علم و دانش

علائم افسردگی نزد فرزندان مان را بشناسیم

 

هشت سال قبل، سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیش بینی کرد که افسردگی تا سال 2020 به دومین بیماری شایع در سراسر جهان تبدیل خواهد شد. بر اساس آخرین آمار این سازمان از سال جاری، 264 میلیون نفر در سراسر جهان از این بیماری رنج می برند. 

نگران کننده ترین مساله اینکه، این بیماری به بزرگسالان منحصر نمی شود و کودکان نیز می توانند به افسردگی دچار شوند؛ کودکان در سنین ابتدایی نیز می توانند مبتلا به افسردگی شوند، دشوار بودن تشخیص افسردگی در کودکان، درمان به موقع را مشکل تر کرده است. 

مایکل شولت مارکورت، متخصص روانپزشکی و روان درمانی کودکان و نوجوانان و مدیر کلینیک مرکز پزشکی دانشگاه هامبورگ-اپندورف، در این زمینه با Business Insider گفتگو کرده و توضیح داد که علائم افسردگی نزد کودکان بزرگ تر، شبیه علائم بزرگسالان است. وی افزود: اخیرا با یک پسر 9 ساله صحبت کردم که به وضوح گفت ادامه زندگی برایم سخت است. مشکل این است که تشخیص افسردگی نزد کودکان خردسال، دشوارتر است. متاسفانه این عارضه می تواند در سه یا چهار سالگی ظاهر شود، هر چند در این سن و سال بسیار نادر است. 

کودکان افسرده غالبا دچار رفتارهای خلقی غیرقابل توضیح می شوند. در حالی که افسردگی در نوجوانان و بزرگسالان غالبا با غم، ناامیدی و بی حالی مشخص می شود، کودکان خردسال ممکن است پرخاشگری ظاهرا بی دلیل را تجربه کنند. افسردگی می تواند خود را از طریق از دست دادن علاقه به بازی، بی خوابی، حواس پرتی و گریه بی دلیل نشان دهد. افسردگی همچنین می تواند از طریق علائم روان-تنی مانند درد معده یا سردرد، تغییر عادات غذایی و مشکلات تمرکز نیز نمایان شود. 

توجه داشته باشید که بسیاری از علائمی که به افسردگی در کودکان اشاره می کند، غیر معمول نیستند: فقط به این دلیل که کودک در یک روز خاص عصبانی یا غمگین است به این معنی نیست که از افسردگی رنج می برد؛ این رفتارها تنها در صورتی نگران کننده است که مکرر رخ بدهد؛ در این صورت والدین باید متوجه بوده و به متخصص مراجعه کنند. شولت-مارکوورت می گوید: اگر این رفتارها چهار تا شش هفته ادامه داشته باشد، باید اقدام کنید. نکته مهم اینکه افسردگی همیشه در رفتار کودک مشهود نیست و برای درک آن، به همدلی نیاز است. ما می توانیم احساس کنیم که کسی ناراحت، شاد یا عصبانی است. وقتی احساس می کنید فرزند شما دائما ناراضی و ناراحت است، از متخصص کمک بگیرید. 

 

 

عوامل ایجادکننده افسردگی در کودکان می تواند کاملا متفاوت باشد؛

افسردگی های درون زا – به دلیل وجود یک عامل استرس زای شناختی یا بیولوژیکی داخلی ایجاد می شود تا یک عامل استرس زای اجتماعی یا محیطی. دلایل آن می تواند زمینه های ژنتیکی مانند سوگیری والدینی باشد که قبلا از افسردگی رنج می بردند. 

اما برای افسردگی واکنشی، یک محرک احتمالی جستجو می شود؛ از جمله طلاق والدین کودک، اختلافات خانوادگی، فوت یکی از والدین یا بی توجهی، خشونت فیزیکی یا سوء استفاده جنسی؛  به عبارتی، هر گونه حادثه آسیب زا می تواند باعث افسردگی شود.

درمان افسردگی نزد کودکان

داروهای ضد افسردگی زودتر از سن 11 یا 12 سال تجویز نمی شوند. هرچند پزشکان در تجویز دارو برای این سن نیز نهایت احتیاط را به کار می برند،به گفته متخصصین درمان افسردگی نزد کودکان به طور معمول با روان درمانی و بازی درمانی، انجام می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست