مقالاتمقالات اقتصادی
موضوعات داغ

عادت‌های رانندگی که هزینه‌های سوخت را کاهش می‌دهند

فصل تابستان سرانجام فرارسید و حالا پیش‌بینی می‌شود که قیمت بنزین، به دو دلیل عمده افزایش یابد: یکی افزایش تقاضا و دیگری افزایش هزینه‌ تولید سوخت تابستانی. اما از بحث تعطیلات و مسافرت‌ها که بگذریم، بسیاری از ما برای رفت و آمدهای روزانه‌مان است که به وسایل نقلیه‌مان نیاز داریم. اما روش رانندگی ما، تاثیر زیادی بر  میزان مصرف روزانه‌ بنزین، و البته هزینه‌ای که در پی آن باید پرداخت کنیم می‌گذارد. در اینجا روش‌هایی را برای کنترل و کاهش این هزینه‌ها آورده‌ایم:

مراقب رانندگی خود باشید

این مورد، احتمالا یکی از مهم ترین مواردی است که کاملا تحت کنترل شماست. اگر اتومبیل تان را میان دو چراغ راهنمایی مانند ماشین‌های مسابقه برانید، سرعت را ناگهان بالا ببرید، در هنگام توقف پدال گاز را مرتب فشار بدهید، و کلا با سرعت‌های بالا رانندگی کنید، اتومبیل شما سوخت بیشتری خواهد سوزاند. افزون بر این، کار کشیدن بیش از حد از اتومبیل، در نهایت به بالا رفتن هزینه‌ استهلاک شما منجر می‌شود.

اما آهسته بالا بردن سرعت، اینکه تلاش کنید با جریان ترافیک حرکت کنید تا مجبور نباشید مرتب پا روی ترمز بگذارید، نگه داشتن سرعت در محدوده مجاز خیابان‌ها و جاده‌ها، و برنامه‌ریزی برای مسیر و یا ساعات رانندگی جهت جلوگیری از برخورد با راه‌بندان، همه به شما کمک خواهند کرد که مصرف سوخت بهینه‌ای داشته باشید. 

مصرف بهینه‌ اتومبیل تان، به سرعت بستگی دارد

محاسبه‌ این موضوع که برای اینکه یک اتومبیل به حداکثر بهینه‌سازی مصرف سوختش برسد، باید با چه سرعتی حرکت کند، بسیار پیچیده است و باید به کارشناسان امر واگذار شود. اما برخی از فاکتورهایی که این کارشناسان در محاسبات شان به کار می‌گیرند عبارتند از میزان آیرودینامیک بودن بدنه‌ اتومبیل، وزن کلی آن، و اینکه وزن اتومبیل چه تاثیری بر میزان اصطکاک لاستیک‌ها بر سطح جاده و اصطکاک میان قطعات تشکیل دهنده‌ اتومبیل دارد. اما سرعتی که شما بر موتور اتومبیل تان تحمیل می‌کنید نیز، یکی از فاکتورهای کلیدی این محاسبات است که می‌توانیم آنها را کنترل کنیم.

بدین ترتیب، بدترین حالت برای مصرف سوخت اتومبیل، زمانی است که موتور روشن است اما اتومبیل در حرکت نیست. بهترین حالت برای مصرف بهینه‌ سوخت نیز، زمانی است که اتومبیل در سرعتی میان 65 تا 95 کیلومتر در ساعت در حال حرکت است؛ که البته میزان دقیق این سرعت، به نوع اتومبیل بستگی دارد.

عادات رانندگی شما، بسیار مهم هستند

اگر برای شما امکان دارد، تلاش کنید در ساعات خنک‌تر روز رانندگی کنید که در آنها، هوا غلظت و وزن بیشتری دارد. هوای خنک تر و سنگین‌تر، دارای میزان اکسیژن بالاتری است و این موضوع، به بهینه‌سازی مصرف کمک می‌کند. کارهایی را که باید برایشان از اتومبیل استفاده کنید، با هم انجام دهید و اگر مکان های مقصد شما به هم نزدیک هستند، اتومبیل خود را در یک منطقه‌ مرکزی پارک کنید و بقیه‌ مسیر را پیاده بروید؛ به جای اینکه مجبور شوید هر نیم کیلومتر اتومبیل را متوقف و پارک کنید. 

اتومبیل تان را سالم نگاه دارید

خبر گرفتن از وضعیت سلامت اتومبیل، در کاهش مصرف اهمیت بسیاری دارد. اما این مساله، تنها به تعویض روغن و فیلتر محدود نمی‌شود. در باک بنزین را باید همیشه چک کنید تا مطمئن شوید که ترک ندارد، خراب نشده و مسیر باک را کاملا مسدود می‌کند. این مورد می‌تواند از تبخیر احتمالی بنزین داخل باک، جلوگیری نماید. مراقب باد لاستیک‌های خود نیز باشید، زیرا کم‌باد بودن لاستیک‌ها، هم مصرف سوخت تان را بالا می‌برد و هم به اتومبیل شما آسیب خواهد زد. افزون بر این، اطمینان حاصل کنید که متعلقات اتومبیل شما مانند موتور برف‌پاک‌کن‌ها، کولر و بخاری و غیره، درست کار می‌کنند و نیروی موتور را به هدر نمی‌دهند. 

سخن آخر

تلاش کنید که مصرف سوخت اتومبیل تان را تا حد امکان بهینه کنید، اما همچنین تلاش کنید وابستگی تان به اتومبیل را نیز به حد ممکن کاهش دهید. گاهی از تاکسی استفاده کنید، گاهی با مترو و اتوبوس‌های شهری به محل کار بروید و دست کم یک بار در هفته را، با دوچرخه به اطراف شهر بروید. این موارد، هم هزینه‌ بنزین شما را کاهش می‌دهد و هم به سلامت شما کمک خواهند کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان