اخباراخبار کانادا

طرح کاهش قیمت دارو و تهدید شرکت های داروسازی مبنی بر ترک بازار کانادا

 

به گزارش نشنال پست، شرکت های داروسازی و بیماران از نرخ جدید دارو در کانادا ابراز نگرانی کرده و گفتند کاهش قیمت دارو می تواند منجر به عدم تمایل انجام آزمایشات بالینی داروهای جدید در کانادا و در نتیجه عدم دسترسی بیماران به این داروها شود.

قوانین جدید مربوط به قیمت دارو، که پیش نویس آن نوامبر سال گذشته منتشر شده بود، از ماه ژانویه و در مورد داروهای جدید  اجرایی خواهد شد.

بورد بازنگری قیمت دارو در حالی با استفاده از نرخ دارو در سایر کشورها، حداکثر قیمت مجاز برای انواع داروها را در کانادا تعیین کرده که از میان کشورهای مورد مقایسه، دو کشور آمریکا و سوییس که در آن دارو به قیمت بالا ارائه می شود، را حذف کرده است.

پاملا فلاریک، مدیر گروه Innovative Medicines Canada گفت کاهش قیمت دارو تا این اندازه، می تواند منجر به اجتناب شرکت های تولید دارو از بازار کانادا شود. فلاریک افزود: به این ترتیب ممکن است بیماران از بسیاری از داروهای حیاتی محروم شوند. او گفت مطرح شدن این قانون از ابتدا در صنعت داروسازی ایجاد نگرانی کرد و تا همین حالا بسیاری از شرکت های داروسازی تصمیم گرفته اند داروی خود را در کانادا ارائه نکنند. برای مثال، در حالی که در سال 2019، 54 دارو برای تائید به اداره غذا و دارو آمریکا ارائه شد، تنها 15 دارو برای گرفتن تائید در اختیار اداره سلامت کانادا قرار گرفت. 

فلاریک از دولت خواست اجرای این قانون را حداقل تا پایان پاندمی به تاخیر بیاندازد تا فعلا توجه شرکت های داروسازی از کانادا منحرف نشود. 

 

 

جان آدامز، رئیس یک گروه حمایت از بیماران نیز گفت هرچند تلاش دولت برای پایین آوردن قیمت دارو اقدام مثبتی است اما با توجه به اینکه دولت قصد دارد چند اصلاح را در این صنعت به طور همزمان اجرا کند، سنجش موفقیت یا عدم موفقیت هر یک از این اقدامات ممکن نخواهد بود. در نتیجه ممکن است بعضی از این اقدامات به ضرر بیمار تمام شود. 

اکنون داروی تریکافتا، تولید آمریکا برای درمان فیبروز سیستیک، در حالی در آمریکا مورد تائید قرار گرفته و به قیمت 300 هزار دلار راهی بازار شده که هنوز حتی برای گرفتن تائید نیز به اداره سلامت کانادا ارائه نشده است. در نتیجه بیماران در کانادا به این دارو دسترسی ندارند.

پتی هاجو، وزیر بهداشت کانادا، گفت با شرکت تولید کننده این دارو در آمریکا مذاکراتی انجام شده و از آنها خواسته شده داروی خود را در کانادا نیز عرضه کنند. 

هاجو با دفاع از قانون کاهش قیمت دارو در کانادا گفت این قانون باعث صرفه جویی میلیاردها دلار برای مردم کانادا خواهد شد. 

کاهش قیمت دارو از سوی مردم نیز به شدت مورد استقبال قرار گرفته و 2000 نفر با امضای نامه ای خواستار تصویب این قانون در پارلمان شدند.

با این وجود، نیگل راوسون، کارشناس سیاست های حوزه سلامت، معتقد است کاهش قیمت ها کانادا را به انتهای لیست شرکت های داروسازی برای ارائه داروهای جدید می فرستد.

این قانون هم اکنون با دو پرونده در دادگاه نیز رو به رو است. صنعت داروسازی در دادگاه تورنتو دادخواستی را مطرح کرده مبنی اینکه دولت حق ندارد اطلاعات مربوط به میزان تخفیف شرکت های داروسازی به خریداران کلان را جمع آوری کند، و در دادگاهی در کبک نیز چند شرکت داروسازی مدعی شده اند تعیین قیمت دارو باید در اختیار مقامات استانی باشد.

آدامز ابراز نگرانی کرد بازنده این کشمکش ها بیمارانی باشند که چشم انتظار روش های جدید درمانی برای بیماری شان هستند. 

او گفت: ممکن است 5 سال دیگر هنوز با همین چالش، منتظر رای دادگاه عالی نشسته باشیم. 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست