صفحه اصلی / علم و دانش / علاقه انسان به نگهداری از حیوانات خانگی از کجا می‌آید؟

علاقه انسان به نگهداری از حیوانات خانگی از کجا می‌آید؟

ممکن است شما یکی از دوستداران حیوانات خانگی باشید و حتی از یک یا چند حیوان در خانه خود نگهداری کنید. برعکس ممکن است به نگهداری از حیوانات خانگی بی‌علاقه باشید اما در میان اطرافیان تان کسانی را بشناسید که به نگهداری از آنها علاقمند هستند. در هرصورت احتمالا این سوال در ذهن شما شکل گرفته که چرا انسان‌ ها به نگهداری از حیوانات خانگی علاقه دارند؟

احتمالا از دید برخی افراد در خاورمیانه و شرق آسیا، نگه داشتن حیوانات خانگی یک سنت غربی و مدرن است و آن را دلیل جدا افتادگی مردم از یکدیگر در دوران صنعتی شدن می‌ دانند، اما واقعیت این است که انسان ‌های باستان نیز به نگهداری از حیوانات خانگی تمایل داشتند.  نوع مدرن نگهداری از حیوانات خانگی در قرون هفدهم و هجدهم میلادی در اروپا آغاز شد و نقاشی‌ هایی که از شاهزادگان به همراه حیوانات خانگی شان به تصویر درآمدند، بر درستی این مساله صحه می ‌گذارند.

یافته‌های باستان شناسی نشان می ‌دهد که انسان‌ ها از حدود ۱۵ هزار سال پیش به نگهداری از حیوانات خانگی روی آوردند. به نظر می ‌رسد اجداد ما حتی حیوانات وحشی از جمله گرگ‌ ها را از سن کم به محیط زندگی خود آورده و آنان را تا حد امکان اهلی می‌ کردند. در یونان، مصر و ایران باستان نگهداری از حیوانات خانگی در میان شاهزادگان و ثروتمندان رواج داشت و حیوانات گوناگون از سگ و گربه تا شیر و پلنگ را شامل می‌ شد.

انسان تنها موجود زنده ای است که به نگهداری از موجودات زنده غیر همسان خود علاقه نشان می ‌دهد. آدمیزاد به مدد عقل خود طبیعت را مهار کرده و کمتر در خطر مرگ و نابودی ناشی از قحطی و گرسنگی قرار دارد. این دلایل سبب شده که انسان بسیاری از جانوران را رقیب خود ندانسته و نگهداری از آنان را بر عهده بگیرد.

دلیل دقیق علاقه انسان‌ ها به حیوانات خانگی که برایشان منفعت اقتصادی ندارند، به طور دقیق مشخص نیست، اما به نظر می‌ رسد دلایل تکاملی در این امر موثرند. از آنجا که انسان موجودی اجتماعی است، به ایجاد رابطه با دیگر موجودات زنده علاقه دارد و این علاقه سبب شده تا حیوانات به خواست انسان‌ ها و در طی قرن‌ ها به محل زندگی آنان راه یابند.

دلیل دیگر علاقه به نگهداری از حیوانات خانگی به حس مادری و پدری در انسان‌ ها برمی‌ گردد. نگهداری از حیوانات خانگی سبب می ‌شود تا انسان بتواند احساس والد بودن خود را بدون قید و شرط به موجود زنده دیگری نشان دهد، رفتاری که سبب بروز احساس رضایت و قدرت در انسان می‌ شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *