Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / عملکرد ناموفق سیستم درمانی کانادا در قبال سالمندان

عملکرد ناموفق سیستم درمانی کانادا در قبال سالمندان

bahman-azimi-gif

دیوید وایرسیگروچ و کابری ویینگ یو- دانشجویان دانشکده های پزشکی تورنتو و کویین

شلوغی بیش از اندازه بیمارستان ها مساله تازه ای نیست. کمااینکه سال هاست که کمبود تخت های بیمارستانی از جمله گریبان استان انتاریو را گرفته، و دارد به سیستم درمانی ما آسیب می زند.

از دیگر سو حل مشکل دیرپای زمان طولانی انتظار در بیمارستان ها، مستلزم تغییرات بنیادین در روش مراقبت های پزشکی از سالمندان است.

دو دانشجوی نامبرده رشته پزشکی، به این معضل پرداخته اند.

دیوید وایرسیگروچ

هنگامی که بیماران وارد بخش اورژانس بیمارستان ها می شوند، این تنها زمان طولانی انتظار نیست، که شرم آور می باشد. بلکه ارائه مراقبت های پزشکی در راهروهای شلوغ این مراکز درمانی نیز، به روندی معمولی تبدیل گشته است. مشکل موجود چنان قابل توجه شد، که دولت استان انتاریو در پاییز گذشته 1200 تخت به میزان موجود افزود. این افزایش که هزینه ای 100 میلیون دلاری داشت، مستلزم بازگشایی دو بیمارستان در تورنتو بود، که پیشترها تعطیل شده بودند.

اما این هزینه بالا مشکل بزرگتر را همچنان لاینحل گذاشت. چراکه هر دو بیمارستان بازگشایی شده به بیماران سالمندی اختصاص دارند که زمانی هم که به خدمات ارائه شده در این مراکز درمانی نیازی ندارند، همچنان در آنها به سر می برند. این عمل اصطلاحا مراقبت های پزشکی جایگزین (ALC) نامیده می شود. سبب رواج این گزینه موانعی هستند، که بر سر راه جا به جایی بستری شده های مورد اشاره به سایر محیط های مراقبتی مناسب وجود دارند. در نتیجه اینگونه افراد تخت هایی را اشغال می کنند، که می توانستند مورد استفاده کسانی قرار بگیرند، که منتظر مراقبت های پزشکی مهم هستند.

کابری ویینگ یو

البته این مشکل تنها به تورنتو محدود نمی شود. بلکه در بسیاری از نقاط دیگر انتاریو نیز، وجود دارد. کمااینکه یکی از هر هفت تخت بیمارستان های استان، در اشغال سالخوردگانی از این دست قرار دارند. سالخوردگانی که متوسط سن شان 80 سال است، و اغلب تنها زندگی می کنند. اما پس از دریافت مراقبت های پزشکی لازم برای نیازهای پیچیده خود، توانایی بازگشت به خانه را ندارند. اما زمانی هم که در بیمارستان در انتظار جا به جایی به مکان های مناسب که اغلب مراکز مراقبت های طولانی مدت هستند به سر می برند، وضعیت شان بدتر می شود.

ALC بازتاب دقیق ناتوانی عملکرد سیستم درمانی ما در رسیدگی به نیازهای بیماران سالخورده ای است، که با چالش های پیچیده در پیوند با سلامت خود دست به گریبانند. فراتر اینکه در برهه ای که شمار شهروندان ارشد رو به افزایش شدید دارد، مشکل موجود تنها بدتر خواهد شد. پس روش ما کارایی ندارد، و مناسب نیست.

از دیگر سو مراقبت های جایگزین مورد اشاره نه تنها هزینه زیادی دارند، بلکه سبب می شوند سالمندان به ناچار در جایی بمانند، که تحرک شان را محدود می کند، به روند خراب تر شدن حال شان شتاب می دهد، و آنها را در قبال عفونت ها آسیب پذیرتر می نماید.

چه باید کرد؟

بنابراین باید با روشی حساب شده وضعیت موجود را تغییر داد. بهترین آغاز برای چنین تغییری راه حلی بلندمدت است، که مستلزم عوض کردن روش مراقبت های پزشکی از سالخوردگان می باشد. تغییری گسترده که باید شامل از کارکنان بخش اطلاعات بیمارستان ها گرفته، تا خط مشی سازان بشود. اقداماتی مانند از عسکبرداری/ سونوگرافی های زودتر از موعد (پیش از آن که سالخوردگان به نوعی بیماری مبتلا شوند) گرفته، تا ترتیب دادن پشتیبانی های جوامع درون استانی، در نظر گرفتن بهترین روش های طراحی شده برای مرخص کردن بیماران از بیمارستان ها و… می توانند به کاهش روزهای اقامت سالخوردگان مورد اشاره در بیمارستان ها کمک کنند. یکی از بهترین راهکارهای مربوطه ایجاد توانایی دسترسی گسترده تر به مراکز مراقبت های طولانی است. چراکه می دانیم عمده ترین سبب اقامت بلندمدت سالخوردگان در بیمارستان ها، همین کمبود اینگونه مراکز می باشد.

از دیگر سو دولت مرکزی کانادا 14 درصد بودجه درمانی خود را به مراقبت های طولانی اختصاص داده است، که کمتر از میزان متوسط ده کشور دیگر عضو سازمان های همکاری های اقتصادی و توسعه می باشد. بنابراین برای مقابله با کمبودهای موجود نیاز به سرمایه گذاری چشمگیر در مراکز مراقبت های طولانی داریم.

اما اینگونه هم نیست که اسکان سالخوردگان مورد اشاره در چنین مراکزی، همواره بهترین راه محسوب شود. کمااینکه اگر پشتیبانی از سوی جوامع درون شهری/ استانی/ کشوری مانند شمار مددکاران غیررسمی افزایش یابد، و اراده چنین کاری وجود داشته باشد، بسیاری از بیماران سالمند می توانند پس از درمان از بیمارستان مرخص شوند، و به خانه بازگردند.

البته دست زدن به چنین تغییراتی مستلزم شجاعت، همکاری و اراده سیاسی، است


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *