صفحه اصلی / علم و دانش / علت پایین بودن میزان سلامت جسمی و روانی پدران مجرد چیست؟

علت پایین بودن میزان سلامت جسمی و روانی پدران مجرد چیست؟

ASAP Computer

گروهی از محققان کانادایی در پایان مطالعات خود دریافتند که  پدران مجرد در مقایسه با پدران متاهل از سلامتی جسمی و روانی کمتری برخوردار هستند.

علاوه بر این، پدران مجرد از همان میزان استرس و فشاری که مادران مجرد با آن روبرو هستند، رنج می برند. استرسی که می تواند ناشی از ناکافی بودن درآمد و از دست دادن شغل باشد.

ماریا چیو، از دانشگاه تورنتو،‌ می گوید: ما سال هاست که می دانیم پدر یا مادر مجرد بودن بر روی سلامتی فرد تاثیر می گذارد. اما مشکل اینجاست که تعداد مطالعاتی که بر روی پدران مجرد متمرکز شده باشد، بسیار اندک می باشد.

خانوارهای تک والد را، 16 درصد در کانادا، 27 درصد در آمریکا و 25 درصد در انگلیس تشکیل می دهند. چیو با اشاره به این آمار می افزاید: می دانیم که به طور کلی، مردان تمایل زیادی به استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی، بخصوص بهداشت روان ندارند. ما بایستی به میزان یکسان به سلامتی جسمی و روانی مادران و پدران مجرد توجه کنیم.

چیو و همکارانش، در فاصله سال های 2001 تا 2013 از 1 هزار و 58 پدر مجرد کانادایی  نظرسنجی کردند. حدود 12 درصد از مادران و پدران مجرد، میزان سلامتی خود را ضعیف یا متوسط توصیف کردند.

ترانس وید از محققان دانشگاه  Brock واقع در سنت کترین- انتاریو می گوید: تعداد خانوارهای تک والد (پدر مجرد) در کانادا به سرعت در حال افزایش می باشد. تا جایی که پدران مجرد هم اکنون یک پنجم والدین مجرد را تشکیل می دهند.

چیو در مورد علت دچار شدن پدران و مادران مجرد به استرس می گوید: پدران در جوامع مرد سالار، مسوولیت مراقبت و تربیت کودکان را به عهده ندارند. تغییر این وضعیت و واگذار شدن مسوولیت می تواند آنها را به استرس شدید دچار کند. در عوض مادران مجرد، که به طور سنتی چنین مسوولیتی را به عهده دارند، با نگرانی و استرس مالی بیشتری روبرو هستند.

نتیجه جالب دیگری که از نظرسنجی مورد اشاره استخراج شد، اینکه پدران مجرد در مقایسه با مادران مجرد، از رژیم غذایی ناسالم تری پیروی کرده و کمتر سبزیجات  مصرف می کنند. اکثر پدران مجردی که در نظرسنجی شرکت داده شدند، بالای 45 سال داشته و از همسرشان جدا شده بودند. درآمد یک نفر از هر 5 پدر مجرد کمتر  از 30 هزار در سال بود و 15 درصد نیز بیکار بودند. یک نفر از هر 5 پدر مجرد مبتلا به بیماری مزمن و 5 نفر از هر 10 پدر مجرد نیز به اضطراب و اختلالات خلق و خو مبتلا بودند.

چیو معتقد است که با تدوین سیاست های کارآمد می توان به پدران مجرد کمک کرد تا به خدمات حمایتی بیشتر و همچنین خدمات نگهداری از فرزندان دسترسی داشته باشند. وی گفت: این توصیه به این معنی نیست که پدران مجرد از دسترسی به خدماتی که دراختیار مادران مجرد قرار دارد،‌ محروم هستند، بلکه چون پدران مجرد، کمتر مایل به استفاده از این خدمات هستند، بایستی کاری کرد که آنها به استفاده بیشتر از خدمات حمایتی مورد نیاز تشویق بشوند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *