صفحه اصلی / اخبار / عرضه داروی مخدر آکسی کانتین در آمریکا ممنوع، ولی  در کانادا همچنان آزاد است

عرضه داروی مخدر آکسی کانتین در آمریکا ممنوع، ولی  در کانادا همچنان آزاد است

bahman-azimi-gif

آمریکا- شرکت داروسازی که پزشکان و بیماران را در مورد اعتیادآور بودن OxyContin گمراه کرده و باعث بروز بحران اوردز در سراسر آمریکای شمالی شد، بازاریابی این محصول در آمریکا را متوقف می کند. اما این تصمیم شامل بازار کانادا نمی شود.

مسوولین شرکت داروسازی Purdue Pharma L.P. تصمیم خود را با انتشار بیانیه ای اعلام کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است: ما عملیات تجاری مان را کاهش داده و از این پس داروهای مخدر را به پزشکان عرضه نخواهیم کرد. 200 نماینده فروش ما، بر روی بازاریابی محصولات غیرمخدر متمرکز خواهند شد.

همانطور که گفته شد، این تصمیم شامل کانادا نمی شود. زیرا شعبه Purdue Pharma Canada بصورت مستقل فعالیت می کند.

دکتر کیت احمد، متخصص اعتیاد و پژوهشگر بالینی در مرکز اعتیاد بریتیش کلمبیا، معتقد است که این تصمیم تاثیر معناداری نخواهد داشت. وی می گوید: در اینکه بازاریابی گسترده این دارو به پزشکان در گذشته نقش مهمی در ایجاد بحران ایفا کرده است، اما این حرکت مانع مرگ و میر ناشی از اوردز نمی شود. این تصمیم کوچک بسیار دیر گرفته شده است. هم اکنون شرکت های داروسازی دیگر وارد بازی شده اند. پزشکان بایستی اطلاعات مورد نیازشان در مورد تجویز دارو و شیوه درمان را از اسناد علمی معتبر تهیه کنند و نه از شرکت های داروسازی.

در پرونده های متعددی که بر علیه Purdue در کانادا و آمریکا به جریان افتاده، داروی OxyContin ساخت این شرکت عامل بحران اوردز با فنتانیل اعلام شده است. این دارو به مدت بیش از ده سال، یکی از پرفروش ترین داروهای مخدر در کانادا بود. حداقل 14 ایالت آمریکا از Purdue Pharma شکایت کرده اند. اما شکایت حقوقی 20 میلیون دلاری کانادا بر علیه این شرکت، به دلیل امتناع قاضی دادگاهی در ساسکاچوان از امضای برگه دادخواست، بلاتکلیف باقی مانده است.

سه مدیر ارشد Purdue در سال 2007، اتهام فریب و گمراه کردن آمریکایی ها در مورد اثرات دارو را پذیرفته و مبلغ 634.5 میلیون دلار جریمه پرداخت کردند.

این شرکت در سال 2012، داروی OxyContin را از بازار کانادا جمع آوری کرد و آن را با داروی OxyNEO جایگزین کرد. این اقدام باعث شد معتادان به داروی قبلی برای تامین مواد مخدر جایگزین از جمله هروئین به بازار سیاه روی بیاورند. در حالی که هروئین، به دلیل ارزان بودن و تاثیر بیشتر فنتانیل با این ماده مرگبار آلوده و ترکیب می شد.

کانادا، پس از آمریکا بزرگترین مصرف کننده مواد مخدر در جهان است. با اینکه آمار نهایی منتشر نشده است، اما اعتقاد بر این است که در سال 2017، بیش از 4 هزار کانادا در اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست دادند. این تعداد در مقایسه با آمار سال 2016، افزایش 40 درصدی را نشان می دهد. تنها در بریتیش کلمبیا، در سال 2017، حداقل 1 هزار و 422 نفر جان خود را به دلیل اوردز مواد مخدر آلوده به فنتانیل از دست دادند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *