اخباراخبار جهان

عربستان چگونه ترامپ را به بازی گرفت؟

عربستان- دونالد ترامپ، دامادش جارد کوشنر و چند عضو ارشد دولت آمریکا در ماه می 2017 با استقبال شاهانه و رسمی مقامات عربستانی روبرو شدند. عربستانی ها برای ترامپ فرش قرمز گسترده و رئیس جمهور خودشیفته آمریکا را با رقص شمشیر و میهمان نوازی عالی خوشحال کردند. آنها از او در قصری استقبال کردند که پنت هاوس و خانه های میلیاردی ترامپ در مقابل آن، مانند کلبه روستایی به نظر می رسند. ترامپ هم این لطف را بی پاسخ نگذاشت و در سخنرانی که در ریاض ایراد کرد، به رهبران کشورهای خلیج فارس و سران دیگر کشورهای مسلمان گفت که از عربستان بابت نقض حقوق بشر انتقاد نخواهد کرد. این سخنرانی به منزله چراغ سبز برای بلندپروازی های محمد بن سلمان (ولیعهد 33 ساله عربستان) تلقی شد. او درست دو هفته بعد، مرز با قطر را بست و آسمان و آب های قطر را به روی هواپیماها و کشتی ها مسدود کرد. ترامپ در حالی این اقدام عربستان را تحسین کرد که اطلاع نداشت بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه در قطر قرار دارد و این پایگاه چقدر در مبارزه با داعش مهم می باشد. در دوران حاکمیت بن سلمان ، سیاست مدارای آمریکا با عربستان علیرغم نقش عربستان در ایجاد فاجعه انسانی در یمن و همچنین مفقود شدن و قتل احتمالی روزنامه نگار و نویسنده سعودی تبار واشنگتن پست پس از مراجعه به سفارت عربستان در استانبول، ادامه داشت.

یک ماه بعد از سفر ترامپ به عربستان، محمد بن سلمان، محمد بن نائف را از ولیعهدی خلع کرد. او سپس برخورد با رقبای اصلی اش در راس قدرت را به شیوه استالینی آغاز کرد. نوامبر همان سال 200 تاجر ثروتمند عربستانی را در یکی از هتل های لوکس ریاض زندانی کرد. آنها تنها پس از پرداخت میلیاردها دلار جریمه از زندان لوکس خود آزاد شدند. محمد بن سلمان همچنین فوریه گذشته فرماندهان ارشد نظامی را برکنار و مهره های خود را در راس ارتش گماشت.

سعودی ها بر خلاف ادعای مایک پومپئو (وزیر امور خارجه جدید آمریکا) مبنی بر اینکه عربستان برای کاهش تلفات غیرنظامی در یمن تلاش می کند، از سوی سازمان ملل با اتهام کشتار 1 هزار و 300 کودک یمنی در حملات هوایی سه سال گذشته روبرو شده اند. ترامپ در کنار حمایت از جنگ عربستان در یمن، یک تصمیم عالی دیگر را به نفع عربستان گرفت و خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای با ایران را اعلام کرد. هر چند شادی عربستانی ها دوام چندانی نداشت، زیرا درست یک هفته بعد، ترامپ سفارت اش در اسرائیل را از تل آویو به اورشلیم منتقل کرد. با این اقدام، امیدهای کوشنر مبنی بر جلب کمک محمد بن سلمان برای برقراری صلح بین فلسطین و اسرائیل بر باد رفت.

پدر 82 ساله محمد بن سلمان، پادشاه عربستان است، اما واقعیت این است که کشور را پسرش اداره می کند. کوشنر (یهودی) و محمد بن سلمان که چه از نظر سنی و چه از نظر موقعیت و ثروت خانوادگی با یکدیگر برابر می باشند، معتقدند که می توانند خاورمیانه را متحول کنند. کوشنر معتقد است که محمد بن سلمان می تواند صلح مورد تایید آمریکا را بین اسرائیل و فلسطین برقرار کند. از سوی دیگر ترامپ که با منع کردن مهاجرت مسلمانان به آمریکا، جنجال بزرگی ایجاد کرد، می تواند با نزدیک شدن به عربستان، همپیمانان عرب و مسلمان برای خود بیابد.

با ناپدید و احتمالا کشته شدن روزنامه نگار عربستانی توسط ماموران امنیتی و مخفی عربستان، ترامپ بر سر دوراهی قرار گرفته است و تحت فشارهای جهانی، از عربستان انتقاد کرده است. اما در عین حال می گوید که لغو قرارداد فروش اسلحه آمریکایی به عربستان (بالغ بر 110 میلیون دلار) به نفع آمریکا نخواهد بود. با این حساب به نظر نمی رسد که ترامپ جز تحریم چند مهره عربستانی دخیل در ناپدید شدن خاشقجی، اقدام قاطع دیگری بر علیه سعودی انجام بدهد. بخصوص که عربستان را همپیمانی مهم در مبارزه با جمهوری اسلامی ایران می داند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0