مقالاتمقالات سیاسی

علت نفرت نژادی و مذهبی چیست؟

نژادپرستی در اشکال  مختلف نمایان می شود و در گوشه و کنار جهان وجود دارد. هرچند بسیاری از مردم نژادپرستی را با اعمال خشونت و آزار مرتبط می دانند، اما یک نژادپرست الزاما رفتار خشونت آمیز ندارد. رویداد اخیر در آمریکا که جامعه یهودیان را هدف قرار داد، در کنار قتل عام 1.5 میلیون ارمنی مسیحی ساکن ارمنستان غربی به دست ترک های عثمانی در سال 1915 و به فرمان جمال پاشا، انورپاشا و طلعت پاشا (حزب ترک های جوان)، نسل کشی اقلیت مسلمان روهینگیا توسط نظامیان میانمار و حمله اخیر به مسیحیان مصری، جنایاتی هستند که جز نفرت نژادی یا مذهبی، علت دیگری نداشتند.

قتل عام ارامنه

تنفر و کینه طلعت پاشا نسبت به ارامنه بر کسی پوشیده نبود. او همواره به دنبال یافتن راهی برای اخراج آن ها از سرزمین های امپراطوری عثمانی بود. آرزوی او برای رسیدن به قدرت در سال 1913 از طریق کودتا محقق شد و سال بعد حکومت عثمانی وارد جنگ جهانی اول شد. در سال 1915 برنامه طلعت پاشا و <ترک های جوان> برای کشتار سیستماتیک ارامنه بر پایه سیاست پان ترکیسم و پان تورانیسم (ترکی کردن اجباری همه ملت های غیر ترک ساکن امپراطوری عثمانی و گردآوری همه ملت های تورانی از تنگه بسفر تا آسیای مرکزی) اجرا شد. مسلما ارمنیان مسیحی مذهب مانعی بر سر راه تحقق این نقشه بودند. ترک ها از جنگ جهانی اول به عنوان سرپوشی برای نسل کشی ارامنه استفاده کردند. همزمان با قتل عام ارامنه، کشتار یونانی ها و آشوری های ساکن قلمرو عثمانی نیز اتفاق افتاد. تعداد قربانیان آشوری بیش از 300 هزار نفر و تعداد یونانی های کشته شده در سرزمین های عثمانی 750 هزار نفر برآورد شده است.

قنل عام مسلمانان روهینگیا در میانمار

اقلیت مسلمان میانمار، به عنوان بزرگترین اقلیت <بدون وطن> جهان شناخته می شوند. آنها از همه حقوق شهروندی مانند داشتن کارت شناسایی، گذرنامه و دادگاه برای احقاق حق شان محروم هستند. دولت میانمار تابعیت مسلمانان را انکار و آنها را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می داند. مسلمانان از قرن اول هجری در میانمار گسترش یافتند. بازرگانان مسلمان از مسیرهای زمینی که از منطقه غربی میانمار و ایالت آراکان می گذشت به مناطق غربی چین سفر می کردند. آنها تقریبا تا سال 1774 با مشکل روبرو نبودند. تا اینکه یک بودایی به نام بوداپایا در آن منطقه به قدرت می رسد و اجرای قوانین اسلامی را ملغی می کند. از آن زمان اختلافات با دولت شروع شد. تبعیض ها تشدید شده و مسلمانان به عنوان یک معضل مطرح شدند. بعد از تسلط انگلیس در سراسر میانمار در سال 1886 میلادی، پای مسلمانان بنگالی به این کشور باز شد. مهاجرت مسلمانان هند به برمه و به دست گرفتن مشاغل عمده تجاری باعث نارضایتی مردم بودایی آن شد. درگیری ها و اختلافات ادامه داشت تا اینکه در حملات 28 اوت 2017 ارتش میانمار به ایالت آراکان بین 2 الی 3 هزار مسلمان کشته شده و بیش از 700 هزار روهینگیا به بنگلادش کوچ اجباری داده شدند.

پارلمان کانادا، سپتامبر 2018، با استناد به یافته های سازمان ملل متحد، کشتار مسلمانان روهینگیا در میانمار را <قتل عام> خواند. نمایندگان مجلس کانادا همچنین خواهان ارجاع پرونده به دیوان بین المللی کیفری (ICC) شده و خواستار محاکمه ژنرال های ارتش میانمار به جرم نسل کشی و جنایت علیه بشریت می باشند.

 

