تا از این کار نابخردانه دست بکشید و اقتصاد این کشور را، از نتایج بالقوه و خطرناکی که تغییرات پیشنهادشده، بر پیکر آن وارد خواهد آورد، حفظ نمایید. با این حال، آنچنان که فرانسیس هینوژوستا، دلال وام‌ مسکن و از مدیران شرکت مالی Tribe می‌گوید، زمان برای بازتنظیم و تغییر قوانین موجود فرا رسیده است.

خانم هینوژوستا، توضیح می‌دهد که برای نمونه، میزان نرخ بهره‌ مورد استفاده در تست اضطراب وام مسکن، می‌تواند به میزان 25/1 درصد کاهش یابد. پیشنهاد دیگر خانم هینوژوستا، طولانی‌تر کردن دوره‌ بازپرداخت وام مسکن بیمه‌شده، تا 30 سال می‌باشد. او می‌گوید: در مورد تست اضطراب، استفاده از امتیاز پایه‌ (Basis Point) هفتاد و پنج کاملا عملی است. من انتظار ندارم که سیاستگذاران فدرال، ناگهان همه‌ قوانین را به همان حالت سابق بازگردانند، اما آنها دست کم باید از واقعیات بازار مسکن و شیوه‌هایی که برای تایید صلاحیت وام‌گیرندگان به کار می‌روند، آگاه باشند. خانم هینوژوستا ادامه می‌دهد: هنگامی که مقامات فدرال داشتند این قوانین جدید را بررسی و تصویب می‌کردند، فرض شان بر این بود که نرخ بهره‌ وام مسکن همچنان سیر صعودی داشته باشد؛ اما حالا ماجرا دیگر به این شکل نیست. تعیین صلاحیت متقاضیان وام با استفاده از نرخ بهره‌ 2 درصد بالاتر از نرخ تعیین‌شده در قرارداد وام شان، بیش از اندازه سختگیرانه و خشن است. زمان آن رسیده که با افزودن متممی بر این قانون، تست اضطراب را به شکل یک تست عقلانی‌تر در بیاوریم که بر اساس پیش‌بینی‌های جدیدتر از تغییرات نرخ بهره باشد.

کریستین کاورن، رئیس شرکت معاملات املاک Sage، می‌گوید راه چاره‌ دیگر این است که بانک‌ها، شاخص نسبت وام به ارزش (Loan-to-value) را در وام‌های مسکن کاهش دهند. خانم کاورن می‌گوید به باور او، نگرانی‌های سیدال، مدیرعامل CMHC بی‌مورد هستند. او می‌گوید: برخورد رئیس CMHC با پیشنهادات تغییر و دفاع او از B-20 کمی اغراق‌آمیز و بیش از حد شدید است. من به عنوان کسی که در بازار مسکن کار می‌کند و تیمش هفت روز هفته را در زمینه‌ معامله‌ ملک فعالیت می‌کنند، باید بگویم ما شاهد این هستیم که قدرت خرید مشتریان مان، همچنان در حال پایین‌تر آمدن است. من درک نمی‌کنم که افزودن بر دشواری خرید خانه و صاحبخانه‌شدن، دقیقا قرار است به کانادایی‌ها چه خدمتی بکند.

کاورن توضیح می دهد که دسترسی به واحدهای اجاره‌ای سطح شهر تورنتو نیز، از نظر مالی دشوارتر شده و باعث شده که ساکنان بزرگترین شهر کانادا، گزینه‌های بسیار محدودی برای اسکان داشته باشند. او می گوید: ما داریم تلاش می کنیم که ساخت و ساز واحدهای استیجاری را افزایش دهیم و همچنین با کنترل اجاره‌ها، گزینه‌های بیشتر و از نظر مالی مناسب‌تری را در اختیار مردم قرار دهیم. اما با این همه، اجاره‌ها، همچنان برای بیشتر مردم بسیار بالا هستند. اگر مردم نتوانند در شهر و کشوری خانه بخرند یا اجاره کنند، نمی‌توانند در آن شهر یا کشور زندگی کنند.

قانون B-20 که در اول ژانویه‌ 2018 به اجرا گذاشته شد، تست اضطراب موجود در بانک‌ها برای ارائه وام مسکن را دشوارتر کرد. بر این اساس، متقاضی وام، افزون بر نرخ‌های بهره‌ بالاتر از قرارداد خود، باید اثبات کند که می‌تواند از عهده نرخ بهره‌ پنج ساله‌ بانک مرکزی هم، بربیاید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان