مقالاتمقالات پزشکی

عوارض ترک قهوه

لیندا بکمن- نشریه سلامتی

قهوه یک نوشیدنی قوی و مؤثر است. به همین سبب اغلب در آغاز روز یعنی هنگام نیاز به خلاصی از شر خواب آلودگی، به سراغش می رویم. زیرا مانند محرکی عمل می کند، که می تواند به سیستم عصبی مرکزیمان یاری برساند. در نتیجه احساس بیداری و پرانرژی بودن به ما دست می دهد. اما ازآنجاکه قهوه حاوی کافئین است، امکان دارد نوشیدن بیش از اندازه آن عوارضی مانند بی خوابی شبانه و حتی افزایش اسید معده به همراه داشته باشد. به همین سبب برخی از افراد که دچار چنین عوارضی می شوند، تصمیم می گیرند میزان استفاده از قهوه را کاهش دهند، یا به طور کلی آن را کنار بگذارند. در چنین صورتی امکان دارد به بعضی و یا کلیه عوارضی مبتلا شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

سردرد

یکی از شایع ترین اینگونه عوارض سردرد است. به این سبب زمانی که انسان قهوه می نوشد، رگ های خونی و مغزش منقبض می شوند تا جریان گردش خون را کندتر کنند. اما وقتی که دیگر کافئین وارد بدن نمی شود، گردش خون در مغز سریعتر می گردد. مسئله ای که به نوبه خود سبب سردرد می شود.

ایجاد اشکال در تمرکز کردن

عارضه دیگری که ترک کنندگان قهوه با آن روبرو می شوند، ایجاد اشکال در تمرکز کردن است. زیرا همانگونه که آمد قهوه مانند محرکی عمل می کند، که سبب افزایش فعالیت مغز می شود. بنابراین بدون نوشیدن آن عملکرد قوای ذهنی ما آهسته تر می گردد. روندی که به نوبه خود بر عملکردمان تأثیر می گذارد.

خستگی

قهوه به سبب دارا بودن برخی از عوامل محرک، به افزایش سطح انرژی کمک می کند. بنابراین وقتی کنار گذاشته می شود، بی تردید احساس خستگی و خواب آلودگی به وجود می آید. این احساس خواب آلودگی حتی در طول روز نیز، ایجاد می شود.

کج خلقی/ زودرنجی

به احتمال زیاد کج خلقی/ زودرنجی از عوارضی است که برای همه کسانی پیش می آید، که دست از نوشیدن قهوه برمی دارند. البته امکان مشاهده چنین عارضه ای در بین کسانی هم وجود دارد، که همچنان قهوه می نوشند. اما در مورد آنها سبب این است که گرچه کافئین باعث بهبود رفتار می شود، اما این تأثیر تا شش ساعت پس از نوشیدن قهوه وجود دارد. بنابراین زمانی که این تأثیر از بین می رود، امکان تغییر رفتار ایجاد می شود. پس می توان حدس زد اگر کسی قهوه را کلا کنار بگذارد، تا چه اندازه کج خلق/ زودرنج می گردد.

رعشه

امکان دارد این عارضه گریبانگیر همه کسانی نشود که نوشیدن قهوه را ترک می کنند. اما در اینگونه مواقع بدن برخی از افراد دچار رعشه می شود. چنین لرزش هایی معمولا در دست های افراد به چشم می خورند. این امر به ویژه در زمانی مصداق دارد، که چیزی در دست داشته باشند. البته اینگونه تکان ها معمولا در اشخاصی به وجود می آیند، که روزانه مقدار زیادی قهوه می نوشند. اما به هر دلیل بگونه ای ناگهانی تصمیم می گیرند، آن را ترک کنند. در صورتی که کسی بخواهد در چنین مواقعی دچار این عارضه نشود، باید میزان مصرف قهوه را اندک اندک کاهش دهد و درنهایت نوشیدن آن را به کلی کنار بگذارد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0