صفحه اصلی / اخبار / عدم اعتماد به نفس دانش آموزان دختر انتاریو در درس ریاضی

عدم اعتماد به نفس دانش آموزان دختر انتاریو در درس ریاضی

Leeza

تورنتو- اعتماد به نفس پایین دختران در درس ریاضی، مشکلی جدی است. کارشناسان معتقدند که این یکی از دلایل بالاتر بودن نسبت مردان به زنان در عرصه علوم، فن آوری، مهندسی و ریاضی است. تفاوت بین میزان اعتماد به نفس در درس ریاضی نزد دانش آموزان پسر و دختر، از کلاس سوم ابتدایی نمایان شده و تا دبیرستان ادامه می یابد. بر اساس آمار استخراج شده از آزمون استاندارد EQAO سال تحصیلی 17-2016، تنها 49 درصد از دانش آموزان دختر مقطع سوم ابتدایی خود را در درس ریاضی خوب ارزیابی کردند. در حالی که این میزان نزد دانش آموزان پسر، 69 درصد بود. شکاف بین دانش آموزان دختر و پسر، در کلاس ششم متوسطه بیشتر می شود. در این مقطع 46 درصد از دختران و 61 درصد از پسران، دانش ریاضی خود را خوب ارزیابی می کنند.

برخی از دلایل این تفاوت آشکار، شناخته شده هستند. از جمله: باورهای کلیشه ای مبنی بر اینکه مردان در ریاضی و علوم بهتر هستند، کمبود الگوهای زن در حوزه های خاص و غیره. اما دلیل دیگری که در سال های اخیر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است، چیزی است که با عنوان math anxiety یا <اضطراب ریاضی> شناخته می شود. مطالعات سال 2009 پژوهشگران آکادمی ملی علوم آمریکا نشان داد که آموزگاران زن مقطع ابتدایی در آمریکا، اضطراب ریاضی خود را به دانش آموزان دختر خود منتقل می کنند. این چرخه، با توجه به اینکه اکثر آموزگاران مدارس ابتدایی در آمریکا و کانادا خانم هستند، نگران کننده است. 90 درصد آموزگاران مقطع ابتدایی در آمریکا را زنان تشکیل می دهند. در انتاریو، 83 درصد از آموزگاران مدارس ابتدایی خانم هستند.

مطالعات اخیر کارشناسان آموزشی در کانادا، از جمله ماری رید، از استادان دانشگاه تورنتو، نشان دهنده ارتباط قوی بین اضطراب ریاضی و سطح دانش ریاضی آموزگار است. بر اساس نتایج به دست آمده از آخرین آزمون EQAO، حدود 82 درصد از آموزگاران مدارس ابتدایی، در رشته ای غیر از ریاضی، از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. رید، می گوید: اگر آموزگار، مفاهیم ریاضی را درک نکند، چگونه می خواهد آنها را آموزش بدهد؟

دولت انتاریو در سال 2016، استراتژی 3 ساله و 60 میلیون دلاری خود برای تقویت دانش ریاضی دانش آموزان را معرفی کرد. بر این اساس، به طور متوسط 60 دقیقه در روز به مبحث ریاضی برای کلاس اول تا هشتم، اختصاص یافته است. یک سال بعد از آن، تنها نمرات ریاضی نیمی از دانش آموزان کلاس ششم، و 62 درصد از دانش آموزان کلاس سوم، در آزمون EQAO با استاندارد استانی مطابقت داشت. کسب نتایج ضعیف باعث شد تا کتلین وین قصد خود برای اصلاح برنامه آموزش ریاضی در استان را اعلام کند.

بد نیست بدانید که عملکرد دانش آموزان کبکی در درس ریاضی، بهتر از دانش آموزان سایر استان های کانادا می باشد. آموزگاران در کبک برای دریافت مدرک فوق لیسانس، به مدت 4 سال به دانشگاه می روند. ضمن اینکه از کلاس هفتم ابتدایی، مبحث ریاضی توسط آموزگاران متخصص در این رشته تدریس می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *