اخباراخبار کانادا

علت اعتصاب کارکنان بیمارستان های آلبرتا چیست؟ 

 

آلبرتا- به نقل از هافینگتون پست: صدها نفر از کارکنان بیمارستان های آلبرتا صبح دوشنبه 26 اکتبر در واکنش به کاهش بودجه دولت محافظه کار متحد به رهبری جیسون کنی، دست از کار کشیدند. 

این اعتصاب که توسط اتحادیه کارکنان برنامه ریزی و سازماندهی نشده است، بزرگترین حرکت اعتراضی در طول چند دهه اخیر می باشد. تا بعد از ظهر دوشنبه، کارکنان چندین بیمارستان استان به اعتصاب کنندگان پیوستند. 

کارکنان بیمارستان ها به برنامه دولت برای تعدیل نیروی 11 هزار نفری در بخش خدمات بهداشتی اعتراض دارند. از سوی دیگر سازمان خدمات درمانی آلبرتا اعتصاب را غیرقانونی اعلام کرده و خواهان دخالت اتحادیه شده است. 

آنچه باید درباره اعتصاب بدانید: 

اعتصاب کنندگان چه کسانی هستند؟ 

 

 

اعضای اتحادیه کارکنان استانی در آلبرتا (AUPE) در بیش از دوازده بیمارستان و مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر استان دست از کار کشیده اند. AUPE نمایندگی بیش از 60 هزار نفر از کارکنان بخش خدمات بهداشتی را به عهده دارد. 

طبق گفته سوزان اسلید، معاون  AUPE ، صدها نفر از کارکنان در اعتصاب بسر می برند.

اکثریت این افراد را کارکنان خدمات پشتیبانی عمومی، از جمله بخش مواد غذایی، نظافتچی ها، کارکنان بخش اداری و همچنین بخش تعمیر و نگهداری تشکیل می دهند. برخی از پرستاران نیز به اعتصاب کنندگان پیوسته اند. 

در بیانیه روز دوشنبه پرستاران متحد آلبرتا (اتحادیه رسمی پرستاران)، آمده است که اعضای اتحادیه می توانند به نشانه اعلام همبستگی با کارکنان اعتصابی به آنها بپیوندند. در بخشی از بیانیه مورد اشاره آمده است: اتحادیه از کارکنان مراقبت های بهداشتی پشتیبانی کرده و مخالف تلاش های دولت جیسون کنی برای تضعیف سیستم بهداشت عمومی و از بین بردن هزاران فرصت شغلی است. 

علت اعتصاب کارکنان چیست؟ 

این اعتصاب پاسخی به تنش روزافزون بین کارکنان بخش مراقبت های بهداشتی و دولت جیسون کنی است. اوایل ماه جاری، دولت برنامه کاهش و برون سپاری (outsourcing) حداکثر 11000 شغل مراقبت های بهداشتی را اعلام کرد ، که عمدتا شامل کارکنان خدمات پشتیبانی عمومی بود. دولت انتظار دارد با این کار 600 میلیون دلار در هزینه ها صرفه جویی نماید. 

لازم به ذکر است که اواخر سال 2019 ، دولت آلبرتا همچنین قوانینی را تصویب کرد تا قرارداد خود را با پزشکان استان به طور یک جانبه فسخ کند. این مساله باعث شد وزارت بهداشت و درمان در طول پاندمی کووید-19 بطور علنی با پزشکان شاغل در استان درگیر شود. 

همانطور که گفته شد اعتصاب روز دوشنبه از سوی اتحادیه سازماندهی نشده و بصورت خودجوش از سوی کارکنان غیرعضو، برنامه ریزی شده است. اینگونه اعتصاب اصطلاحا wildcat strike نامیده می شود. اعتصاب های wildcat به عنوان یک اقدام غیرقانونی تلقی می شوند. 

گای اسمیت، دبیر اتحادیه AUPE تایید کرد که اعتصاب با مجوز اتحادیه آغاز نشده است، اما اتحادیه از حق اعتصاب کارکنان حمایت می کند. وی گفت: ما معتقدیم که کارکنان حق دارند در هر زمان برای دفاع از شغل خود و دفاع از خدمات رسانی به مردم استان اعتصاب کنند. 

آیا ارائه خدمات بهداشتی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت؟

خدمات بهداشتی آلبرتا در حال اعزام کارکنان و مدیران غیرعضو اتحادیه برای پر کردن پست های کارکنان اعتصابی هستند. در بیانیه این سازمان آمده است: به عنوان نتیجه مستقیم این اقدام غیرقانونی، برخی از جراحی ها به تعویق افتاده اند. اگر در زمان تعیین شده قبلی برای عمل جراحی تغییری ایجاد شود، بیمار از آن مطلع خواهد شد. همچنین شمار مراجعه کنندگان در برخی از مراکز درمانی ممکن است محدود شود. 

خدمات بهداشتی آلبرتا رسما خواهان پایان یافتن اعتصاب و بازگشت به کار کارکنان شده است. 

تراویس توز، وزیر خزانه داری و دارایی آلبرتا با صدور بیانیه اعتصاب را محکوم کرد و گفت: انتظار من این است که تمام اتحادیه ها به فرایند مذاکرات رسمی و قراردادی احترام بگذارند، امنیت آلبرتایی ها را به خطر نیندازند و از قانون پیروی نمایند. اولویت نخست برای دولت تضمین سلامت و رفاه بیماران است که با این اعتصاب به خطر افتاده است. 

ریچل ناتلی، رهبر حزب نیو دموکرات آلبرتا، اعتصابات را عمیقا نگران کننده و جیسون کنی را در آن مقصر دانست. چندین نماینده مجلس از حزب نیو دموکرات به اعتصاب کنندگان ملحق شده اند. 

این اعتصاب چگونه خاتمه خواهد یافت؟ 

اعتصابات wildcat قبلی یا با توافق طرفین و یا با دستور بازگشت به کار، خاتمه داده شده اند. دولت های فدرال و استانی می توانند با تصویب قانون، برخی از کارکنان اعتصابی که وظایف شغلی شان ضروری تلقی می شود را به سر کارهایشان بازگردانند. گزینه دیگر موافقت با درخواست های کارکنان اعتصابی است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست