صفحه اصلی / علم و دانش / علائم آنفلوانزای سگی و شیوه درمان

علائم آنفلوانزای سگی و شیوه درمان

behzad-azizi

مدتی است که شاهد شیوع گسترده آنفلوانزا در آمریکا و سایر کشورهای جهان هستیم. اما ویروس آنفلوانزا تنها انسان ها را گرفتار نکرده و سگ ها را نیز بیمار کرده است. تاکنون ده ها مورد ابتلای سگ ها به آنفلوانزا در شهرهای مختلف، بخصوص سان فرانسیسکو گزارش شده است. به همین دلیل، صاحبان حیوانات خانگی بایستی با دقت مراقب اعضای پشمالوی خانواده باشند. با اینکه آنفلوانزای سگی می تواند در موارد حاد سبب مرگ حیوان بشود، اما این اتفاق بسیار نادر است.

‌این سویه از ویروس آنفلوانزای گروه A به نام H3N8 و H3N2 شناخته شده که به احتمال فراوان منشاء آن از اسب ‌ها بوده که به سگ ها سرایت کرده است. سگ‌ ها در مقابل این بیماری، ایمنی طبیعی نداشته و به همین دلیل شیوع آن در محیط نگهداری دسته جمعی سگ ها به سرعت اتفاق می افتد.  

هشتاد درصد از سگ‌های مبتلا، به بیماری خفیف با علائمی همچون سرفه، تب پایین و آب ریزش بینی دچار می شوند، اما درصد بسیار کمی هم دچار بیماری شدید می شوند. آن عده از سگ‌ها که دچار حالت شدید و گسترده پنومونی با تب بالا و یا سایر علائم بالینی می‌ شوند به درمان آنتی بیوتیکی نیاز دارند. سگ ‌های مبتلا به آنفلوانزای سگی دارای علائم بالینی بسیار شبیه بیماری سرفه سگی یا Kennel Cough هستند.

معمول ‌ترین علامت بیماری، سرفه به مدت 10 تا 21 روز است که طولانی تر از دوره بیماری سرفه سگی است. سگ‌ های بیمار نیازمند بستری شدن و درمان حمایتی هستند. اگر درمان در مراحل اولیه بیماری صورت گیرد، ریسک مرگ و میر ناشی از آن کاهش می یابد. اگر حیوان دارای بیماری تنفسی شدید با علائم قابل مقایسه با آنفلوانزا است باید حداقل ده روز بعد از ظهور علائم بیماری از سایر حیوانات به صورت جداگانه نگهداری شده و ظرف غذا و آب و قلاده اختصاصی خود را داشته باشد. تشخیص آنفلوانزای سگی نیازمند تست های آزمایشگاهی است.

آنفلوانزای سگی می تواند سبب عفونت مسری دستگاه تنفسی در همه سگ ها، بدون توجه به نژاد و سن آنها شود.

خوشبختانه فعلا انتقال ویروس آنفلوانزای سگی از حیوان به انسان یا سایر گونه های حیوانی مشاهده نشده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *