اخباراخبار کانادا

عملکرد بسیار کند کانادا در تامین بودجه تولید داخلی واکسن 

 

کانادا- اعضای کمیته بهداشت و درمان  مجلس فدرال، دوشنبه گذشته میزبان جان لوئیس، مدیر اجرایی Entos Pharmaceuticals   بودند. لوئیس و شرکت اش که در آلبرتا مستقر است، واکسن کووید-19 را در دست تولید داشتند، اما هرگز بودجه ای که دولت های انگلیس و آمریکا در اختیار تولید کنندگان داخلی واکسن قرار دادند را از دولت ترودو دریافت نکرد. 

لوئیس در حضور نمایندگان کمیته گفت که دولت کانادا می توانست بهار سال گذشته اقدامات بیشتری را برای پیشبرد تولید داخلی واکسن انجام بدهد. اما نهادهای وابسته به دولت بسیار کند و محتاطانه رفتار کردند. 

لوئیس افزود: کانادا علیرغم برخورداری از تخصص مورد نیاز، در تصمیم گیری در مورد ساخت واکسن داخلی بسیار کند بود. رویکرد محتاطانه دولت کانادا عامل محدود شدن بودجه ای بود که در اختیار شرکت های کانادایی قرار گرفت. 

وی هزینه ساخت واکسن از مرحله کشف تا پایان فاز سوم آزمایش بالینی را بین 350 تا 600 میلیون دلار برآورد کرد. اما دولت کانادا تنها 5 میلیون دلار برای انجام تست بالینی مرحله اول در اختیار شرکت وی قرار داد. لوئیس افزود: این بار مالی سنگینی را بر دوش شرکت ها قرار داد. معتقدم اگر ما از همان ابتدا بودجه لازم را دریافت می کردیم، هم اکنون در حال تکمیل مرحله سوم تست بالینی و دریافت تاییدیه وزارت بهداشت بودیم. 

اعضای کمیته پارلمانی همچنین نقطه نظرات گری کوبینگر، از مرکز تحقیقات بیماری های عفونی در دانشگاه لاوال – کبک را شنیدند. او نیز با نظر لوئیس در مورد عدم حمایت کافی دولت فدرال از ساخت واکسن داخلی، موافق بود. کوبینگر که عضو تیم کانادایی سازنده واکسن های ایبولا و زیکا بود، گفت که شرکت غیرانتفاعی او در دریافت بودجه لازم برای ساخت واکسن داخی کووید-19 با مشکلات فراوان روبرو شد و در نهایت تنها 1 میلیون دلار برای انجام مطالعات پیش-بالینی دریافت کرد. 

 

 

کوبینگر گفت: اگر به آمریکا و بریتانیا نگاه کنید، سرمایه گذاری عظیمی که در این کشورها انجام شد را خواهید دید. مسلما یک میلیون دلار بودجه راه به جایی نمی برد. 

کمیته پارلمانی پس از استماع نقطه نظرات دو فرد یاد شده، نمایندگان کارگروه واکسن و همچنین کمیته ملی تحقیقات را پذیرفت. آلن برنستین و میچ دیویس، از عملکرد دولت فدرال و نهادهای وابسته دفاع کردند. برنستین گفت که کارگروه بر روی شناسایی واکسن های ایمن و موثر و تامین آنها برای کانادا متمرکز شده بود. در کنار آن می بایست کاندیداهای داخلی واکسن را بررسی کند. وی گفت: ما اولویت را بر شناسایی واکسن های موثر و ایمن و پیشنهاد آنها به دولت قرار دادیم. در عین حال 24 پیشنهاد دریافتی از شرکت های کانادایی را مطالعه و در نهایت سه واکسن را برای دریافت بودجه فدرال انتخاب کردیم. شرکت های Medicago، Precision Nanosystems  و Variation Biotechnologies. (شرکت Medicago، اکتبر گذشته 173 میلیون دلار از دولت فدرال دریافت کرد.)

برنستین افزود: سایر نامزدها تا حدی امیدوارکننده بودند، اما کارگروه واکسن به دلایل مختلف تشخیص داد که برای سرمایه گذاری عمده روی این واکسن ها بسیار زود است. شرکت Entos  جزو شش شرکتی بود که بودجه کمتر را دریافت کردند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست