مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

طولانی تر شدن زمان تردد و هزینه های آن

ملیسا بناردو- سی بی سی

آمارهای نوین ناخوشایند

اعداد و ارقام منتشره از سوی اداره آمار کانادا در پیوند با نظرسنجی نیروی کار مبتنی بر اطلاعات به دست آمده از آخرین سرشماری ملی/ سال 2016 نشان می دهند، که از 2011 به این سو شمار آن دسته از مردم کشور که زمان ترددشان از 60 دقیقه به بالا می باشد، تقریبا 5 درصد افزایش داشته است. 60 دقیقه از آن رو ملاک قرار گرفته، که زمان تردد طولانی محسوب می شود. شمار اینگونه افراد نیز یک میلیون و 500 هزار نفر است، که 57 درصد از آنان با اتومبیل تردد می کنند، 42 درصد بین ساعت 5 تا 7 بامداد از خانه بیرون می زنند، و 21 درصد در ترافیک گیر می افتند. مساله ای که به نوبه خود به گفته اریک میلر استاد و مدیر موسسه پژوهشی ترابری دانشگاه تورنتو هزینه مالی دارد. کمااینکه می افزاید: وقتی خط مشی های ترابری گوناگون را ارزیابی می کنیم، زمان تردد مردم را در نظر می گیریم. به این زمان ارزش مالی می افزاییم. و یا چگونگی ارزشگزاری آنها برای این وقت که همواره می توان با پول سنجیده شود را، مورد ارزیابی قرار می دهیم.
این اظهارات با واقعیت همخوانی دارند. کمااینکه اداره مورد اشاره با استناد به اینکه ارزش کاری یک ساعته کانادایی ها به طور متوسط 27 دلار و 36 سنت است، نتیجه گرفته که ارزش پولی یک ساعت برای رفتن به محل کار و یک ساعت دیگر برای بازگشت از آن هفته ای 273 دلار می باشد.
بااینهمه به گفته اریک میلر هزینه واقعی اقتصادی به تراکم کلی پیوند دارد، که سبب کاهش کارایی همه روندها می شود. کمااینکه نه تنها بر کسانی که پشت فرمان زندانی شده و در تلاشند به موقع به محل کار خود برسند تاثیر منفی دارد، بلکه باعث می شود مثلا زمان تحویل اجناس مربوطه از سوی کامیون ها نیز افزایش یابد.

تردد از حومه به حومه

براساس همان اعداد و ارقام این تنها افراد مورد اشاره نیستند، که چنین مشکلی دارند. بلکه حتی 30 درصد از کسانی هم که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند، دست کم یک ساعت از وقت شان صرف تردد می شود. درعین حال گرچه استفاده از این گونه وسایل برای رفتن از حومه ها به مرکز شهر می تواند یک گزینه باشد، اما برای برخی از حومه نشینان استفاده از اتومبیل یک ضرورت است. استفاده ای که درعین حال مستلزم صرف هزینه هایی مانند پول بنزین و پارکینگ اتومبیل در مقصد مربوطه می باشد. اریک میلر نیز خاطرنشان می کند، برای تردد از حومه به حومه گزینه های چندانی وجود ندارند. به عبارت دیگر استفاده از اتومبیل تنها گزینه چنین ترددی می باشد. زیرا حتی در صورت بودن وسایل نقلیه عمومی در کل مسیر، میزان پول و وقت تلف شده به هیچ روی مقرون به صرفه نیست.
در عین حال برای افراد اتومبیل سوار، گیر افتادن در ترافیک شدید بزرگراه ها و به ویژه در ساعات پر ترددتر، از بزرگترین دردسرها به شمار می رود. ایمنی و سلامت جسمی و روحی نیز، از دیگر دلنگرانی های مربوطه است.

از دست دادن وقت شخصی

گرچه زمان تردد طولانی می تواند تاثیرات مالی منفی داشته باشد، اما در عین حال بر سلامتی عمومی نیز چنین تاثیراتی به جا می گذارد. کمااینکه کلر کمار کارشناس مولد بودن و سازماندهی ساکن تورنتو می گوید: برای شمار زیادی از مردم چنین زمان ترددی یک فشار روانی مداوم است، که بی تردید سبب ایجاد مشکلات در پیوند با سلامتی می شود. بنابراین فکر کردن واقعی و جدی در مورد احراز اطمینان از داشتن فرضیه مناسب برای ادغام کار و زندگی، ارزشش را دارد. زیرا تردد باید بخشی از زمان کاری باشد. بنابراین اگر نشود آن را در ساعات کاری جای داد، به معنی از دست دادن وقت شخصی است. در نتیجه مسایل مهم دیگر از جمله میزان اختصاص وقت برای مراقبت از خود، روابط عاطفی-عشقی، و ایجاد سایر روابط انسانی با دیگران را، تحت الشعاع قرار می دهد. درعین حال می تواند بر وضعیت تغذیه، آب رسانی مناسب و کافی به بدن، میزان تمرینات بدنی و حرکات ورزشی، و اندازه استفاده از نور خورشید، تاثیر منفی داشته باشد. کمااینکه بسیاری از افرادی که به ناچار زمان تردد طولانی دارند، نمی توانند به طور مستمر غذاهای خوب خانگی بخورند. زیرا در بسیاری از اوقات مجبور می شوند در راه چیزی بخورند، تا بتوانند گرسنگی شدید خود را رفع کنند. در نتیجه زمانی که به خانه می رسند، اشتها و وقت پختن و خوردن غذاهای مفید را ندارند. بنابراین در اینجا تنها مساله زیان مالی مطرح نیست. بلکه ایمنی و سلامت جسمی و روحی نیز، در معرض مخاطره قرار می گیرند.

تغییرات بنیادین

مشکلات مورد اشاره سبب شده اند، برخی از افراد دست به تغییرات بنیادین بزنند. مثلا به نزدیکی محل کار خود نقل مکان کنند. و یا با همفکری و همدلی با مسوولان محل اشتغال خود، ترتیبی بدهند که از دورکاری/ کار کردن از خانه بهره مند شوند. اما شمار بسیار زیادی از کانادایی ها همچنان با این مشکلات عدیده دست به گریبانند، که برایشان هزینه های جانی و مالی چشمگیری دارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0