قتل عام یهودیان

از جون سال جاری به این سو، تعداد حملات نژادپرستانه بر علیه یهودیان و خارجی ها در اروپا افزایش یافته است. افزایش احساسات ضد یهودی در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی با افزایش تعداد مهاجران مسلمان و همچنین جان گرفتن احزاب راست افراطی، همزمان بود. برای مثال بیشترین مهاجران به آلمان از سال 2015 به این سو را مسلمانان تشکیل می دهند. شاید به همین دلیل است که یهودیان آلمانی خواستار برگزاری کلاس های آموزشی در مورد ارزش هایی مانند دموکراسی، حقوق زنان، محکومیت <یهودی ستیزی> برای مهاجران مسلمان می باشند. <یهودی ستیزی> یا Antisemitism، به ستیزه جویی، نگاه منفی و کینه جویانه همراه با پیش داوری نسبت به یهودیان و آنچه یهودی است، گفته می شود. دشمنی که یهودیان آلمان و اروپا را در دوران نازی ها به اتاق های گاز و کوره های آدم سوزی فرستاد، در دوران حاضر نیز ادامه داشت و دارد. در اینجا بد نیست بپردازیم به برخی از دلایل <یهودی ستیزی> در طول تاریخ: قرن اول میلادی: یهودیان در مرگ حضرت عیسی (ع) مقصر شناخته شدند؛ قرون 5 تا 15: یهودیان به عنوان رباخوار شناخته شده و متهم به نوشیدن خون کودکان شدند؛ سال 1881: یهودیان در ترور تزار روسیه آلکساندر دوم مقصر شناخته شدند؛ سال های 1933 تا 1945: رواج ایدئولوژی نازیسم و هولوکاست؛ سال 1948 به این سو: تاسیس کشور اسرائیل؛ قرون 20 و 21: این ایده که یهودیان کنترل جهان و اقتصاد جهانی را در دست دارند و قدرت را قبضه کرده اند.

طی ده سال گذشته بیش از 60 هزار و 822 مورد حمله بر علیه یهودیان در جهان صورت گرفته است. بیشترین تعداد حملات به ترتیب در آمریکا، کانادا، انگلستان، آلمان، فرانسه و استرالیا صورت گرفته است. شاید اطلاع نداشته باشید، ولی دولت فدرال کانادا به ریاست ویلیام لیون مکنزی کینگ در سال 1939، درخواست پناهندگی بیش از 900 یهودی آلمانی را که برای نجات جان شان از هولوکاست، با کشتی St. Louis خود را به بندر هالیفکس رسانده بودند را رد کرد. کشتی مجبور به بازگشت به آلمان شد و سرنشینان آن در کشورهای مختلف اروپا پخش شدند. متاسفانه 254 نفر از آنها در اردوگاه های آلمان به قتل رسیدند. بر اساس گزارش اداره آمار کانادا، در سال 2016، یهودیان کانادا آماج بیشترین حملات نژادپرستانه در کشور بودند. برخی از مخالفان یهودیان معتقدند که یهودیان ساکن کشورهای شان بیشتر به اسرائیل وفادار می باشند تا کشور محل اقامت شان؛ نفوذ بیش از حد در اقتصاد دارند؛ عامل بسیاری از جنگ ها در جهان می باشند؛ کنترل جهان را در دست دارند و از هولوکاست برای موجه جلوه دادن خود و سیاست های شان سوء استفاده می کنند. اما در برخی از موارد <یهودی ستیزی> به دلیل اتفاقاتی است که در خارج از کشور رخ داده است. برای مثال، هنگامی که در سال 2004 یک مدرسه یهودی در مونترال با بمب آتش زا مورد حمله قرار گرفت، مهاجم 19 ساله مدعی شد که به دلیل قتل رهبر گروه حماس توسط اسرائیل این حمله را انجام داد. سال گذشته، در پی راهپیمایی نئونازی ها در شارلوتزویل آمریکا، خرابکاری هایی در مراکز یهودیان کانادا انجام شد. تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم نیز جرائم ناشی از نفرت بر علیه یهودیان را افزایش داد.

 

حمله و کشتار مسیحیان قبطی مصر توسط داعش

جمعه گذشته 2 نوامبر، مسیحیان قبطی مصر در هنگام زیارت از صومعه تاریخی Saint Samuel the Confessor در فاصله 85 مایلی قاهره، توسط پیکارجویان داعش مورد حمله قرار گرفته و حداقل 7 نفر از آنها جان خود را از دست دادند. مسیحیان 10 درصد جمعیت مصر را تشکیل می دهند و سال هاست که از تبعیض و بی عدالتی نسبت به خود گله دارند. پاپ فرانسیس در سخنان یکشنبه گذشته خود در جمع هزاران نفر از پیروانش گفت که قربانیان صرفا به دلیل مسیحی بودن به خاک و خون کشیده شدند.

در حمله سال 2017 به همین صومعه، 29 نفر کشته شدند. نیروهای امنیتی مصر یکشنبه گذشته در درگیری با شبه نظامیان، 19 نفر از آنها، از جمله مهاجم حمله جمعه گذشته را به هلاکت رساندند.  

***

متاسفانه جرائم ناشی از نفرت نژادی یا مذهبی در همه جوامع رخ می دهند. هیچ جامعه ای از آن در امان نیست. با کلیه جرائم ناشی از نفرت نژادی یا مذهبی، صرفنظر از اینکه قربانی و یا مجرم کیست، بایستی با شدت و قاطعیت برخورد کرد. در غیر این صورت مرتکبین اینگونه جنایات و جرائم با خشونت بیشتر به حملات خود ادامه خواهند داد. اگر قربانیان و جوامع شان خود را در امنیت احساس نکرده و از حمایت دولت برخوردار نگردند، ممکن است به مقابله به مثل دست زده و زمینه را برای به اغتشاش کشاندن جامعه فراهم کنند. برخورد قاطع مسوولین با مجرمین می تواند از ایجاد شدن چرخه خشونت جلوگیری کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0