صفحه اصلی / اخبار / علت گرانی بنزین چیست؟

علت گرانی بنزین چیست؟

تورنتو- بهای بنزین در کانادا در حال افزایش است. حتی در آلبرتای غنی از سوخت، قیمت ها به لیتری 1.26 دلار در ادمونتون و 1.28 دلار در کلگری رسیده اند. متوسط قیمت بنزین در بریتیش کلمبیا لیتری 1.38 دلار و در ونکوور 1.40 دلار می باشد.

خبرنگاران National Post با دن مک تیگ، بنیانگذار GasBuddy.com تماس گرفتند تا علت افزایش قیمت بنزین را جویا شوند.

یکی از عوامل، کاهش تولید در ایالات متحده آمریکاست. علیرغم غنی بودن آلبرتا، نیوفاندلند و لابرادور از نفت، کانادا همچنان بخش اعظم بنزین خود را از پالایشگاه های آمریکا تهیه می کند. ExxonMibil اخیرا تولید خود در پالایشگاه Joliet  ایلینویز را کاهش داده، تا تعمیرات فصلی را انجام بدهد.  پالایشگاه BP  در Whiting ایندینانا هم همینطور. سپس نشت نفت از خط لوله انتقال نفت از تگزاس به اوکلاهاما، باعث بسته شدن موقت آن شد. همه این عوامل باعث افزایش بهای بنزین شده است.

مشکل دیگر، افزایش ناگهانی تقاضای آمریکایی ها به بنزین می باشد. مصرف کنندگان آمریکایی امسال در مقایسه با سال گذشته خواهان 257 هزار بشکه بنزین بیشتر در روز می باشند. نرخ رشد اقتصادی کشور 3 درصد می باشد و نرخ بیکاری همچنان در حال کاهش می باشد. این مساله سبب تردد اتومبیل ها و کامیون های بیشتر در آمریکا و بالطبع وارد شدن فشار بیشتر به بخش عرضه سوخت در کشور شده است.

کاهش ارزش دلار کانادا، یکی دیگر از عوامل موثر می باشد. یک ماه قبل دلار کانادا 80 سنت آمریکا معامله می شد. اما اوایل نوامبر ارزش دلار کانادا به 77 سنت آمریکا کاهش یافت. کاهش ارزش دلار به این معنی است که کانادا بایستی مبلغ بالاتری بابت وارد کردن بنزین و سوخت دیزل از آن سوی مرز، هزینه کند.

خبر بد اینکه، فعلا امیدی به بهتر شدن وضعیت نیست. با اینکه تولید در آمریکا به مرور افزایش یافته، نشتی خط لوله برطرف می شود و پالایشگاه های عمده تعمیرات فصلی را تمام خواهند کرد، اما این اتفاقات همزمان با افزایش جهانی قیمت نفت خام رخ می دهد. میزان تقاضا در سراسر جهان افزایش یافته است. تهدیدات عربستان سعودی به جنگ با لبنان و یمن نیز اوضاع را بدتر کرده است. شب هالووین، قیمت هر بشکه نفت خام West Texas Intermediate معادل 54 دلار آمریکا (69.02 دلار کانادا) بود. اما تا 8 نوامبر، قیمت آن به 57.24 دلار آمریکا (73.16 دلار کانادا) رسید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *