مقالاتمقالات پزشکی

عدم گزارش موارد احتمالی ابتلا به ویروس کرونا در آمار رسمی کانادا

به گزارش سی بی سی نیوز، ونسان پرز و فلورنسیا پرز زن و شوهر سالمندی بودند که با پسر بزرگ خود زندگی می کردند. اواسط آوریل بود که پسرشان بیمار شد و پزشک مشکل او را عفونت سینوس تشخیص داد. به همین دلیل بدون قرنطینه، ونسان و فلورنسیا از او پرستاری کردند. اواخر آوریل بود که ناگهان این زوج سالخورده هر دو به سرعت علائم کووید-19 را نشان دادند. ونسان 2 می در بیمارستان پذیرش شد و پس از انجام تست مشخص شد به کووید-19 مبتلاست. اما وقتی سراغ همسرش را گرفت کسی نتوانست به او بگوید فلورنسیا 4 روز قبل در خانه و زمانی که ونسان در حالت نیمه هوشیار قرار داشت، جان باخته است. ونسان نیز چند روز بعد درگذشت و نام او در آمار قربانیان کووید-19 قرار گرفت اما فلورنسیا، چون هرگز تستی روی او انجام نشد، جزو آمار جانباختگان بر اثر بیماری شمرده نشد.

در واقع، آمار کانادا فقط شامل مواردی است که در آزمایشگاه تایید شده باشد.

به رغم دستورالعمل های بین المللی، کانادا آمار مبتلایان و جانباختگان را صرفا بر اساس موارد تایید شده در آزمایشگاه اعلام می کند و به همین دلیل بسیاری از کسانی که پیش از انجام تست، جان خود را از دست می دهند در آمار شمارش نمی شوند. این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی از کشورها خواسته بود موارد قطعی و همچنین موارد احتمالی بیماری را در کنار هم شمارش کنند تا بتوان به شناخت دقیق تری از تاثیرگذاری بیماری در سطح جهان دست یافت.

به گفته دکتر پرابت جا، استاد اپیدمولوژی دانشگاه تورنتو، سازمان بهداشت جهانی دستورالعمل بسیار روشنی دارد که بر اساس آن لازم نیست حتما افراد پس از انجام تست جزو مبتلایان شمرده شوند. اما متاسفانه کانادا در زمینه گزارش این دست از جانباختگان بسیار کند عمل کرده است.

برخلاف کانادا، کشورهای بریتانیا، پرتغال و نیوزلند مرتبا آمار مبتلایان و جانباختگان احتمالی کووید-19 را گزارش کرده اند. سخنگوی اداره آمار بریتانیا گفت: حتی مواردی که بدون انجام تست، صرفا توسط گواهی پزشک ابتلای آنها به کووید-19 تایید می شود، در آمار این اداره ثبت می شوند. 

 

 

اما بیشتر استان های کانادا موارد احتمالی کووید-19 را گزارش نکرده و صرفا بر تست هایی که نتیجه آنها مثبت باشد، تمرکز می کنند. سخنگوی وزارت بهداشت کانادا گفت بدون نتیجه مثبت تست، موارد احتمالی از نظر ما معیارهای لازم برای قرار گرفتن در آمار رسمی را ندارند.

این یعنی اگر کسی پیش از انجام تست بر اثر کووید-19 جان خود را از دست بدهد، حتی اگر پزشک در گواهی فوت علت مرگ را کووید-19 ذکر کند، این مورد در هیچ گزارشی از آمار ملی ثبت نمی شود.

بالاخره در بین همه استان ها، بریتیش کلمبیا تصمیم گرفته است موارد احتمالی ابتلا را نیز ثبت و گزارش کند. دکتر بانی هنری، افسر ارشد سلامت این استان گفت ما می دانستیم که ثبت این موارد در شناخت ما از سطح تاثیر گذاری بیماری اهمیت زیادی دارد. دکتر هنری افزود: بررسی همه گواهی های فوت برای یافتن موارد احتمالی کووید-19 ممکن است چندین ماه طول بکشد. او گفت: متاسفانه سیستم به این صورت است و ما باید داده های گذشته را پردازش کنیم تا به آمار درست برسیم. به هر حال ما مصمم هستیم تاثیر کلی کووید-19 بر استان را مشخص کنیم. او همچنین بر تاثیر شدید بیماری بر جمعیت سالمندان اشاره کرد و گفت مراقبت از سالمندان در برابر بیماری ضمن حفظ احترام و رفتاری که آنها در سال های پایانی عمرشان شایستگی آن را دارند، از بزرگ ترین چالش های دوران پاندمی بوده است.

اما متاسفانه در انتاریو و کبک، دو مرکز  اصلی بیماری در کانادا، هنوز چنین برنامه ای وجود ندارد. هر دو این استان ها تایید کردند که آمار آنها تنها بر اساس گزارش آزمایشگاه ها است. دکتر میشل گاردم، متخصص بیماری های عفونی بیمارستان هامبر ریور تورنتو، رویکرد فعلی را ناکافی دانست و گفت ما می دانیم که موارد ابتلا بیش از اینهاست و روش کنونی کوچک شمردن آثار بیماری است. او افزود: ما باید در زمینه ارائه آمار و اطلاعات درباره شیوع بیماری شفاف تر عمل کنیم. دکتر مایکل وارنر نیز تایید می کند که بسیاری از بیماران او علی رغم نتیجه منفی تست کرونا، تمام علائم بیماری را داشته اند و بسیاری از بیماران نیز پیش از انجام تست جان باخته اند. او همچنین تاکید می کند بسیاری از جانباختگان اوایل پاندمی و پیش از متداول شدن تست کرونا، به ویژه در خانه های سالمندان هیچ گاه در شمار تلفات بیماری شمرده نشدند. در صورتی که این حق خانواده های آنها است که بدانند چرا عزیزشان را از دست داده اند.

دکتر آلیسون مک گیر، از بیمارستان مانت ساینای، نیز معتقد است مقامات بهداشت و سلامت معمولا تمایل دارند آمار را پایین نگه داشته و در مورد آن محتاطانه عمل کنند زیرا ممکن است بعدها متهم به سیاهنمایی شوند.

بررسی گواهی های فوت نیز در استان هایی مانند انتاریو که هنوز با سیستم های قدیمی مانند ماشین فکس و گزارش دستی آمار کار می کنند، زمان بسیار زیادی را می طلبد. هرچند این استان اعلام کرده سیستم کهنه خود را به زودی به روز رسانی خواهد کرد، اما نه در انتاریو و نه در بیشتر استان های کانادا عزمی برای گزارش موارد احتمالی دیده نمی شود


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید